A kemoterápia mellékhatásait csökkenti egy új gyógyszer
A kemoterápia mérgező mellékhatásait csökkenti egy új gyógyszer - számolt be egy kutatás első eredményeiről a fejlesztő gyógyszergyár. Az új szer a vér- és nyirokrendszeri daganatos betegeknél a kemoterápia hatására időnként fellépő káros mellékhatást, az úgynevezett tumorlízis-szindrómát enyhíti. A szindróma az esetek 5 százalékánál halált okoz.
A jelenség akkor tapasztalható, amikor a daganatos sejtek túl nagy mennyiségének gyors pusztulása mérgező anyagokat, elsősorban húgysavat szabadít fel a vérben. Az új gyógyszer a húgysav mennyiségét 30 százalékkal hatékonyabban csökkenti, mint a három évtizede alkalmazott terápia.
A vér- és nyirokrendszeri rákos betegek - a leukémiások és limfómások - 70 százaléka a korszerű kezelések segítségével ma már meggyógyul. A betegek 3-20 százalékát sújtja azonban a tumorlízis-szindróma, amelynek során a vesét károsító mérgek szabadulnak fel. A 18 évnél fiatalabbak 30 százalékát érinti a
szindróma.
A Florence nevű tanulmány első eredményeit kedden mutatták be Firenzében, ahol a kutatást tervezték és irányították. Lucia Aleotti, a Menarini gyógyszerkonszern igazgatója elmondta: az első adatok azt mutatják, az új fejlesztésű gyógyszer hatékony kezelést tehet lehetővé, emellett olcsóbb is, mint a jelenleg alkalmazott
terápia.
Mi ez a molekula?
A cikkben történő utalás a febuxostat nevű molekulára vonatkozott. Ez a szer eredetileg köszvényellenes gyógyszerként került fejlesztésre, mivel gátolja az ún. xantin-oxidáz enzimet. ebben a javallati körben már mintegy 4000 betegen lezajlottak a klinikai vizsgálatok.
A vegyület 2008-ban európai törzskönyvezésre került köszvényellenes gyógyszerként.
A gyógyszert fejlesztő cég azonban új alkalmazási területet keresett - és talált, a hematológiai rosszindulatú daganatok ún. tumor-lízis állapotában az akut hyperurikémia (magasabb húgysavszint) megelőzésére.
A cikkben említett ún. FLORENCE nevű klinikai vizsgálat tavaly év végén zárult le, ennek eredményeitől függ, hogy az új javallatra beadják-e a törzskönyvezési kérelmet.
(a szerk.)
A gyógyszergyár hamarosan megindítja az új szer engedélyezési eljárását az Európai Gyógyszerügynökségnél (EMA). További kutatásokkal szeretnék megvizsgálni, lehetséges-e gyermekeknél is alkalmazni a gyógyszert, mivel ők jelenleg nem részesülhetnek ebben a kiegészítő kezelésben.
A 2012-ben kezdődött kutatás 12 ország - köztük Magyarország - 79 onkológiai-hematológiai központjának mintegy 350 páciense részvételével folyt.