Fontos tudni róla: cukorbetegség és vesebetegség
Szövődmények újabb betegséget szőhetnek - a cukorbetegség egyik gyakori következménye a vesebetegség. Az emberi szervezet jobban működik, mint a legprecízebb szakemberek által összeállított gépezet, viszont ha meghibásodik benne valami, az hatással van a többi szervre is.
Ilyen ok-okozati kapcsolat van a cukorbetegség és a vesebetegség között is: a cukorbetegség egyik legalattomosabb szövődménye a vesebetegség, ami sokáig észrevehetetlen és csak akkor produkál tüneteket, amikor már nagy a baj.
Két alattomos betegség
Mindkettő egyre több ember életét érinti. Becslések szerint világszerte 285 millió, Magyarországon pedig egymillió ember szenved cukorbetegségben, és minden tizedik ember érint valamilyen fokú vesezavar. A diabétesznek ugyanúgy, mint a vesebetegségnek van egy lappangó fázisa, amikor nem mutat ugyan tüneteket, de súlyos rombolást végez a szervezetben: károsítja az érfalakat, szív-és érrendszeri illetve veseproblémákat okoz.
A cukorbetegség a vesebetegség egyik leggyakoribb okozója, és az új megbetegedések több mint 40 százalékáért felelős. A magas vércukorszintek következtében elváltozás alakul ki a vese kisereiben, amely hatására megvastagodik az erek alaphártyája, s ennek következtében romlik a szűrő funkció. Hosszú távon az erek a fehérjék által átjárhatóvá válnak, így a vizeletben kórosan megugrik az ürített fehérje mennyisége, amely a vesebetegség egyik legjellemzőbb ismertetőjegye.
"Mivel a betegség kezdetben semmilyen panaszt nem okoz, gyakran csak végállapotban derül ki, amikor már csak a vesepótló-kezelés jön szóba. Ez leggyakrabban a dialízis, amely a méreganyagok mesterséges eltávolítását jelenti művese géppel, vagy hasűri dialízissel, vagy pedig veseátültetés. Sajnos ez utóbbira csak a betegek mintegy 15-25%-a alkalmas, a betegek idős kora illetve a kísérő betegségek miatt" – mondta el prof. dr. Reusz György a Magyar Nefrológiai Társaság elnöke és a Nemzeti Vese Program szakmai vezetője.
Nap mint nap lehet hallani különböző figyelemfelhívó kampányokról, ingyenes szűrőprogramokról, amikre az emberek többsége csak akkor figyel fel, ha már valamilyen szempontból érintett a témában. Pedig a betegségeket jobb megelőzni mint utólag kezelni. A Nemzeti Vese Program is azért született, hogy a lakosság minél szélesebb rétegeit elérve felhívja az emberek figyelmét erre az egyre többeket érintő betegségre.
A Nemzeti Vese Program
A Nemzeti Vese Program a Nefrológiai Szolgáltatók Egyesülete által kezdeményezett, a Magyar Nephrologiai Társaság, a Magyar Transzplantációs Társaság, a Nefrológiai Szolgáltatók Egyesülete és a civil szervezetek (Vesebetegek Egyesületeinek Országos Szövetsége, Magyar Szervátültetettek Szövetsége, Transzplantációs Alapítvány a Megújított Életekért és Magyar Vese Alapítvány) által útjára indított és támogatott közös platform. A program célja a lakosság folyamatos informálása a vesebetegség veszélyeiről és kezelési lehetőségeiről, valamint olyan szakmai párbeszéd lefolytatása, amelynek eredménye egy – a döntéshozók számára is iránymutatást, valódi megoldást jelentő - cselekvési terv megalkotása.
A lakosság figyelmének felkeltésében és a tájékoztatásban aktív szerepet vállalnak a vesebetegséggel élők, köztük a Program nagykövetei - Börcsök Enikő színművésznő és Both András színművész, az RTL Klub hangja - akik személyesen is érintettek, hiszen mindketten vesetranszplantáción estek át.
Honlap: www.vesebetegseg.hu