Inzulinrezisztencia jelei: 9 árulkodó tünet, amire figyeljen oda!
Az inzulinrezisztencia alattomos betegség, amely kezelés nélkül könnyen cukorbetegségbe torkollhat, meddőséget és számos egészségügyi problémát okozhat.
Az inzulinrezisztencia hosszú ideig tünetmentes maradhat, ilyenkor csak a vér magas inzulinszintje utal a kóros állapotra. Tünetei nem specifikusak, utalhatnak más betegségekre is, ezért gyakran csak előrehaladott állapotban diagnosztizálják.
Gyakran jár együtt pajzsmirigy-alulműködéssel és policisztás ovárium-szindrómával (PCOS). Nehezített teherbeesés, vetélések, meddőség hátterét kutatva sok esetben azonosítják az inzulinrezisztenciát. Összefüggésbe hozható szív- és érrendszeri megbetegedésekkel, magas vérnyomással, trombózishajlammal, magas koleszterinszinttel.
Ezek az inzulinrezisztencia jelei:
- indokolatlan vagy túlzott fáradtság, fáradékonyság;
- fogyásra való képtelenség, hasi elhízás;
- éhségrohamok szédüléssel, hányingerrel;
- étkezés utáni fáradtság, szédülés, éhségérzet;
- puffadás, rossz közérzet, gyomorfájás;
- pattanás, fokozott szőrnövekedés, izzadás;
- kopaszodás, hajhullás;
- menstruációs zavarok;
- meddőség vagy merevedési zavar.
Inzulinrezisztencia gyanúja esetén a diagnózis felállításához cukorterheléses vizsgálatra van szükség. Figyelem: az emelkedett inzulinszint normál és emelkedett vércukorszinttel is együtt járhat! Az orvos a laboreredményekből mindig a tünetekkel együtt értékelve határozza meg a diagnózist.
Diagnosztizálása
Az inzulinrezisztencia gyanú esetén célzott vérvizsgálattal egyszerűen megállapítható. A diagnózis felállításához cukorterheléses vizsgálatra van szükség. A vér éhomi, 60 és 120 perces cukor- és inzulinszintjét szakorvos kérésére határozzák meg. Az értékekből számított HOMA-index (éhomi vércukorérték szorozva az éhomi inzulinértékkel, osztva 22,5-el) nagy valószínűséggel mutatja az inzulinrezisztencia jelenlétét, mértékét, illetve az arra való hajlamot. (2 feletti eredmény általában hajlamot, 4 feletti betegséget jelez.)
Megelőzés
Családi halmozódás esetén, hasi elhízásra való hajlamnál érdemes a tünetek megjelenése előtt egészséges életmódra váltani, a rendszeres testmozgást bevezetni, mediterrán diétára áttérni.
Olvasta már?
- Igaz, hogy jobb, ha cukor helyett mézzel édesítünk?
- Cukorbetegség korai jelei gyerekeknél: a gyakori éjszakai vizelés az egyik
- Gyakran sötét folt jelenik meg a látóterében? Ezt a betegséget jelzi!
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Mit jelent, ha magas a HbA1c érték a leleten?