A kontaktallergia megvédhet a ráktól?
Újabb kutatások szerint a kontaktallergiák (pl. fémallergia, vegyi anyagokra kialakuló allergiák) segíthetik az immunrendszer azon működését, hogy egyes daganatok kialakulását meggátolja. A közlemény a BMJ-ben jelent meg (British Medical Journal).
Korábbi kutatások szerint az 1-es típusú allergia (pollen, háziporatka) megléte hajlamosíthat a daganatos betegségre. (Hangsúlyozzuk a feltételes módot...)
Az viszont eddig nem volt ismert, hogy a kontaktallergia, fémek stb. ebből a szempontból számítanak-e avagy nem.
A szerzők 17 ezer dán felnőtt, igazoltan kontaktallergiás, bőrgyógyászaton kezelt beteget figyeltek meg (1984-2008 között).
A vizsgálatban résztvevők általános állapotát időszakosan ellenőrizték, és összevetették a betegségregiszterekkel, konkrétan a nemzeti rákregiszterrel.
Általában mondható, hogy a tesztekben a betegek kb. 1/3-a (35%) mutatott pozitív reakciót 1 allergénre, vagy legalább egy alkalommal a kontrollok közül.
Érdekes, hogy nők között a reakciókészség jóval nagyobb volt, a nők 41%-a reagált, míg férfiaknak csak 26%-a.
Az allergiateszteket követően megfigyelték, hogy a betegek mintegy 19%-ában alakult ki jó- vagy rosszindulatú daganat, tumor. E csoportban mintegy 38% volt a kontaktallergia-pozitivitás.
Csak azokat a daganatokat vették figyelembe, amelyek több, mint 40 főt érintettek, és az elemzésekor erősnek látszott az összefüggés a kontaktallergia – és a daganat megléte között.
Érdekes, hogy kontaktallergia esetén jóval kevesebb volt az emlőrák és nem-melanóma típusú bőrrák, nőkben az agydaganat előfordulása is.
Az eredmények viszont megdönteni látszanak az ún. "immunosurveillance hipotézist", magyarul: az allergiás hiperérzékeny emberekben általában kevesebb a rákbetegség.
Az elemzésben magasabbnak adódott a hólyagtumorok aránya is, ez magyarázható azzal, hogy a kémiai anyagokra érzékenyeken több a (kiválasztandó) kémiai bomlástermék.
A szerzők természetesen óvnak a messzemenő következtetések levonásától. További vizsgálatok szükségesek, egyéb környezeti tényezők hatásának tisztázására, mint a dohányzás, a szociális helyzet stb. "Ha ezek oki szerepét sikerülne kimutatni, közelebb jutnák az immunrendszer és a daganatkialakulás összefüggésének felderítéséhez".