Ezeket látta már?

Ezekre figyeljen, ha metformint szed a cukorbetegségére

metformin cukorbetegség hogyan szed

Ön vajon tudja, hogy étkezések során vagy inkább üreg gyomorra érdemes beszedni?

A 2-es típusú cukorbetegség terápiájának elsőszámú terápiás módszere az életmódterápia, ám ha az értékek megkívánják, úgy az orvos gyógyszeres kiegészítést is javasolhat. Ez a legtöbb esetben a metformin, melyet sokan a hosszú élet zálogának tartanak. Lássuk, mi mindent érdemes róla tudni, illetve mikor és hogyan célszerű alkalmazni.

Mi az a metformin?

A metformin egy szájon át szedhető antidiabetikus gyógyszer, amelyet főként a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére használnak. Különböző hatásmechanizmusokon keresztül segít a vércukorszint szabályozásában: egyrészt javítja a sejtek inzulin-érzékenységét, másrészt csökkenti a májban a glükóz (cukor) termelését, valamint megakadályozza a cukor bejutását a belekben a véráramba.

A metformin 2 típusa

A metforminnak 2 különböző típusa van: a standard tabletta és a nyújtott hatóanyag-felszabadulású tabletta. Ezt az XR rövidítés mutatja (extended release). A standard tabletták gyorsan felszabadítják a metformint a szervezetbe. Az adagtól függően naponta többször is be kell vennie őket, míg az utóbbi esetben a hatóanyag egyenletesen és hosszabb idő alatt szabadul fel. Ennek köszönhetően az "XR" tabletták alkalmazása kényelmesebb adagolást tesznek lehetővé: sok esetben elegendő őket naponta csak egyszer bevenni, míg a standard készítményeket napi 2-3 alkalommal is szedni kell.

Mikor kell bevenni?

A metformint étkezés közben érdemes bevenni egy pohár vízzel (vagy közvetlenül utána), mivel ezzel csökkentheti az olyan mellékhatások lehetőségét, mint hasmenés, a hányinger, illetve a puffadás. Lehetőleg minden nap ugyanabban az időpontban alkalmazza a gyógyszert, hogy a vércukorszint szabályozása leginkább optimális legyen.

Ügyeljen a lehetséges gyógyszer-kölcsönhatásokra

A metformin szedésekor fontos tisztában a lehetséges gyógyszer-kölcsönhatásokkal, mivel ezek befolyásolhatják a gyógyszer hatékonyságát és biztonságosságát. Ilyenek lehetnek a következők:

  • béta-blokkolók: elfedhetik a hipoglikémia tüneteit
  • diuretikumok: növelhetik a vércukorszintet és csökkenthetik a metformin hatékonyságát.
  • NSAID: metforminnal együtt szedve fokozhatja a laktátacidózis veszélyét.
  • Kortikoszteroidok: növelhetik a vércukorszintet, csökkentve a metformin hatékonyságát. 

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Ezzel a gyógyszerrel kezelhető a cukorbetegség a gyógyszerész szerint

Ezzel a gyógyszerrel kezelhető a cukorbetegség a gyógyszerész szerint

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

metformin

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához