Ezeket látta már?

Kettes típusú cukorbetegség: a gyomor-bypass műtét segíthet elhagyni az inzulint?

cukorbetegség, vércukor, inzulinrezisztencia, inzulin, kezelése

Új módszert próbáltak ki a kutatók cukorbetegeken, és az eredmények bíztatók.

Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt arról, hogy a jövőben milyen módszer segíthetne a cukorbetegeken:

"Egy órás endoszkópiás műtéttel megszabadítható volt a 2. típusú cukorbetegek egy része az inzulin használatától – első, előzetes eredmények, még nem standard módszer

Az első emberen végzett vizsgálat szerint egy olyan eljárás, amely váltakozó elektromos impulzusokat használ a vékonybél gyomor utáni szakasza, a nyombél (duodenum) nyálkahártyájának megváltoztatására, lehetővé teheti a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára, hogy abbahagyják az inzulin-kezelést, és továbbra is fenntartsák a glikémiás kontrollt.

Ebben a korai stádiumú vizsgálatban 14 betegen végeztek endoszkópos beavatkozást, amelynek során váltakozó elektromos impulzusokat juttattak a nyombél nyálkahártyájába. Az egyórás beavatkozás után a betegeket még aznap hazaengedték, majd két hétig kontrollált kalóriatartalmú folyékony diétát írtak elő. A betegek ezt követően elkezdték szedni a szemaglutid nevű vércukorcsökkentőt.

A szemaglutid önmagában néha lehetővé teszi a 2-es típusú cukorbetegek számára, hogy abbahagyják az inzulin szedését, de csak az esetek körülbelül 20%-ában.

Ebben a vizsgálatban a 14 betegből 12, azaz 86% tartotta fenn a jó vércukorszintet inzulin nélkül egy évig, ami arra utal, hogy a javulás az eljáráshoz kapcsolódik, nem csak a szemaglutidhoz.

Korábbi kutatások feltárták, hogy a gyomor-bypass műtéten átesett betegek inzulin-kontrollja javult már közvetlenül a műtét után is, még azelőtt, hogy bármiféle fogyás következett volna be, ami arra utal, hogy a vékonybél ezen részének megkerülése szerepet játszik a 2-es típusú cukorbetegségben a cukor-anyagcsere szabályozásában. (E beavatkozás során a gyomor méretét jelentősen csökkentik, és a nyombelet a tápanyag felszívódás megakadályozása céljából a táplálék útjából kirekesztik).

A kutatók azt feltételezik, hogy a magas cukor- és kalóriatartalmú étrendnek való tartós kitettség a vékonybél ezen részének még ismeretlen változását eredményezi, ami ellenállóvá teszi a szervezetet a saját inzulinjával szemben. Úgy vélik, hogy a bél ezen része szöveteinek módosítása javítja a szervezet saját inzulinra való reagálási képességét, különösen azoknál a 2-es típusú cukorbetegeknél, akiknek szervezete még mindig termel némi inzulint."

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Diabétesz és daganat - ez a kettő között az összefüggés

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#diabétesz

Forrás: Egészségügyi szakirodalmi tallózó
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához