A dohányzás megnöveli a méhnyakrák kockázatát
Régebb óta ismert hogy az ún. humán papilloma vírus (HPV) bizonyos változatai elősegítik a méhnyakrák kialakulását. Svéd kutatók igazolták, hogy a daganatkeltő hatás erősebb azokban a nőkben, akik dohányoznak.
A HPV ágensek közül mintegy 19-ről igazolták már, hogy rákkeltő, a legveszélyesebbnek a szakemberek a HPV-16-ot tartják. A svéd Karolinska Egyetem munkatársai klinikai tapasztalataik alapján úgy gondolták, hogy a dohányzás ezt a káros hatást talán tovább erősíti, ezért 375, intézetükben korai stádiumú, ún. in situ méhnyakrákkal kezelt beteg egészségügyi dokumentációját elemezték. Kontrollcsoportként 363, hasonló korú és hátterű, egészséges nő szolgált.
Dr. Anthony S. Gunnel és munkacsoportja a résztvevőkön a vizsgálat kezdete előtt átlagosan kilenc évvel korábban elvégzett szűrővizsgálatok eredményei alapján meghatározta, kinél áll fenn HPV-16 fertőzés, illetve a nők dohányzási szokásait is meghatározták. Azt is meghatározták, hogy a páciensek vérében magas vagy alacsony a vírusszint.
Az eredmények bátran nevezhetők megdöbbentőnek: azok daganat-előfordulási gyakoriságához képest, akik dohányoznak, de nem fertőződtek a vírussal, a rák előfordulása a dohányzó, HPV-fertőzöttek körében tizennégyszeres volt; ugyanakkor a nem dohányzó, nem fertőzött nőkhöz viszonyított gyakorisága a HPV-16 fertőzött, nem dohányzó nőkben csak hatszoros volt. (További érdekes megfigyelés volt, hogy a daganat gyakorisága a dohányzó-nem fertőzöttekhez képest nem 14-szeres, hanem 27-szeres volt, ha a vírus nagy koncentrációban volt kimutatható a beteg véréből). Mindez a kutatók szerint azt jelenti, hogy a dohányzás és a HPV-16 fertőzés erősítik egymás daganatkeltő hatását. A kutatás alátámasztják a nemrégiben Amerikában már bevezetett (és hazánkban várhatóan december 1-től, térítés ellenében hozzáférhető) HPV-oltás fontosságát, ugyanakkor arra is ráirányítja a figyelmet, hogy igazán hatékony daganat-kockázatcsökkentést csak a dohányzás abbahagyásával lehet elérni.
medipress.hu