Mi a zsírmáj oka? Esélyesebb a kialakulása, ha ez a betegség rejtőzik el mögötte
Sokkal nagyobb az esélye a zsírmájra, ha ebben a betegségben szenved.
A máj zsíros elfajulásakor, azaz zsírmáj fennállása esetén a májsejteken belül kis lipidburokban zsírcseppek jönnek létre. Emiatt a máj sejtjei könnyebben elpusztulnak. Ez a folyamat hosszabb távon kötőszövet-felhalmozódáshoz, végül a legsúlyosabb stádiumhoz, a májzsugorhoz vezethet.
Mi a zsírmáj?
A zsírmáj (steatosis hepatis) a máj zsíros átalakulását jelenti, amikor túlzott mennyiségű zsír halmozódik fel a májsejtekben. Általában lassan, hosszú évek alatt alakul ki, de akut formában is jelentkezhet mérgezést követően vagy terhesség alatt.
A zsíros átalakulás következtében a májsejtek élettartama csökken, az esetek elenyésző részében (5%) májzsugorodás vagy májgyulladás alakulhat ki szövődményként.
Mi a zsírmáj oka?
A tudomány máig nem tudja pontosan megmondani, hogy egyes embereknél miért szaporodik fel a zsír a májban, másoknál miért nem. Hasonlóképpen arra sincsen egyértelmű válasz, hogy miért gyullad be egyeseknél a zsírmáj, másoknál pedig miért nem? Ettől függetlenül vannak olyan tényezők, amelyek a betegség kialakulását okozhatják:
- Rendszeres, illetve nagy mennyiségű alkoholfogyasztás esetén zsírok halmozódhatnak fel a májban, még rövid idő alatt is. Az alkoholfogyasztás beszüntetése általában segíthet a máj zsírmentesítésében.
- Túlsúly esetén a testben és a vérben is több zsír található, ami a májban is lerakódhat, különösen az arra hajlamos egyéneknél.
- Az inzulinrezisztencia esetén a testsejtek nem reagálnak megfelelően az inzulinhormonra, ami fokozhatja a zsír lerakódását a májban.
- A magas vércukorszint, például cukorbetegség esetén, növelheti a zsír felhalmozódásának kockázatát a májban.
- Ha a vérzsírok szintje magas a vérben, az is hozzájárulhat a zsír lerakódásához a májban.
Kinél nagyobb a zsírmáj kialakulásának kockázata?
Az inzulinrezisztenseknek és a 2-es típusú cukorbetegséggel élőknek komoly kockázata van a nem alkoholos zsírmáj kialakulására, de nagyon sokat lehet tenni a megelőzésért, a következmények visszaszorításáért. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa az összefüggésekről és a teendőkről beszélt.
A cukorbetegség és a zsírmáj
- Amikor a májsejtekben kis lipid burkokban zsírcseppek képződnek, zsírmájról beszélünk. Mivel a fokozott zsírlerakodás miatt a májsejt könnyebben károsodik, kialakulhat krónikus gyulladás, zsírmáj súlyosabb esetben fibrozis, cirrhozis és ritkán májkarcinóma is. A nem alkoholos zsírmáj szoros kapcsolatban áll az inzulin rezisztenciával, a 2-es típusú cukorbetegséggel. Fontos tudni, hogy nem a cukorbetegség okozza a zsírmájat, a helyes megközelítés inkább az, hogy sokszor ugyanazon betegeknél fordul elő mindkét állapot. Ugyanis az inzulinrezisztencia és a 2-es típusú diabétesz nagy eséllyel a túlsúlyos, elhízott személyeket érinti, ahogyan a zsírmáj kialakulásának is komoly rizikófaktora a jelentős túlsúly – ismerteti Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa. - Természetesen fontos tisztázni a pontos a kiinduló okot, ugyanis egyes gyógyszereknek is lehet ez a mellékhatása.
Nincs jellegzetes tünet
A zsírmájnak sokszor semmilyen tünete nincs, az esetek döntő többségében a cukorbetegeknél végzett vizsgálatok során, a májenzimek rutinszerű ellenőrzésekor merül fel a gyanúja. Az is előfordulhat, hogy valamilyen képalkotó eljárás (CT, hasi- vagy máj ultrahang) során válik érzékelhetővé a betegség. Amikor pedig fény derül a zsírmáj meglétére, fontos annak megállapítása is, milyen mértékű károsodást okozott ez a folyamat. Néhány éve még ennek a folyamatnak a pontos feltérképezésére a májbiopsziát alkalmazták.
Ma már elérhető egy non-invazív, vagyis behatolás nélküli, fájdalmatlan máj szerkezeti vizsgálat. A speciális készülékkel a máj szerkezeti átépülése és a máj zsírtartalmának meghatározása is megoldható néhány perc alatt, szövettani pontossággal. Egy lökéshullám terjedési sebességét méri, és ennek alapján határozza meg a máj rugalmasságát. A fibroticus, rugalmatlanabb szövetben a hullám terjedési sebessége gyorsabb. Előnye hogy ismételhető és ezáltal követhető a máj állapotának változása
Az ultrahangos vizsgálattal kép alkotható a máj állapotáról, minimális eltéréstől a súlyos májzsugorig. Az ultrahang vizsgálófej alkalmas 10 kg feletti gyermekek és extrém elhízott felnőttek vizsgálatára is.
Mit lehet tenni, ha megszületik a zsírmáj diagnózisa a cukorbetegeknél?
- Nincs specifikus gyógyszer a zsírmáj kezelésére, legtöbbször nem is úgy kezeljük, mint egy önálló betegséget, hacsak nem emelkednek meg hirtelen a májenzim értékek, vagy nem gyanítjuk, hogy valami más folyamat is zajlik a szervezetben – ismerteti Porochnavecz doktornő.
A 2-es típusú cukorbetegség, az inzulinrezisztencia, az elhízás, a magas trigliceridszint és a zsírmáj gyakran együtt fordulnak elő – bár természetesen a zsírmáj kialakulása nem automatikus a cukorbetegeknél. A kezelés a rizikófaktorok csökkentésére irányul. Ennek alapja pedig az életmód terápia, amely a testsúly lassú csökkentésre, a fizikai aktivitásra, a vércukorszint és a trigliceridszint normalizálására irányul. Nincs jelenleg olyan gyógyszer, amelynek adása egyértelműen javasolt. Fontos a rendszeres gondozás, melynek nagy szerepe van a késői szövődmények megelőzésében.
A cukorbetegség főbb tünetei
- gyakori vizeletürítés (polyuria),
- fokozott szomjúságérzés (polydipsia),
- szájszárazság,
- fáradékonyság,
- levertség,
- elhúzódó sebgyógyulás,
- gyakori bőrfertőzések.
Súlyosabb esetekben sürgősség orvosi segítséget igénylő rosszullét (diabéteszes ketoacidózis, lásd lentebb) is kialakulhat, melynek veszélye a még nem diagnosztizált cukorbetegség esetében magasabb. Ennek gyakoribb tünetei a hányás, hasmenés, gyümölcsszagú lehelet, illetve eszméletvesztés is előfordulhat.
Mikor forduljon orvoshoz?
A cukorbetegségre utaló tünetek észlelésekor forduljon háziorvosához, aki a kivizsgálás érdekében gondoskodni fog a megfelelő szakrendelésre történő beutalásról. Egy rutin laborvizsgálat vagy alkalmi vércukorszintmérés során kapott magas vércukorérték esetén is keresse fel háziorvosát, aki gondoskodik a teljeskörű kivizsgálásról.
Összegezve
- A zsírmáj (steatosis hepatis) a máj zsíros átalakulását jelenti (túlzott mennyiségű zsír halmozódik fel a májsejtekben).
- A fokozott zsírlerakodás miatt a májsejt könnyebben károsodik, kialakulhat krónikus gyulladás, zsírmáj, súlyosabb esetben fibrozis, cirrhozis és ritkán májkarcinóma.
- Az inzulinrezisztensek és a 2-es típusú cukorbetegséggel élőknek komoly kockázata van a nem alkoholos zsírmáj kialakulására.
- Nincs specifikus gyógyszer a zsírmáj kezelésére, legtöbbször nem önálló betegségként kezelendő.
- Ma már elérhető egy non-invazív, vagyis behatolás nélküli, fájdalmatlan máj szerkezeti vizsgálat is.
Olvasta már?
- Zsírmáj - a bélflóra pusztulása is állhat a hátterében | EgészségKalauz
- Zsírmáj: ilyen, amikor nem az alkohol, hanem a túlsúly okozza
- Ezekkel a módszerekkel kiderítheti, hogy beteg-e a mája
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Mi jó zsírmáj ellen? Kilencféle házi gyógymódot is érdemes kombinálni