A rák - a világ legköltségesebb betegsége
Az Amerikai Onkológiai Társaság tanulmánya szerint a rák a világ legköltségesebb betegsége, amely vélhetően a legtöbb halálesetet is okozza.
A kutatók a héten Kínában kezdődő és a rák témájában rendezendő nemzetközi konferencián ismertetik részletesen tanulmányukat.
Az előzetesen ismertetett összefoglaló szerint a rák nagyobb költséget ró a társadalomra, mint az AIDS, a malária, az influenza és más, emberről emberre terjedő betegség.
A krónikus betegségek - beleértve a rákot, a szívbetegséget és a diabéteszt - világszerte a halálozások 60 százalékáért felelősek, ugyanakkor globális léptékben csak az egészségügyi finanszírozás három százalékát fordítják ezek leküzdésére.
A járványszerűen terjedő betegségektől nem szabad elvonni a támogatást, de a rákra fordított pénz nincs arányban a kór hatásával - mondta Otis Brawley, az Amerikai Onkológiai Társaság egyik vezető orvosa.
A rák gazdasági mérlege 2008-ban 895 milliárd dollár, vagyis a világ GDP-jének 1,5 százaléka volt - derül ki a jelentésből, amely kiemelte: ez nem a betegség kezelésének költségeit jelenti, hanem az okozott veszteséget. Ez többek között a kieső munkaképességből származik.
A tüdő- és az ehhez kapcsolódó rákbetegségek 180 milliárd dollárnak megfelelő hányaddal veszik ki részüket a 895 milliárdból - számították ki a szakemberek. A dohányosok átlagosan 15 évvel korábban halnak meg nemdohányzó társaiknál.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) régóta hangoztatja, hogy a legtöbb halálesetet okozó betegségek rangsorában a rák 2010-ben átveszi a vezető helyet a szívbetegségektől. 2008-ban mintegy 7,6 millió ember halt meg rákban, és becslések szerint évente 12,4 millió új esetet diagnosztizálnak.
A dohányzás és az elhízás növeli a krónikus betegségek kialakulásának kockázatát, míg a járványszerű kórok némelyike a megfelelő vakcinák és a javuló kezelések eredményeképp visszaszorult.
A rák mögött második szívbetegségek esetében 753 milliárd dolláros gazdasági hatást mutattak ki a tudósok.
A szívbetegségek rendszerint életük vége felé érik az embereket, míg a rák az életciklus jóval korábbi szakaszában csap le - világítottak rá az amerikai szakemberek.