Az áfonya segíti a daganatellenes kezelést
Amerikai kutatók eredményei alapján az egyszerű áfonyakivonat a platina-alapú daganatellenes gyógyszereket hatszor hatékonyabbá teszi a petefészekrák kezelésében.
Amerikai kutatók eredményei alapján az egyszerű áfonyakivonat a platina-alapú daganatellenes gyógyszereket hatszor hatékonyabbá teszi a petefészekrák kezelésében. Ugyan a laboratóriumtól még hosszú út vezet a daganatos betegek ágyáig, de a Rutgers Egyetem kutatói, Ajay P. Singh és Nicholi Vorsa bizakodóak.
"Az áfonya nagyszerű lehetőségeket teremt a platina-kezeléssel összefüggő terápiás beavatkozások tekintetében" – írja Singh és Vorsa eredményeiket bemutató közleményükben. A platina-alapú kemoterápia alapvető a petefészek daganatok kezelésében. Egy idő után azonban előfordul, hogy a daganat ellenáll a gyógyszernek, így a kemoterápiás dózis emelése válik szükségessé, ami viszont megnöveli a toxicitást.
A kutatók szerint az áfonyából kivont összetevők megölik az emberi petefészek, agy és prosztata daganatos sejtjeit laboratóriumi körülmények között. Ez a daganatellenes aktivitás a vegyületek egy csoportjának, a proanthocyanidineknek köszönhető. Ezek a meglepő kémiai anyagok Singh és Vorsa szerint egyedülállóak az áfonyában, és más gyümölcsben nem találhatók.
Az áfonya összetevőinek pontos hatásmechanizmusa egyelőre ismeretlen. Singh és Vorsa megállapították, hogy az áfonyakivonat jelenlétében a platina-alapú kemoterápia hatszor hatékonyabb a platinarezisztens daganatsejtekkel szemben. A szakemberek által használt kivonat kereskedelmi forgalomban is elérhető, 27 százalékos dzsúz formájában.
A szakemberek nemsokára elkezdik az állatkísérleteket, hogy pontosan megismerjék, mi is történik a daganatos sejtekkel. A kutatók felhívták a betegek figyelmét, hogy orvosuk engedélye nélkül jelentős mennyiségű áfonyaital fogyasztása nem javasolt illetve hogy az áfonyaital önmagában nem gyógyítja a rákot.