Annyira fáradtnak érzi magát, hogy folyton aludna? Cukorbetegség jele is lehet
Ha gyakran előfordul, hogy annyira álmos, hogy a napi teendőit alig tudja elvégezni, érdemes utánajárnia az okoknak!
A fáradtságnak számos oka lehet, nézzük, mikor jelezhet komolyabb problémát!
1. Depresszió és lehangoltság
A depresszió gyakran okoz fáradtságot. A szerotonin és más idegi átvivőanyagok egyensúlyának felborulása kimerültséget, apátiát és fejfájást eredményezhet.
2. Vérszegénység
Az vashiány vagy a túl kevés vörösvérsejt azt jelenti, hogy a vér sokkal kevesebb oxigént szállít, ha pedig az agy és a többi szövet nem kap elegendő oxigént, fáradtságot érzel.
A vashiány 8 jellemző tünete - kattintson!
3. Rheumatoid arthritisz és más kötőszöveti (autoimmun) betegségek
Ilyen betegségek esetén a szervezet antitesteket termel az egészséges szövetek ellen, ami károsodáshoz vezet. Az immunrendszer támadása kimeríti a szervezet energiakészletét.
4. Pajzsmirigybetegségek
A pajzsmirigy választja ki azokat a hormonokat, amelyek az anyagcserét szabályozzák. Ha a pajzsmirigyhormon szintje alacsony, az anyagcsere lelassul. Fáradttá válsz, a bőröd és a hajad kiszárad, és hízni kezdhetsz. A nők közel 10 százaléka, és a férfiak valamivel alacsonyabb hányada szenvedhet pajzsmirigyrendellenességben.
5. Diabétesz és inzulinrezisztencia
Mivel diabétesz esetén a sejtek nem kapnak elég energiát, a cukorbetegek már a legkisebb megerőltetésre is kimerültséget érezhetnek.
6. Vérnyomásproblémák
A magas és az alacsony vérnyomás is okozhat kimerültséget. Némelyik vérnyomásgyógyszer mellékhatásaként is felléphet fáradtság.
7. Lázzal és fertőzéssel járó betegségek
A legtöbb fertőzés fáradtságot és gyengeséget okoz, különösen azok, amelyek lázzal is járnak. Ha a betegség létfontosságú szervet, például a tüdőt, a csontvelőt vagy a szívizmot érinti, a kimerültség még súlyosabb.
8. Alvási apnoé és egyéb fül-, orr-, gégészeti panaszok
A krónikus orrdugulás, az orrmelléküreg-gyulladás, a mandula-megnagyobbodás és az alvási apnoé akadályozza az alvást, és csökkentheti a szervezet oxigénellátását, ami idővel állandó álmosságot, kimerültséget és ingerlékenységet okozhat.
9. Szívbetegség
A kimerültség a szívelégtelenség, az aritmia, az érbetegségek és a szívroham első jele is lehet.
10. Lisztérzékenység
A lisztérzékenység olyan komplex felszívódási zavar, melyet a glutén intolerancia okoz. A B-vitaminok felszívódási zavara különösen is vérszegénységhez és kimerültséghez vezethet.
A kimerültség mellett jelentkező bizonyos tünetek súlyos betegségeket jelezhetnek.
Akkor érdemes riadót fújni, ha a következőket tapasztaljuk:
- Mellkasi fájdalom, légszomj, szédülés, izomgyengeség és öngyilkossági gondolatok. Ezek szívrohamot, stroke-ot vagy közeledő öngyilkossági kísérletet jelezhetnek előre.
- A hirtelen, megmagyarázhatatlan fogyás daganatot, pajzsmirigy betegséget, cukorbetegséget vagy krónikus fertőzést jelezhet.
- A láz és az éjszakai verejtékezés súlyos fertőzésre, például tuberkulózisra, HIV-fertőzésre, máltai lázra (brucellózisra) vagy endokarditiszre utalhat.
- A sápadt, sárgás bőr illetve szem anémiát vagy hepatitiszt jelezhet.
- A túlzott vizelés cukorbetegségre, krónikus veseelégtelenségre vagy más rendellenességekre utalhat.
- Az olyan egyéb tünetek, mint például a kettős vagy homályos látás, a nyaki-, hónalji- és ágyéki nyirokcsomók duzzanata, súlyos és makacs gyomorfájdalom, arckiütés, bőr alatti vérzés, izomgyengeség és egyensúlyzavarok is orvosi vizsgálatot tesznek szükségessé.
Olvasta már?
- Ezek a szívroham korai tünetei, amikre figyelnie kell!
- Long covid: a betegek felénél két évvel később is jelentkezik tünet
- Olvasson tovább! Pajzsmirigy betegsége van? Nem mindegy, mennyit kávézik!
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!