Békabőrrel a rákkutatásért
A belfasti Queen's Egyetem kutatói díjat nyertek a békabőrön végzett kutatásukért, ami több mint 70 betegség kezeléséhez vezethet.
A szakemberek Londonban vehették át az orvosi innovációért járó díjat. A kutatók Chris Shaw professzor vezetésével két fehérjét azonosítottak, amelyek képesek szabályozni a vérerek növekedését. Felfedezték, hogy a viaszos majom levelibékából származó protein gátolja a vérerek növekedését, és felhasználható a rákos daganatok elpusztítására.
Shaw professzor elmondta, hogy a rákos daganatok többsége csak egy bizonyos méretűre képes megnőni, mielőtt szüksége lesz a vérerekre, hogy ellássák a létfontosságú oxigénnel és tápanyagokkal. Ha megakadályozzák a vérerek növekedését, a daganat kisebb valószínűséggel terjed tovább, és végül elpusztulhat. "Ez azzal a lehetőséggel jár, hogy a rákot halálos betegségből krónikus betegséggé változtathatjuk" – mondta Shaw.
A kutatócsoport azt is kimutatta, hogy egy másik béka, a vöröshasú unka olyan fehérjét termel, amely serkenti a vérerek növekedését, így segít a betegeknek gyorsabban regenerálódni a sérülésekből és műtétekből. Ez azzal a lehetőséggel kecsegtet, hogy számos olyan betegséget és állapotot kezelni lehet majd, amelyekhez a vérerek gyors regenerálódása szükséges, többek között a sebgyógyulás, szervátültetés, diabéteszes fekély, valamint stroke és szívbetegség okozta károsodás esetében.
"Munkánk célja az, hogy felderítsük a természet adta lehetőségeket, esetünkben a békák bőrén található váladékot az emberi szenvedés enyhítésére. Meggyőződésünk, hogy a természet rejti a megoldást számos problémánkra, csak a megfelelő kérdéseket kell feltennünk ahhoz, hogy megtaláljuk őket. Nagy szégyen lenne, ha találunk valamit a természetben, ami csodaszerként gyógyíthatja a rákot, és mi nem tennénk meg mindent annak érdekében, hogy kiaknázzuk" – véli a kutató.