Ezeket látta már?

Magyar kutatás: ez a tünet már évekkel korábban felhívhatja a figyelmet a cukorbetegségre

magyar, kutatás, cukorbetegség, tünet, jel

A Semmelweis Egyetem kutatói meglepő felfedezést tettek a cukorbetegség korai jelei kapcsán.

A 2-es típusú cukorbetegséget csendes gyilkosnak is nevezik, hiszen a legtöbb esetben észrevétlenül pusztít és komolyabb tüneteket csak akkor okoz, amikor már súlyos szövődmények alakultak ki. Éppen ezért sokszor hosszú évek telnek el, mire diagnosztizálják az állapotot és megkezdődhet a terápia. Magyar kutatók nemrégiben fontos felfedezést tettek, hiszen rájöttek, van egy jel, mely akár évekkel korábban jelezheti a cukorbetegséget.

Szédül, amikor feláll? Ne legyintsen rá!

Sokakkal előfordulhat az, hogy felállás után szédelegnek egy kicsit. Ez banális probléma is lehet, ám magyar kutatók felhívják a figyelmet arra, hogy akár neuropátiát is jelezhet és gyakran évekkel a cukorbetegség diagnosztizálása előtt észlelhető.

A neuropátia a idegek károsodását jelenti és már jól ismert szövődménye a cukorbetegségnek. A magas vércukorszint ugyanis károsíthatja az idegeket az egész szervezetben, ami az érintett idegektől függően különböző tünetekhez vezethet.

Bár általában a cukorbetegség diagnosztizálása után kerül az állapot felismerésre, ám a Semmelweis Egyetem kutatói azt állítják, hogy a betegek már azelőtt mutathatják a károsodás jeleit, hogy diabéteszük teljesen kifejlődött volna.

A Frontiers in Endocrinology folyóiratban megjelent tanulmányukban a tudósok 28 egészséges személyt, valamint 44 olyan embert vizsgáltak, akiknek fokozott volt a kockázatuk cukorbetegségre. Azt találták, hogy a nagyobb rizikónak kitett személyeknek 5,9-szer nagyobb az esélyük az autonóm (azon belül a paraszimpatikus) neuropátia fellépésének, mint az egészséges embereknek.

Az autonóm idegrendszer

Az autonóm idegrendszer azokat az idegeket foglalja magában, amelyek az önkéntelen funkciók irányításáért felelnek (szívverés, vérnyomást, emésztés, légzés). Két ága létezik: a szimpatikus és a paraszimpatikus rendszer. Ez előbbi a szívverés és a vérnyomás fokozásáért felel, míg a paraszimpatikus rendszer ellentétesen hat, vagyis csökkenti ezeket a funkciókat, vagyis a test nyugalmi állapotáért felelős.

Az autonóm neuropátia egyik gyakori tünete lehet a szédülés és az ájulásérzés.

Magas kockázatnak kitett személyek felderítése

- Nemcsak az a célunk, hogy azonosítsuk a szénhidrát-anyagcsere-zavarban szenvedőket, hanem az is, hogy a magasabb kockázatnak kitett személyeket is a lehető leghamarabb felderítsük - mondta Dr. Körei Anna, a Semmelweis Egyetem munkatársa.

A tudósok azt állítják, hogy eredményeik segítségével nyomon lehetne követni a neuropátia jeleit a cukorbetegség kockázatának kitett betegeknél, így le lehetne lassítani, vagy meg lehetne előzni az idegkárosodások további kialakulását és megkezdődhetnek a vércukorszint normál tartományba való visszaszorítása.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Gyakori lábzsibbadás: ilyen, ha diabéteszt jelez

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

szédülés

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához