Ezeket látta már?

Inzulinrezisztencia gyanúja esetén ezt az értéket nézesse meg OGTT helyett

inzulinrezisztencia, cukorbetegség, OGTT adiponektin

A szóban forgó hormon jelentős szerepet tölt be az elhízásban, a cukorbetegségben és az inzulinrezisztenciában, így érdemes szintjét ellenőriztetni.

Az adiponektin szintjének meghatározása hasznos segítséget nyújthat a PCOS, cukorbetegség, inzulinrezisztencia, sőt, a metabolikus anyagcsere szindróma diagnózisának felállításában, illetve a kezelés hatékonyságában! Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont orvosa hasznos információkat osztott meg vele kapcsolatban.

Mi az az adiponektin?

Az adiponektin (adiponectin) egy protein alapú hormon, mely az egész test anyagcseréjét szabályozza. Javítja az inzulinérzékenységet, csökkenti a zsigeri zsírtömeget, a plazma triglicerid-tartalmát, valamint növeli a jótékony HDL-koleszterin szintjét – sorolja dr. Bérczy Judit belgyógyász-endokrinológus.

Általában a terheléses vércukorvizsgálat (OGTT) helyett szokta javasolni a kezelőorvos az adiponektin értékének meghatározását, amely egy egyszerű vérvétellel zajlik, mellékhatásmentesen.

Arról azonban, hogy az Ön esetében is ajánlott ez a teszt, beszéljen orvosával!

Miként történik a vizsgálat?

Az éhomi vércukorszint és éhomi inzulinszint értékéből számítják az adiponektin indexet (ADI). A teszt alkalmas a szénhidrát anyagcserezavar betegségek, IR, PCOS, illetve a cukorbetegség gyanúja esetén is, mivel nagyban befolyásolja a szervezet inzulinra való válaszát.

Fontos tudnivalók a vizsgálat előtt:

  • vizsgálat a reggeli órákban történik, érkezzen éhgyomorra!
  • a szokásos gyógyszereket be lehet szednie, erről azonban tudnia kell az orvosnak!

Mi jelezhet az alacsony, illetve a magas szintje?

A normál adiponektin szint 1.0-1.9 közötti tartományban van. Nagyobb mennyisége egy védőfaktor lehet a zsigeri zsírszövet felszaporodásának megakadályozásában, , valamint gyulladáscsökkentő, zsírégető, anyagcsere-fokozó hatással is rendelkezik. Amennyiben alacsonyabb a vérben az adiponektin szintje, úgy könnyebben felborulhat az anyagcsere-háztartás, a zsigeri zsírszövet növekedése miatt felléphet elhízás, lassul a zsírégetés, és egyebek mellett az inzulinrezisztencia, diabétesz kockázata is megnő.

A nem megfelelő értéknél az esetleges kezelésről, gyógyszeres terápiáról mindenképpen endokrinológus szakorvosával beszéljen – tanácsolja a Budai Endokrinközpont orvosa. A teszt a terápia során megismételhető, így az érintett állapota könnyen nyomon követhető.

Miben más, mint azt OGTT?

Cukorbetegség és IR gyanúja esetén általában terheléses vércukorszintméréssel (OGTT) ellenőrzik a vércukor és az inzulin értékeit, ám sokan nehezen bírják a vizsgálatot: néhányan rosszul lehetnek a cukros ital fogyasztása után, nem beszélve a többszöri vérvételről. Az adiponektin szintjének meghatározása lényegesen egyszerűbb, nem jár annyi kellemetlenséggel, ráadásul gyakran ugyanúgy lehet következtetni az anyagcsere-betegségek meglétére.

Mely tünetek esetén gyanakodjon inzulinrezisztenciára, cukorbetegségre?

  • fáradtság
  • aluszékonyság
  • elhízás
  • hajhullás
  • menstruációs panaszok
  • meddőség
  • evés utáni álmosság
  • túlzott szénhidrátéhség
  • depresszió
  • gyakori fertőzések

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Miért vagyok állandóan éhes? Valójában éheznek a sejtjei, ha ez az oka

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

inzulinrezisztencia

Forrás: Budai Endokrinközpont
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához