Új gyógyszerek a cukorbetegeknek
Egy új tablettát és injekciót mutattak be a Magyar Diabetes Társaság (MDT) XX. jubileumi kongresszusán Tihanyban, ahol 1500 cukorbetegséggel foglalkozó orvos és szakdolgozó tanácskozott a hét végén - jelentette be Winkler Gábor professzor, a társaság elnöke sajtótájékoztatón a minap.
A professzor az új készítmények, illetőleg gyógyhatásuk ismertetésekor elmondta: a vékonybélben keletkezik egy olyan hormon, amely a táplálkozáskor inzulinszerű polipeptideket "termel", majd perceken belül elbomlik. Éppen azért, hogy a táplálkozást kivetően hirtelen inzulinemelkedés ne következzen be - tette hozzá. Mint mondta: mostanáig nem volt lehetőség arra, hogy ezt a hormont hasznosítsuk, ugyanis nem rendelkeztünk olyan készítménnyel, amely a lebomlását gátolja, illetve a hatását megnyújtsa.
Most egy olyan új tablettát mutatnak be a kongresszuson - két hasonló már eddig is forgalomban volt -, amely gátolja az említett hormon lebontását - mondta a társaság elnöke, rámutatva, hogy bemutatnak ugyanakkor olyan injekciós készítményeket is, amelyek az inzulint kiválasztó hormon hatását "utánozzák".
A cukorbetegek a vércukoreséstől félnek, s az új készítményeknek (tabletta és injekció) nincs ilyen hatásuk, ezért nagy reményeket fűznek ahhoz, hogy mindezek jó terápiás lehetőséget biztosítanak - magyarázta Hidvégi Tibor professzor, a társaság főtitkára. A professzor szerint azonban döntő jelentőségű a megelőzés, különösen a kötelező szűrővizsgálatok bevezetése és a nemzeti diabétesz megelőző program mielőbbi kidolgozása, s ahhoz a teljes társadalmi támogatottság elérése.
Winkler Gábor utalt arra, hogy külföldön (Nyugat-Európában és Egyesült Államokban) kifejlesztett gyógyszer-készítményekről van szó. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) jelentős - 70 százalékos - támogatást nyújt ezekre a gyógyszerekre.
A társaság elnöke elmondta azt is, hogy 2011-2012-ben megtemetődhet az alap a cukorbetegség kötelező szűréséhez, de nem a diabetológiai szakellátó helyeken, hanem az alapellátásban kell majd elvégezni. Az elmúlt években - az MDT kezdeményezésére - 100 ezer ember kockázatalapú vércukor szűrését végezték el, s a közeljövőben újabb 100 ezer szűrést "ejthetnek meg". Amennyiben ez a második ütem is az elsőhöz hasonló eredményeket hoz, meglesz az alapja a lakosság kötelező diabétesz szűrésének, ami különösen nagy eredmény lenne a hazai diabetológia számára - tette hozzá az elnök.
Elmondta azt is, hogy az országban összesen 200 akkreditált diabetológiai szakellátó hely van, 1400 munkatárssal.
Vándorfi Győző főorvos, a kongresszus főszervezője a sajtótájékoztatón hangsúlyozta: az OEP évente 174 milliárd forintot költ a cukorbetegségek kezelésére, ami a nemzeti jövedelem 0,5 százalékát teszi ki. Közlése szerint Magyarországon 760 ezer cukorbeteg van, s szerinte ugyanennyi ember cukorbeteg még, csak "egyelőre nem tud róla", s további 700 ezren pedig "várományosok" e betegségre.
Legalább kétmillió ember egészségről van szó, s a megelőzés, a gyógyítás társadalmi összefogás nélkül nem működik - vélekedett a főorvos.