Van mód a cukorbetegség terjedésének magyarországi visszaszorítására
2009. november 14-e a Diabétesz Világnapja. A Changing Diabetes Fórum most megjelentetett ajánlásai hozzájárulhatnak ahhoz, hogy érezhető változás történjen a magyarországi cukorbeteg-ellátás, szűrés és megelőzés területén.
A Changing Diabetes sajtóközleménye
2003-ban egy nemzetközi kezdeményezés indult útjára az Egyesült Államokból "Changing Diabetes" jelszóval, azzal a céllal, hogy segítsen a cukorbetegség fontosságának felismerésében, a kedvezőtlen folyamatok visszafordításában, és hozzájáruljon a gondozás minőségének javításához. A kezdeményezést a dán Novo Nordisk karolta fel.
A program keretében, 2008 novemberében kiadott Changing Diabetes Briefing Book érdemben hozzájárult ahhoz, hogy a hazai adatok összegyűjtésével szélesebb körben is ismertté váljanak a különböző erőfeszítések és megközelítések hatásai, ezzel is segítve a korai felismerést és a hatékony kezelést, csökkentve a cukorbetegséggel járó szövődmények kialakulását és a korai elhalálozást.
A cukorbetegség növekvő problémája a magyarországi statisztikákban is megmutatkozik: a cukorbetegség jelenlegi előfordulása 7.6% és minden ismert cukorbetegre legalább még egy már létező, de még felismeretlen beteget számolhatunk. A gyógyszeres terápiát kapó cukorbetegek kezelése – beleértve a nem közvetlenül a diabetes kezelésére használt gyógyszereket is - eléri az OEP természetbeli kiadásainak 13 százalékát és meghaladja Magyarország GDP-jének 0,65 százlékát.
Mára a világon mindenhol nyilvánvalóvá vált, hogy a cukorbetegség visszaszorításához társadalmi összefogásra és nemzeti szintű lépésekre van szükség. 2009 szeptemberében, a Magyar Diabetes Társaság szervezésében, a Changing Diabetes Fórumon Magyarország vezető szakemberei, szakmai szervezetek, a döntéshozók és a magyar betegszervezetek képviselői – mintegy 80 résztvevő – közösen dolgoztak ki javaslatokat arra, hogyan lépjünk fel hatékonyan a cukorbetegség járványszerű terjedése ellen Magyarországon.
A Changing Diabetes Fórum javaslatai szerint:
· Szükség van Nemzeti Diabetes Programra, nemzeti szintű ajánlásokkal és kistérségi indikátorokkal.
· A cukorbetegség megelőzése kerüljön bele a népegészségügyi programba.
· Alapvető fontosságú, hogy elismerjék: a cukorbetegség problémájának kezelése egészségpolitikai prioritás.
· Szükség van egységes diabétesz regiszter kiépítésére.
· Fontos a diabétesz korai szűrése, a szűrések állami finanszírozása.
· A cukorbetegséggel kapcsolatos vakság csökkentésére telemedicinális szűrés javasolt.
· Minden újonnan felfedezett cukorbetegnél szakellátóhelyen történő konzílium javasolt, valamint elengedhetetlen az alap- és a szakellátás egyeztetése, kölcsönös tájékoztatása.
· A cukorbetegség kezelésében használt gyógyszerek támogatásának jelenlegi módszerének megváltoztatása nem támogatható, új termékek esetében az eredményesség legyen a támogatás feltétele.
· A cukorbetegség kezeléséhez használt gyógyászati segédeszközök felírásának jelenlegi gyakorlatában változás szükséges.
· A diabétesz ellátásban finanszírozási ösztönzőkre, valamint a protokollok és az adatok rendszeres felülvizsgálatára van szükség, minden esetben szakemberek bevonásával.
· Legyenek területi lefedettségben kiemelt diabétesz centrumok. További információk és javaslatok találhatók az "Ajánlások a cukorbetegség terjedésének magyarországi visszaszorítására" című kiadványban, ami a Magyar Diabetes Társaság szakmai támogatásával jelent meg.