Cukorbeteg? Ezért használjon szájvizet!
Csökkenti a vércukorszintet az antibakteriális szájvíz - állítja egy új kutatás.
Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt egy érdekes kutatásról, ami azt vizsgálta, hogy a szájvíz használata segíthet-e a cukorbetegség kezelésében.
A szájvíz segíthet a diabétesz kezelésében?
"Szájvízzel a jobb vércukor kontrollért? Az ínysorvadás és a 2. típusú cukorbetegség kapcsolata régen ismert. Japán kutatók most fordítva gondolkoztak: azt vizsgálták, hogy a kórokozó baktériumok (úgynevezett bíbor komplex tagjai) számának csökkentése egyben javítja-e a cukorbetegség kezelését?
Mint kiderült, a sima vizes gargarizáláshoz képest a klorhexidin-glukonát antibakteriális anyagot tartalmazó szájvíz 6 havi napi használata mellett főleg fiatalabbak esetében statisztikailag jelentősen csökkent a hosszabb távon emelkedett vércukorszintet mutató HbA1c (glikált hemoglobin) vérszintje, azaz javult a glikémiás kontroll."
Szájszárazság és fogszuvasodás is jelezhet cukorbetegséget
A cukorbetegség azonban nemcsak ínysorvadással jelezhet, hanem máshogy is.
A magasabb vércukorszint miatt nagyobb a fertőzésveszély, a káros mikroorganizmusok gyorsabban szaporodnak el. Ekkor nemcsak a vér, hanem a nyál cukortartalma is megnő, ami fokozottan hajlamosít a fogszuvasodásra, különböző fog, fogágy betegségek és szájnyálkahártya-elváltozásokra.
A magas vércukorszint ráadásul lassítja a sebgyógyulást és a csontosodás is zavart szenved. Éppen ezért fontos, hogy a cukorbetegségben szenvedők rendszeresen, lehetőleg fél évente járjanak fogászati szűrésre!
A cukorbetegek sokszor tapasztalhatnak szájszárazságot, kevesebb nyáltermelést. Ennek oka többrétű lehet: okozhatja a fokozottabb folyadékvesztés, dehidratáció, a diabétesz miatt fellépő veseelégtelenség, hiperglikémia, de akár gyógyszer mellékhatása is lehet! A szájszárazság nem csak kellemetlen, hanem veszélyes is, hiszen ezáltal nő a fertőzésveszély, mivel a nyál segít megelőzni a káros mikroorganizmusok elszaporodását, tisztán tartja a szájüreget, semlegesíti a savakat. Ráadásul ekkor könnyebben berepedezhetnek az ajkak, a száj szélei is, mely igencsak fájdalmas érzés!
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!