Fontos kérdések, melyekre minden cukorbetegnek tudnia kéne a választ
A cukorbetegség kezelése során sok kérdés merülhet fel a betegekben. Ezek közül párat megválaszolt az orvos.
A cukorbetegség kezelése több pilléren nyugszik: igen fontos az életmódterápia -mely személyre szabott diétát és rendszeres testmozgást foglal magában-, valamint a diabétesz típusától és a beteg állapotától függően inzulinos/gyógyszeres kezelés is indokolt lehet.
- az 1-es típusú cukorbetegség esetén az inzulin az elsőként alkalmazandó szer
- a 2-es típusú cukorbetegség esetén az inzulin/gyógyszeres kezelés előtt az életmódterápia (indokolt esetben lehet már ezeket is alkalmazni a kezdetekben).
A különböző gyógyszereket lehet önmagukban és kombinációban is használni. A gyógyszerek mellett fontos az étrendi megkötések szigorú betartása, a fizikai aktivitás és az egészséges testsúly kialakítása.
A cukorbetegség szűrése lehetőséget ad arra, hogy a tünetmentes vagy kevés tünettel jelentkező cukorbajt időben észleljük, és a korai kezelés megkezdésével csökkentsük a hosszú távú szövődmények kialakulásának esélyét, illetve azok súlyosságát. A szűrést az alapellátás keretében végzik, és azoknak javasolt, akik fokozott kockázattal rendelkeznek.
Mind a frissen diagnosztizált, mind a „régebbi” cukorbetegek megannyi kérdéssel találhatják szemben magukat, a leggyakoribbakra igyekszünk választ adni az alábbiakban.
1. Cukorbeteg vagyok. Életem végéig inzulinra/gyógyszeres kezelésre szorulok?
A cukorbetegség a tudomány jelenlegi állása szerint nem gyógyítható, ám megfelelő kezeléssel a vércukorszint normalizálható. Ehhez az esetek többségében az életmódváltáson kívül valamilyen készítményre van szükség: ez lehet inzulin vagy orálisan szedhető tabletta (hogy kinek melyikre van szüksége, azt több tényező is befolyásolja).
Ám azt érdemes tudni, hogy az állapot elsőszámú terápiás módja a személyre szabott diéta és a rendszeres mozgás, így elképzelhető, hogy bizonyos idő után – vagy már a kezdetektől - elég csupán az megfelelő életmód követése. Természetesen a rendszeres kontroll ez esetben is elengedhetetlen!
2. Le tudom váltani az inzulint gyógyszerre?
Sokan úgy gondolják, hogy ha egyszer el kellett kezdeni inzulinozniuk magukat, akkor már mindig ezt a kezelési módot kell követniük. Pedig meglehet, hogy - ha pl. alacsonyabb a vércukor szintje -, akkor elég a gyógyszeres terápia.
- Természetesen az ellenkezőjére is szükség lehet, vagyis arra, hogy gyógyszerről inzulinra kell váltani - ilyen lehet pl. a terhesség/szoptatás, műtét, bizonyos betegségek, illetve az állapotban bekövetkezett romlás - mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
3. Ha cukorbeteg vagyok, le kell mondanom az alkoholról?
A felnőtt cukorbetegek bár ihatnak alkoholt, ám nem mindegy mit, mennyit és hogyan. Fontos ugyanis, hogy az illető ropogtasson mellé valamit (pl. teljes kiőrlésű kekszet), valamint kerülje a cukros italokat (pl. likőr, desszert bor). A legjobb, ha jó minőségű száraz vörös vagy fehér borra teszi le a voksát. Nőknél 1, míg férfiaknál 2 egység alkohol engedélyezett.
4. Menopauza változtat majd valamin?
A menopauza egy sor hormonális változást indít el, melynek során először a progeszteron, majd később az ösztrogén szintje lecsökken. Mivel mindkét hormon komoly befolyást gyakorol az inzulin szintjére, így nem csoda, ha sok, változókorban lévő cukorbeteg nőnél vércukor-ingadozások figyelhetőek meg. Ilyenkor egyeztetni kell a továbbiakról a kezelőorvossal, aki az addigi dózis módosítását írhatja elő.
5. Mit tegyek, ha cukorbetegként megbetegszem?
Amennyiben valaki cukorbetegként megbetegszik, úgy akkor az extra odafigyelést igényel. Ügyelni kell ugyanis a megfelelő folyadékfogyasztásra, valamint a gyakori keton/vércukorszint-ellenőrzésre. Ahogy harcol a szervezet a kórokozókkal, az olyan hormonális változásokat indukál, mely megemelheti a glükóz mennyiségét.
Hányás/hasmenés esetén pedig a szabály, hogy Amennyiben a tünetek még az inzulin beadása előtt jelentkeznek, akkor gyakori (2 óránkénti) vércukor ellenőrzés mellett az inzulin dózisát orvossal való egyeztetés után ideiglenesen csökkenteni kell.
Ha a hányás az inzulin beadása után lép fel, nagyon fontos a megfelelő szénhidrát mennyiség bejuttatása. Inzulin hiányos cukorbetegeknél, ha alacsony vércukorszinthez társuló súlyos tünetek (súlyos hypoglikémia) lép fel, sor kerülhet glukagon injekció adására is.
Összegzés
- A cukorbetegség teljes életmódváltást igényel.
- A kezeléshez speciális diéta, rendszeres mozgás szükséges, melyet kiegészíthet inzulin/gyógyszer.
- Fontos a szűrés a cukorbetegség korai észlelése érdekében.
- Az állapot jelenleg nem gyógyítható, ám megfelelő kezeléssel a vércukorszint normalizálható.