Új vizeletvizsgálat segíthet kiszűrni a prosztatarák agresszívebb formáit
Egy új vizeletvizsgálat, a MyProstateScore 2.0 (MPS2), képes lehet az agresszívebb, magas fokozatú prosztatarákok azonosítására. Az MPS2 már elérhető, de még kutatják.
A szakértők szerint a teszt segíthet kiküszöbölni a szükségtelen biopszia vizsgálatokat azoknál a férfiaknál, akik alacsony fokozatú rákban szenvednek. Az MPS2 már elérhető, azonban további kutatásokra van szükség annak meghatározásához, hogy a teszt hogyan működik különböző etnikai csoportokban.
Egy új tanulmány, amelyet április 18-án publikáltak a JAMA Oncology-ban, bemutatta a MyProstateScore 2.0 (MPS2) tesztet. Az MPS2 egy vizeletvizsgálat, amely 18 egyedi gént tesztel, amelyek magas fokozatú prosztatarákhoz kapcsolódnak. A prosztatarákokat egytől ötig terjedő "fokozattal" látják el annak alapján, hogy mennyire valószínű, hogy gyorsan növekednek és terjednek. Az MPS2 teszt képes lehet azonosítani azokat a veszélyesebb prosztatarák típusokat, amelyek megfelelnek a kettes vagy magasabb fokozatú csoport kritériumainak.
Ha a tudomány képessé válik arra, hogy megállapítsa egy prosztatarákról, hogy az alacsony fokozatú (és kevésbé aggasztó) vagy magas fokozatú (és aggasztóbb), az nagyban segítené az orvosoknak kiszűrni azokat a prosztatarák eseteket, amelyek nem igényelnek azonnali biopsziát vagy beavatkozást.
"A szükségtelen biopsziák számának csökkentése nagyon előnyös lenne, hiszen ezek az eljárások olykor fájdalmasak lehetnek, vérzést okozhatnak, és ami a legfontosabb, így kisebb kockázata lehetne a súlyos fertőzések kialakulásának is" - mondta Dr. Mark Katz, a Bostoni Egyetem Chobanian és Avedisian Orvostudományi Karának urológiai klinikai docense.
A fizikai előnyökön túl az MPS2 teszt csökkenthetné a szükségtelen szorongással, orvosi látogatásokkal és eljárásokkal járó szorongást, streszt is az érintettekben - mondta Katz a Health-nek.
Hogyan működik az MPS2 vizsgálat?
Közel egy évtizeddel ezelőtt ugyanaz a Michigani Egyetemen alapuló kutatócsoport, amely az MPS2 mögött áll, kidolgozta a vizeletvizsgálat eredeti változatát, amelyet MPS-nek neveztek el. Ez a korábbi teszt a prosztatarákhoz kapcsolódó két különböző gént, valamint egy személy prosztata-specifikus antigénjének (PSA) szintjét vizsgálta. A PSA-tesztet évtizedek óta használják a prosztatarák szűrésére szolgáló standard vérvizsgálatként. Azonban az MPS2 továbbfejleszti az eredeti változatot - magyarázta a tanulmány szerzője, Dr. Arul Chinnaiyan, a Michigani Egyetem Orvostudományi Karának Michigan Translációs Patológiai Központjának igazgatója.
"Az MPS - első verzió - és a prosztatarák egyéb kereskedelmi forgalomban kapható vizelet- és vérbiomarkerei általában jól teljesítenek a prosztatarák minden formájának kimutatásában, de kevésbé magabiztosak a magas fokozatú, [kettes fokozatú csoport], prosztatarák kimutatásában az alacsony fokozatú, [egyes fokozatú csoport], indolens betegség esetén" - véleményezte Chinnaiyan a Health-nek, hozzátéve, hogy "Az [MPS2] jobb a többi tesztnél a magas fokú prosztatarák kimutatásában."
Az új teszt kifejlesztése során Chinnaiyan és csapata olyan férfiak vizeletmintáit vizsgálta, akiknek emelkedett PSA szintjük vagy más rendellenes rektális vizsgálati eredményeik voltak. A kutatók egy fejlesztési kohorsz adatait használták fel - összesen 761, átlagosan 63 éves férfit vett benne részt - hogy kiválasszák azt a 18 specifikus gént, amelyek magasabb fokozatú prosztatarákra utalhatnak.
A 18-gén tesztet ezután egy validációs kohorszra alkalmazták (743 férfit részvételével), ahol a tanulmány szerzői azt vizsgálták, hogy az MPS2 képes-e azonosítani azokat a férfiakat, akik kettes vagy magasabb fokozatú rákban szenvednek. Az eredmények azt mutatták, hogy a továbbfejlesztett teszt "jobban azonosítja azokat a közepes és magas fokozatú prosztatarákokat, amelyek kezelést igényelnek" - magyarázta Katz.
"A betegek populációjában a teszt körülbelül 40%-kal csökkenti a szükségtelen biopsziák számát" - magyarázta Chinnaiyan. "A teszt még jobban működik azoknál a betegeknél, akiknek korábban negatív biopsziájuk vol. Ebben a csoportban akár 50%-kal is csökkentheti a szükségtelen biopsziák számát."
A gyakorlatban ez az új vizeletvizsgálat segíthet az orvosoknak meghatározni, hogy egy emelkedett PSA szintű betegnek valóban szüksége van-e további beavatkozásra - mondta Katz.
"Amikor egy emelkedett PSA teszttel szembesülnek, a betegek és a klinikusok nehéz döntés előtt állnak a további vizsgálatokkal kapcsolatban, amelyek meglehetősen bonyolultak lehetnek (például MRI) vagy invazívak, mint egy biopszia" - mondta Dr. Samuel Haywood, a Cleveland Clinic urológiai onkológusa a Health-nek. "Az új teszt célja, hogy tovább segítse a betegek kockázati rétegzését és potenciálisan csökkentse a további vizsgálatok számát."
Hogyan viszonyul az MPS2 más tesztelési módszerekhez?
"A prosztatarák szűrésének leggyakoribb formája a PSA vérvizsgálat - mondta Haywood. De a teszt semmilyen szempontból sem tökéletes - sok esetben más okokból emelkedett a PSA szintje" - magyarázta. Emiatt a kutatók olyan módszereket keresnek, amelyekkel tovább meghatározhatják egy személy tényleges prosztatarák kockázatát a PSA teszt elvégzése után - mondta Haywood. - Arra törekszünk, hogy specifikusabb markereket találjunk, amelyek jobban segítenek a szűrésben és csökkentik a bonyolultabb [vagy] invazívabb vizsgálatok túlzott szükségét" - tette hozzá.
Az egyik lehetőség az, hogy az orvosok MRI-t használnak a magas PSA szintű férfiak további értékelésére - mondta Haywood. Azonban figyelmeztetett, hogy ezek a vizsgálatok néha kihagyhatják a pozitív eseteket, költségesek és nehezen hozzáférhetők lehetnek. Az egyszerű tesztek, amelyek más potenciális prosztatarák biomarkereket vizsgálnak, alternatív lehetőségekké váltak. Az MPS2 mellett a vér- és vizeletvizsgálatok, mint például a 4K, a Prostate Health Index, a PCA3 és mások, további kontextust adhatnak az érintett páciens emelkedett PSA tesztjéhez, és iránymutatók lehetnek.
A teszt elérhető, de továbbikutatásokra van szükség
Bár a tanulmány eredményei ígéretesek, akadnak korlátok és nyitott kérdések. Egyrészt a tanulmányozott populációban korlátozott volt a faji sokszínűség - a tanulmány szerzői meg is jegyezték, hogy még nem világos, hogy az eredmények eltérőek lennének-e péládul a fekete amerikai populáció esetében. Ez különösen jelentős kérdés, hiszen "általános különbségek" vannak a fekete és fehér betegpopulációkban talált prosztatarákok esetében - mondta Chinnaiyan. A fekete férfiak esetében korábban jelentkeznek prosztatarákkal, agresszívebb esetek, és magasabb a halálozási arány is, mint a fehér férfiaknál.
"Azáltal, hogy 18 biomarkert használunk, reméljük, hogy enyhítjük ezeket az eltéréseket" - mondta. "Ezzel együtt egy jövőbeni folyamatban lévő tanulmány hivatalosan is tesztelni fogja az MPS2-t egy nagy afroamerikai kohorszban, hogy tovább erősítse annak teljesítményét."
A remény az, hogy az MPS2 teszt "hasonlóan viselkedik minden etnikai csoportban" - mondta Haywood, de jelenleg nincs adat, amely ezt alátámasztaná. Az MPS2 fekete amerikaiakban történő tesztelése mellett Chinnaiyan elmondta, hogy kollégáival azt is vizsgálni fogják, hogy ezt a tesztet "az aktív megfigyelési populációban" használják. Lényegében azt akarják látni, hogy az MPS2 képes-e "megjósolni, mely betegeknek van agresszív prosztatarákja, vagy kinek a rákja haladt előre."
Jelenleg Chinnaiyan elmondta, hogy bárki az Egyesült Államokban hozzáférhet a teszthez, amelyet a michigani LynxDx biotechnológiai laboratórium birtokol és biztosít. Az MPS2-t csak "orvosnak kell megrendelnie" - mondta, és néhány klinika már teljesen fel van készülve a teszt megrendelésére.
Összegzés
Az MPS2 vizeletvizsgálat új reményt nyújt a prosztatarák diagnosztikájában, különösen az agresszívebb formák azonosításában. Az új teszt nemcsak a szükségtelen biopsziák számát csökkentheti, hanem nyugalmat is nyújthat azoknak a férfiaknak, akik alacsony fokozatú prosztatarákban szenvednek. Bár további kutatásokra van szükség, különösen a különböző etnikai csoportokban, az MPS2 már most is elérhető, és jelentős előrelépést jelenthet a prosztatarák kezelésében és megelőzésében.
Hogyan vizsgálható ki a prosztatarák gyanúja? Ez a diagnózis menete most
A prosztatarák kivizsgálása során az anamnézis és a tünetek kikérdezése után többféle vizsgálatot végezhet a kezelőorvos. Általában sor kerül rektális vizsgálatra, vagyis a prosztata végbélen keresztül történő tapintásos vizsgálatára. Különböző képalkotó vizsgálatokat is végeznek, például végbélen keresztül végzett ultrahangos vizsgálatot vagy MRI-vizsgálatot.
Vérvizsgálat is történhet, többek között a vér (prosztataspecifikus antigén) PSA-szintjének ellenőrzése céljából. Prosztatarák esetén legtöbbször a PSA-szint emelkedett, azonban a magasabb érték más betegség/állapot jele is lehet. A prosztatarák pontos diagnózisához szövettani mintavétel (biopszia) szükséges.
Prosztatarák: ilyen tünetekre figyeljen fel!
A prosztatarák lassan növekszik, a korai időszakban (évekig) rendszerint nem okoz tüneteket, ezért nehéz időben felismerni. Néhány típus agresszíven terjed, ami súlyos megbetegedéshez, halálhoz vezethet.
A növekedése során az alábbi tünetek jelenhetnek meg
- gyakori vizelés, különösen éjjel
- hirtelen jelentkező vizelési inger
- nehezen induló vizelés
- vizeletvisszatartási nehézség
- gyenge, vagy vizelés közben időnként megszakadó vizeletsugár
- fájdalmas, égető érzés vizelés közben
- vér megjelenése a vizeletben vagy az ondóban
Az előrehaladott, áttétekkel járó betegség esetén jelentkezhet
- deréktáji fájdalom
- merevség, fájdalom a csípőben vagy a comb felső részében
A kor előrehaladtával gyulladás vagy jóindulatú megnagyobbodás miatt is megnövekedhet a prosztata, panaszok esetén fontos a kivizsgálás a prosztatarák és a jóindulatú elváltozás elkülönítése érdekében!
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Prosztatarák: jobban vésse eszébe a szűrés idejét, mint a neje születésnapját!
Felhasznált irodalom:
- Tosoian JJ, Zhang Y, Xiao L, et al. Development and validation of an 18-gene urine test for high-grade prostate cancer. JAMA Oncol. Published online April 18, 2024. doi:10.1001/jamaoncol.2024.0455
- American Cancer Society. Tests to diagnose and stage prostate cancer.
- Tomlins SA, Day JR, Lonigro RJ, et al. Urine TMPRSS2:ERG plus PCA3 for individualized prostate cancer risk assessment. Eur Urol. 2016;70(1):45-53. doi:10.1016/j.eururo.2015.04.039
- National Cancer Institute. Prostate-specific antigen (PSA) test.
- Prostate Cancer Foundation. Blood and urine tests for prostate cancer.
- Lillard JW Jr, Moses KA, Mahal BA, George DJ. Racial disparities in Black men with prostate cancer: a literature review. Cancer. 2022;128(21):3787-3795. doi:10.1002/cncr.34433