Hipertónia: így köthető a diabéteszhez
A magasvérnyomás-betegség és a diabétesz önmagukban is súlyos szövődmények és szív- és érrendszeri események okozói lehetnek, illetve fokozott odafigyelést, törődést igényelnek mind az érintettől, mind a kezelőorvostól és a családtagoktól is.
Mi a hipetrónia és a diabétesz kapcsolata?
A hipertónia másfélszer-háromszor gyakrabban fordul elő cukorbetegeknél, ugyanakkor a magasvérnyomás-betegségben érintetteknél kb. két és félszer gyakoribb a 2-es típusú diabétesz előfordulása a cél-vérnyomásérték alatt élőkhöz képest.
Az esetek legnagyobb részében a helytelen táplálkozásra és mozgásszegény életmódra visszavezethető cukorbetegség mintegy felgyorsítja a hipertóniával együtt járó arterioszklerózis előrehaladását.
A magas vérnyomásban és cukorbetegségben szenvedő betegek érrendszere súlyosabb fokban károsodik, mint a csak hipertóniában szenvedőké. Ennek betudhatóan az előrehaladott érelmeszesedés szervi megnyilvánulásai is előbb és súlyosabb fokban jelentkezhetnek.
Külön problémát jelent a cukorbetegeknél idővel kialakuló érzészavar, beleértve a fájdalom érzékelés zavarát is: nem ritkán hallani olyan cukorbetegről, aki anélkül hordott ki kisebb-nagyobb szívizom infarktust, hogy arról a legkevesebb tudomása is lett volna!
Mire lehet számítani?
A két betegség következményeként károsodott érrendszer hatására látásromlás, szívinfarktus, agyvérzés, végtagelhalás és veseelégtelenség is kialakulhat.
Fontos odafigyelni a megelőzésre, illetve a megfelelő terápiára, hiszen helyes életmóddal, fokozott törődéssel, rendszeres orvos-beteg együttműködéssel és folyamatos kezeléssel ezek az arányok csökkenthetőek.