Ezeket látta már?

Az agydaganat kezelésére alakult kutatócsoport Magyarországon

agydaganat, agytumor, agyrák, diagnosztikai eljárások, kutatás

HUN-REN Hazahívó Program keretében az egyik legagresszívebb agyráktípus tanulmányozására hoztak létre új kutatócsoportot.

A HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont Kognitív Idegtudományi és Pszichológiai Intézetében létrehozott új kutatócsoportjának célja az egyik legagresszívebb agyráktípus, a glioblasztóma, és annak egyik súlyos szövődménye, a tumorral kapcsolt epilepszia kutatása és lehetséges kezelése a külföldön kidolgozott módszerek segítségével. A glioblasztómát az egyik legagresszívabb agydaganatként tartják számon. A HUN-REN Hazahívó és Külföldi Kutatókat Toborzó Program egyik kedvezményezettjeként itthon kamatoztathatja Franciaországban szerzett, interdiszciplináris szaktudását Kaszás Attila neurobiológus – adják hírül a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat oldalán.

Külföldi tapasztalatok alapján

A magyar neurobiológus több franciaországi kutatóintézetben szerzett tapasztalatot a képalkotó, elektrofiziológiai és neurotechnológiai módszerek ötvözésében. Munkája során olyan, agyba ültethető eszközök kidolgozásában vett részt, amelyek lehetővé teszik a kétfoton képalkotó módszerek és az elektrofiziológiai elvezetés és stimuláció összevonását. Az ilyen multimodális megközelítést az eszközök átlátszó jellege adja, amelyek így a megvilágító és begyűjtött fényt nem vagy csak kevéssé árnyékolják le a képalkotó módszerek során, miközben az agy elektromos aktivitása is követhető velük.

A tumor növekedésének csökkentése a cél

Az általa hazahozott neurotechnológia alkalmazásával Kaszás Attila célja a glioblasztóma többszintű megfigyelése, emellett a különleges stimulációs protokoll segítségével a tumor növekedésének csökkentése, valamint a tumor mikrokörnyezetének módosításával a tumorhoz kötött kóros epileptikus aktivitás befolyásolása. A franciaországi kutatócsoportokkal való szoros együttműködés révén az új kutatócsoport újabb szállal köti be a HUN-REN TTK-t az európai tudományos vérkeringésbe.

Nemzetközi kutatócsoport

A HUN-REN Központ által 2023-ban első alkalommal meghirdetett HUN-REN Hazahívó és Külföldi Kutatókat Toborzó Program keretében a nemzetközi élvonalhoz tartozó hat magyar és egy külföldi kutató érkezik Magyarországra, hogy a hálózaton belül kutatócsoportot alakítva megvalósítsa a nyertes pályázatban vállalt kimagasló tudományos projektjét.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Azt hitte, csak a stressz miatt fáj a feje: így derült ki, hogy agydaganata van

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

daganat

Forrás: HUN-REN TTK
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához