Daganat: a XX. század elején ennyi rákos megbetegedés volt Magyarországon
Megdöbbentő, hogy a XX. század elején mennyi daganatos beteg volt Magyarországon.
Magyarországon 1993. óta minden év április 10-én tartják a Nemzeti Rákellenes Napot. A dátum az Országos Rákbizottság megalakítójának, dr. Dollinger Gyulának születésnapja előtt tiszteleg. Dollinger Gyula (1849-1937) a hazai „testegyenészet” (ortopédia) megalapozója volt, e tudományág nemzetközileg elismert szaktekintélye, 1898 és 1919 között egyetemi tanszékvezető tanár volt a budapesti egyetem I. sz. sebészeti klinikán.
Kötelező volt a rákos betegeket jelenteni
Sokoldalú munkássága során a rákbetegségek rádiumos kezelése mellett hangsúlyozta a korai műtéti beavatkozás jelentőségét, a műtéti technikákat maga is fejlesztette, majd tanította. Kezdeményezésére jött létre 1902-ben az Országos Rákbizottság, amely – miután az országgyűlés elrendelte a kötelező rákbejelentést – a statisztikai hivatallal együttműködve elkészítette az első rákstatisztikát.
A beérkezett számlálólapok szerint 1904-ben 3750 daganatos beteg volt Magyarországon, azaz a 15 éven felüli lakosság körében egymillió emberre 288 rákbeteg esett, de a bizottság gyanúja szerint a tényleges szám ennél jóval magasabb lehetett.
Könnyű mozgás és érdekes programok
Az immár 30. alkalommal megtartott Nemzeti Rákellenes Napra a Magyar Rákellenes Liga számos érdekes és hasznos programmal készül, nem csak április 10-én, hanem az azt megelőző napokon is.
A 30 jubileum apropóján a Liga 30 perces közös mozgásra – sétálásra, futásra, kirándulásra, rollerezésre, táncra, kerékpározásra vagy egyéb mozgásra – invitál mindenkit. Arra kérik a résztvevőket, hogy válasszanak akármilyen mozgásformát, azt a 30 percet dedikálják valakinek – pl. egy szerettüknek, hozzátartozójuknak, akár saját maguknak vagy bárkinek, akit érint a daganatos betegség. A 30 perc mozgás 2022. április 8-10-ei hétvégén, péntek reggeltől vasárnap estig bármikor teljesíthető. Annyit kérnek csupán, hogy mindenki egyénileg regisztráljon – akkor is, ha a mozgás csoportosan történik – és tudassa, hogy ki(k)ért sétál, mozog!
Az ingyenes regisztráció itt érhető el: https://forms.gle/eEgPR8DrDM6e18jA8
A mozgás során készített képeket vagy videókat Facebookon vagy Instagramon is érdemes megosztani. Ezeknél az alábbi címkéket: #egészségséta #NemzetiRákellenesNap #MagyarRákellenesLiga lehet használni.
A közös mozgás mellett számos további programon is várják az érdeklődőket.
- Április 7-én 10:00 órától a Dollinger-emlékmű megkoszorúzása, Prof. Dr. Polgár Csaba, az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója részvételével (az emlékmű az OOI ambulanciájának falán található)
- Április 7-én 14:00-18:00 között melanóma szűrés a Pestszenterzsébeti Jódos-Sós Gyógyfürdő és Strandfürdőben (az Egészség Világnapján)
- Április 8-án a Magyar Rákellenes Liga elnöke előadást tart a „Tegyük szerethetővé a rákellenes életmódot” konferencián
Rák: fontosak a szűrővizsgálatok
Érdekesség, hogy szintén Dollinger Gyula nevéhez kapcsolódik a dohányzás és rák összefüggésének hangsúlyozása. Tehát már a 1900-as évek első évtizedében felismerték az életmód, és a daganatos betegségek kialakulása közötti kapcsolatot, és már a rákregiszter alapítója is rámutatott az egyén felelősségére. Kellő öngondoskodással, saját testünk változásainak figyelésével és felismerésével idejében fellelhető egy esetleges daganatos megbetegedés.
Ezek a rosszindulatú tumor korai jelei - 8 tünet, amivel forduljon orvoshoz! Olvasson tovább!
Fontos a rendszeres szűrővizsgálatokon történő részvétel is. Az állam egyre több szűrési lehetőséget biztosít, ezek azonban csak a rendszeres részvétel esetén tudják felismerni az esetleges daganatos betegségeket!