Ezeket látta már?

Daganatok: úton a személyre szabott terápia felé

Betegségek
2011. december 21. 09:48
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Amerikai szakemberek állítása szerint sikerült felfedezniük, hogy miként lehet életben tartani a rákos sejteket laboratóriumi körülmények között: az orvostársadalom körében már most lehetséges áttörésként emlegetett módszer jelentősen átalakítaná a jövőben a daganatos betegségek tanulmányozását és kezelését.

A kutatók ez idáig képtelen voltak a tumorsejteket hosszabb ideig úgy életben tartani a laboratóriumban, hogy azokat az emberi szervezeten belüli kinézetük és viselkedésük alapján tanulmányozni tudják. Az orvosoknak nagyrészt az élő szervezetből vett szövettani minták lefagyasztott vagy viaszban tartósított változataira kell támaszkodniuk a diagnózis felállításához és a szükséges kezelés megállapításához.

tanulas-laborban-d00000CED49b1a2c885fa

Forrás: EgészségKalauz


A mostani felfedezés azzal kecsegtet, hogy a szakemberek a páciens saját tumorsejtjeiből vett mintákon tesztelhetik majd a különböző készítményeket, mielőtt előállnának a legmegfelelőbb kezeléssel. "Ez lenne a személyre szabott terápia végső állomása - mondta Richard Schlegel, a tanulmány vezető szerzője, aki a washingtoni Georgetown Egyetemen működő Lombardi Általános Rákközpont patológiai részlegének vezetője. - A kezelés teljes egészében az adott páciens szövetmintáira épülne: az egészséges és a rákos szövetek összevetése alapján dolgoznánk ki a leghatásosabb terápiát."

Az American Journal of Pathology című folyóirat online kiadványában ismertetett módszer az őssejtkutatásban használt egyszerű eljárásokra épül: a "tápláló" fibroblastok - kötőszöveti sejtek - a minták életben maradásáért felelnek, a ROCK mozaikszóval jelölt gátlószer pedig a szaporodásukat biztosítja.

A módszernek köszönhetően a kutatók akár két évig is életben tudtak tartani tüdő-, mell-, prosztata- és vastagbélrákos sejteket. Az eljárással kezelt rákos és egészséges minták visszaálltak a "sejtszerű állapotba", a világon elsőként lehetővé téve az orvosok számára, hogy közvetlenül összehasonlítsák az élő sejteket.

Mint azt a Yale Egyetem patológus professzoraként dolgozó David Rimm, a tanulmányhoz fűzött szakértői vélemény szerzője kifejtette, a két módszert eddig is alkalmazták az őssejtkutatás során, most pedig a kettejük bravúros ötvözésének köszönhető a siker. Az orvos ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az áttörés megerősítéséhez több laboratóriumban is sikerrel végre kell hajtania a próbát, és bár a kezdeti eredmények "igazán lenyűgözőek", a rákos sejtek különböző terápiás kezelésére irányuló próbálkozások jelenleg csak a "spekuláció" szintjén mozognak.

Amennyiben más kutatóknak is sikerül ugyanilyen eredményeket felmutatniuk - és jelenleg három egyetemi laboratórium is ezen dolgozik az Egyesült Államokban -, akkor az áttörésnek köszönhetőn jelentős előrelépés történne a rákos sejtek tanulmányozásában. A kétéves kutatás az amerikai Országos Egészségügyi Intézet (NIH) szakembereinek együttműködésével, illetve a nemzetvédelmi minisztérium, a Georgetown Egyetem és az Országos Rákintézet támogatásával készült.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# Daganatos betegségek # kutatás # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés