Ezeket látta már?

Túl magas vagy túl alacsony a vércukorszintje? Így tarthatja stabilan

magas alacsony stabil vércukorszint

Mindenki számára lényeges, de a cukorbetegeknek különösen fontos, hogy a vércukorszintjüket stabilan tartsák.

A túl magas vagy túl alacsony szint egyaránt súlyosan károsíthatja az egészséget. Nemcsak cukorbetegeknek, de egészséges embereknek is lényeges, hogy a vércukorszintjük stabil legyen, és ne ugráljon túl gyorsan. Mit tehetünk tehát a vércukorszint ingadozása ellen?

Így szabályozza a szervezet a vércukorszintet

A vércukorszint számos tényezőtől függ, például az aktuális közérzetünktől, energiaszintünktől, koncentrációs képességünktől, és hosszú távon akár a testsúlyunkat vagy a betegségek kialakulásának kockázatát is befolyásolhatja. Ideális esetben a vércukorszintünk stabil, és nem mutat túl hirtelen ingadozásokat.

Azonban számos tényező befolyásolhatja a vércukorszint ingadozását, ezért fontos, hogy odafigyeljünk, és kerüljük a hirtelen változásokat!

Amikor szénhidrátot tartalmazó ételt vagy italt fogyasztunk, a szervezetünk glükózt bocsát ki a véráramba az emésztés során. Az inzulin nevű hormon segítségével a sejtek felhasználják ezt a glükózt energiatermelésre vagy raktározásra. Ha a szervezet nem termel elegendő inzulint, vagy a sejtek nem megfelelően reagálnak rá, a vércukorszint magas marad. Ez hosszú távon súlyos betegségekhez vezethet, például cukorbetegséghez.

Hogyan szabályozható a vércukorszint?

A vércukorszint ingadozása számos tényezőtől függ, például az alvástól, a mozgástól, a stressztől, az étkezéstől és a gyógyszerektől. Fontos azonban, hogy

  • kerüljük a finomított szénhidrátokat,
  • és részesítsük előnyben a rostban gazdag ételeket.
  • A rendszeres étkezés,
  • elegendő folyadékfogyasztás,
  • a cukortartalmú italok,
  • az alkohol és a koffein mérséklése is segíthet a vércukorszint stabilizálásában.
  • A rendszeres testmozgás és az elegendő alvás is fontos szerepet játszik ebben.
  • A cukorbetegeknek különösen fontos az orvosi utasítások betartása és a gyógyszeres kezelés.

Mi a cukorbetegség?

A cukorbetegség – vagy diabétesz – a cukoranyagcsere betegsége, mely jellegzetesen emelkedett vércukorszinttel jár. Ez az állapot hosszú távon számos egészségkárosító szövődményt rejt magában.

A cukoranyagcsere változásai szorosan összefüggnek az inzulinnal, a cukorháztartás szabályozásának legfontosabb hormonjával. Ha az inzulin hiányzik, vagy nem tudja kifejteni hatását, a bevitt és felszívódott szénhidrátok nem tudnak hasznosítható energiává alakulni, a cukor pedig ott marad a vérben, magas vércukorszintet eredményezve.

A cukorbetegség gyógyítható?

A tudomány jelenlegi állása szerint a cukorbetegség nem gyógyítható, de megfelelő kezeléssel hosszú távon tarthatók a normál vércukorszintek. Ehhez azonban szükség van az orvos és a páciens együttműködésére, aktív részvételére.

Megállapított cukorbetegség esetén a terápia alapja a szigorú diéta, ugyanis a szénhidrátfogyasztás minimalizálásával könnyebben maradhat egyensúlyban a szervezet anyagcseréje. Fontos a megfelelő, ideális testsúlyra való törekvés, ezért a rendszeres testmozgás hatékony kiegészítője a diétának, ugyanis a megemelkedett vércukrot a vázizmok működése hatékonyan képes csökkenteni.

A 2-es típusú diabetes kezelése két fő részből áll:

  1. az első és legfontosabb lépés az életmódterápia. Ez magában foglalja a személyre szabott szénhidrátbevitelt és a rendszeres testmozgást. Ha a vércukorszintek megengedik, akkor más kezelésre lehet, hogy nincs is szükség, mivel az életmódváltoztatással a magas glükózszintek is kontroll alatt tarthatók.
  2. Ha a vércukorszintek továbbra is magasak maradnak, vagy ha az étrend és a testmozgás nem vezet a kívánt eredményekhez, akkor szükség lehet gyógyszeres vagy inzulinkezelésre (természetesen az előírt életmódon kívül).

Prediabéteszes állapotban, amely a diabétesz kialakulását megelőző, instabil anyagcsereállapot, a fizikai aktivitás és megfelelő táplálkozás hatására sok esetben lehetőség van a vércukorszint stabilizálására, azonban gyakran szükség van gyógyszeres kezelésre is. A legtöbb szájon át szedhető vércukorszint-csökkentő gyógyszer csak átmenetileg képes fenntartani a szervezet egyensúlyát, ezért általában idővel inzulinkezelésre is szükség lehet. Az 1-es típusú cukorbetegségben a szervezet nem termel elegendő inzulint, ezért az inzulin pótlása azonnal szükséges a diagnózis után.

Elhagyható-e valaha a gyógyszer?

A cukorbetegség diagnózisa sokakban félelmet kelt, hiszen úgy gondolhatják, hogy örökké gyógyszerekre lesznek szorulva. Azonban kitartó munkával és az orvosi, dietetikai, valamint edzési tanácsok betartásával a gyógyszer vagy inzulin adagolása csökkenthető, sőt, egy idő után akár teljesen el is hagyható. A megfelelő táplálkozás és a túlsúly leadása jelentősen mérsékli a vércukorszintet. Emellett a rendszeres testmozgás javítja a sejtek inzulinérzékenységét, csökkenti a HbA1c értéket, és az izommozgás során az izomszövet olyan mechanizmusokat aktivál, amelyek inzulin nélkül képesek a glükóz felvételére. Fontos megjegyezni, hogy az izomszövet glükózfelvétele még a mozgás után is hosszú ideig fennmarad, akár 72 órán keresztül is.

A rendszeres orvosi konzultáció ekkor is elengedhetetlen

Mivel a cukorbetegség végérvényesen nem gyógyítható, ezért dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa szerint a rendszeres orvos-beteg találkozóra akkor is szükség van, ha a páciens nem szed gyógyszert/inzulint.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

A jó alvásnak édes a gyümölcse: a vércukorszintre is hatnak bizonyos agyhullámok

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

vércukorszint

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához