Mitől alakul ki a cukorbetegség? Íme, az okok!
A cukorbetegség kialakulása mögött több ok is húzódhat.
A cukorbetegség olyan állapot, amely akkor alakul ki, amikor a vércukorszint, vagyis a glükóz szintje túl magassá válik. Ilyenkor a hasnyálmirigy nem termel elegendő mennyiségű inzulint, - vagy egyáltalán nem termel - , illetve, ha a sejtek nem reagálnak megfelelően rá (inzulinrezisztencia).
A glükózról
A glükóz (vércukor) a test egyik legfőbb energiaforrása, mely főként az ételekben és italokban található szénhidrátokból származik. A véráram ezt szállítja a test sejtjeibe, hogy azok energiát nyerjenek belőle. Azonban a vércukornak szüksége van egy „kulcsra” ahhoz, hogy bejusson a sejtekbe - ehhez kell az inzulin nevű hormon. Ha a hasnyálmirigy nem termel elegendő inzulint vagy a szervezet nem tudja hatékonyan felhasználni azt, a glükóz felhalmozódik a véráramban, magas vércukorszintet, más néven hiperglikémiát okozva.
A tartósan magas vércukorszint hosszú távon komoly egészségügyi problémákhoz vezethet, például szívbetegségekhez, lábszárfekélyhez, ideg-és vesekárosodáshoz, szemproblémákhoz.
Típusai
A cukorbetegségnek több típusa létezik, melyek mind eltérő okokkal és kezelési módokkal rendelkeznek. Az alábbiakban röviden bemutatjuk a legfontosabb cukorbetegség-típusokat:
1-es típusú cukorbetegség
Az 1-es típusú cukorbetegség egy autoimmun betegség, amely során a szervezet immunrendszere tévesen támadja meg és pusztítja el a hasnyálmirigy inzulintermelő béta-sejtjeit. Ennek következményeként a szervezet nem képes inzulint termelni. Az 1-es típusú cukorbetegség leggyakrabban gyermekkorban vagy fiatal felnőttkorban jelentkezik.
2-es típusú cukorbetegség
A 2-es típusú cukorbetegség a leggyakoribb forma, mely akkor alakul ki, melynek alapja az inzulinrezisztencia, vagyis az, amikor a sejtek nem reagálnak megfelelően az inzulinra (inzulinrezisztencia). Eleinte egyre több és több inzulint bocsát ki a hasnyálmirigy, ám e szerv egy idő után elfárad és kialakul a diabétesz.
A probléma fellépésében bár szerepet játszhat a genetika is, ám a legtöbbször a helytelen életmód következménye: vagyis a túlsúly, az egészségtelen ételek fogyasztása, az inaktivitás jelentősen hozzájárulnak az inzulinrezisztenciához és így a cukorbetegséghez is.
Gesztációs (terhességi) cukorbetegség
A gesztációs cukorbetegség alatt a terhesség során fellépő diabéteszt értjük. Általában a terhesség második vagy harmadik trimeszterében jelentkezik. Ez a típus ideiglenes, és általában a szülés után megszűnik, de megnöveli az anya és a gyermek kockázatát a későbbi 2-es típusú cukorbetegség kialakulására.
Másodlagos cukorbetegség
Másodlagos cukorbetegség akkor alakul ki, amikor egy másik betegség vagy állapot váltja ki a diabéteszt: például hasnyálmirigy-gyulladás, cisztás fibrózis vagy bizonyos gyógyszerek (pl. szteroidok).
LADA
A LADA egy lassan kialakuló formája az 1-es típusú cukorbetegségnek, amely felnőttkorban jelentkezik. Lényege, hogy egy autoimmun folyamat révén a szervezet immunrendszere tévesen támadja meg és pusztítja el a hasnyálmirigy inzulintermelő béta-sejtjeit. Ez ugyanaz az autoimmun mechanizmus, amely az 1-es típusú cukorbetegségnél is megfigyelhető, bár a LADA esetében a folyamat lassabban zajlik le. Kezdetben tévesen 2-es típusú cukorbetegségként diagnosztizálják. A kezelése inzulinpótlást és életmódbeli változtatásokat tartalmaz.
MODY
A MODY (Maturity-Onset Diabetes of the Young) cukorbetegség egy ritka, genetikai eredetű cukorbetegség típus, amelyet specifikus génmutációk okoznak. E genetikai hibák miatt a hasnyálmirigy béta-sejtjei nem működnek megfelelően, ami zavart okoz az inzulin termelésében és/vagy annak hatékonyságában. A MODY cukorbetegség általában fiatal életkorban, gyakran gyermekkorban vagy fiatalkorban jelentkezik, és családi halmozódást mutat. A kezelés általában személyre szabott, és az érintett génmutációtól függ.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Cukorbeteg? Ezek a diabéteszes fekély korai jelei a lábon!