Új gyógyszer cukorbetegeknek - egy friss felfedezés a hasnyálmirigyről
A Karolinska Intézet (Svédország) munkatársai kimutatták, hogy a hasnyálmirigyben az inzulin-felszabadulás nem áll közvetlen idegi szabályozás alatt – ellentétben azzal, amit korábban gondoltak. A jelenlévő idegrostok az erekhez csatlakoznak, nem a mirigyekhez.
A hasnyálmirigy az inzulinon keresztül járul hozzá a normál vércukorszint fenntartásához. A hormon felszabadulását az autonóm (vegetatív) idegrendszer szabályozza, azonban, hogy ez miként csatlakozik a mirigyhez, sosem volt világos.
A Karolinska Intézet munkatársai a Miami Egyetem szakértőivel karöltve egy speciális mikroszkópos technika segítségével térképezték fel a hasnyálmirigy hormontermelő Langerhans-szigeteit.
Felfedezték, hogy szemben az egerekével, emberben ez a terület csak kevés idegvégződést tartalmaz. Ráadásul a legtöbb ideg az erek simaizomszövetét idegzi be, nem pedig a hormontermelő mirigyeket.
Per-Olof Berggren és munkatársainak felfedezése szerint tehát az idegrendszer közvetett módon, a véráramlás szabályozásán keresztül befolyásolja a hasnyálmirigy belső elválasztású működését.
Ez az eredmény a jövőben befolyásolhatja cukorbetegségben alkalmazandó gyógyszerfejlesztésének stratégiáját.