Dilemmák a diabétesz kezelésében
A 2-es típusú cukorbetegeknek nem feltétlenül jó, ha egyszerre szedik szájon át a vércukorszintet csökkentő metformint és az inzulint, a csak inzulint tartalmazó terápia helyett - állítják dán kutatók.
A kutatók szerint a kombinált kezelés kiegyensúlyozottabb vércukorszinthez, kisebb mértékű hízáshoz és alacsonyabb inzulinigényhez vezet.
Azt is megjegyezték azonban, több kísérlet kell a a kombinációs alkalmazás hosszú távú előnyeivel és hátrányaival kapcsolatban, különösen ami az idő előtti elhalálozást illeti. A cikk a British Medical Journalban jelent meg.
Az inzulinra átállított betegeknek a jelenlegi gyakorlat szerint javasolják a vércukorszintet csökkentő metformin hatóanyagú gyógyszerek szedését.
A kutatás szerzői a Koppenhágai Kísérleti Egység, a Steno Kórház és a Koppenhágai Egyetemi Kórház munkatársai összesen 2217 beteg adatait nézték át. Mindegyikük 18 év feletti volt, és 2-es típusú cukorbetegséget állapítottak meg náluk.
A felhasznált kutatási anyagok ritkán foglalkoztak a fontos szövődményekkel, mint például a halálozás, vagy a keringési betegségek. 20 kísérlet számolt be arról, hogy a HbA1c (vércukorszint hosszabb távon mért átlagértéke) csökkent a két gyógyszer együttes alkalmazásával.
A testtömeg-index is csökkent, a hízás pedig átlagosan 1,6 kg-mal esett vissza.
A szerzők szerint mivel a metformin-inzulin párosítás esetén megnő a súlyos hipoglikémiás állapotok kialakulásának kockázata, több kutatásra lenne szükség a hosszú távú előnyök és hátrányok mérlegelése céljából.
Bianca Hemmingsen szerző elmondta, miként tudtak több adatot szerezni a korábbi kutatásoknál. Továbbá említést tett arról is hogy nem a testsúlyra és a vércukorszint alakulására koncentráltak, hanem a halálozásra, továbbá más, főbb komplikációk előfordulására.
Beszámolt róla, hogy nem tudják bizonyítani, az inzulin-metformin, vagy a csak inzulint tartalmazó kezelés jobb e, így elengedhetetlenül szükséges a kísérleteket mielőbb folytatni.