Konyhai tanácsok, melyekkel jókat ehet cukorbetegség esetén is
A cukorbetegség diéta első hallásra nem egyszerű, ám ezekkel az változtatásokkal gyorsan hozzászokhat, sőt, igen finomakat is ehet!
Amikor valaki kézhez kapja a cukorbetegség letaglózó diagnózisát, általában már temeti is a finom ételeket és a jó családi ebédeket. Bár valóban szigorú diétát szükséges ekkor követni az érintetteknek, ám ez nem jelenti azt, hogy teljesen le kell mondania a finom falatokról. Hiszen, ha pár alapanyagot cukorbeteg-kompatibilisre cserél, úgy a legtöbb kedvencéről nem is kell lemondania. Hogy mi mindenre érdemes figyelnie és milyen konyhai trükköket célszerű bevetnie?
Mikre figyeljen, ha cukorbeteg diétát követ?
- kerülje a cukros ételeket/italokat.
- kerülje a fehér lisztet.
- kerülje a finomított szénhidrátokat.
- reggel és este csak lassan felszívódó szénhidrátokat fogyasszon.
- gyorsan felszívódó szénhidrátok mellé egyen fehérjét/zsiradékot.
- egy nap 5-ször egyen.
- dietetikus/orvos által meghatározott szénhidrát-mennyiséget egyen.
Pékáruk, péksütemények
A cukorbetegek nagy ellenségei a pékáruk, hiszen ezek a legtöbbször fehér lisztből készülnek és tele vannak cukorral (főleg, ha látványpékségből veszi őket). Ám nem kell, hogy lemondjon róluk! Ha egyszerű kenyeret szeretne, akkor elég, ha megnézi az összetevőit: fontos, hogy teljes kiőrlésű lisztből készüljön (de minimum annak hozzáadásával), hiszen úgy lényegesen magasabb lesz a rost tartalma, így lassítja az étel felszívódását. Ám a legjobb az – bármilyen pékárut is választ –, hogy ha saját maga készíti el. Amire ügyeljen, hogy ne fehér lisztet használjon hozzá és ha édes péksüteményt készít, a cukrot cserélje le mesterséges vagy természetes cukorpótlóra! Érdemes azt is tudni, hogy ha sós pékárut süt, tegyen bele minél több fehérjét (pl. alacsony sótartalmú és magas fehérjetartalmú felvágott), illetve magvakat, mivel azok még inkább lassítják a felszívódást, így nem okoz hirtelen vércukor-kiugrást a finomság!
Jó tanács! Ha mesterséges cukorpótlót használ, azokból lényegesen több kell sütés során, mivel igen hőérzékenyek!
Puha palacsinta
A palacsintát mindenki szereti, hiszen számtalan variációban elkészíthető. Amennyiben megpróbált már palacsintát készíteni teljes kiőrlésű lisztből, akkor megtapasztalhatta, hogy a végeredmény nem a leghívogatóbb. Hiszen ekkor a tészta sűrű, tömör, nem pedig puha és lágy. Persze nem kell lemondania róla cukorbetegség esetén sem, csak figyeljen oda hogy mivel is készíti. Teljesen jó az is, ha a liszt 1/3 része zabkorpa, a többi pedig szokásos fehér liszt. Ezzel csökkenteni tudja a felszívódását mégis megtarthatja a megszokott állagot.
Habarás, rántás
Sok ételhez elengedhetetlen az, hogy habarással, rántással sűrítsük. Persze a fehér liszt ekkor is tiltólistás, ám helyette használhat teljes kiőrlésű lisztet, vagy ha nem szereti az ekkor kapott ízvilágot, akkor tehet bele zabpehelylisztet vagy útifű maghéjat – ezeknek ugyanis kevésbé van markáns ízük, mint a teljes kiőrlésű lisztnek.
Kelt tészták és piskóták
Igen sok édesség, sütemény alapja a piskótatészta. Hogy ne okozzon gondot, használjon hozzá kókusz/gesztenye vagy zablisztet. Ezek felhasználásával ugyanolyan finom és állagú piskótát készíthet, mint fehér liszttel.
Kelt tészták esetén kicsit nehezebb a dolgunk: ilyenkor adjunk a liszthez búzasikért. Ezzel ugyanis javíthatjuk a tészta állagát: puhább, levegősebb lesz, méghozzá fehér liszt hozzáadása nélkül.
Főzelékek
Sokan nem tudják, de a jó folyékony főzelékek nem a legideálisabbak cukorbetegség esetén. Hogy miért? A turmixolás miatt! Minél hígabb ugyanis a főzelék, akkor gyorsabban emészthető, így annál gyorsabban megdobja a vércukor szintet. Persze a zöldségek fogyasztásáról nem kell (és nem is szabad) lemondani. Ha főzeléket szeretne belőlük készíteni, arra figyeljen, hogy ne turmixolja le teljesen, legyenek benne zöldség-darabkák. A másik, hogy adjon hozzá feltétnek pl. húst vagy tojást, azok is lassítják a felszívódást, így ellensúlyozhatja a pépesítés hatásait.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!