Diabéteszes nefropátia
Diabéteszes nefropátia
A diabéteszes nefropátia a cukorbetegség következtében kialakuló veseprobléma. Jellemzője a fehérje megjelenése a vizeletben, és a lassan kialakuló veseelégtelenség.
A vese anatómiája
Mi a vese funkciója?
A vese távolítja el a véráramból a bomlástermékeket, valamint a szervezetben lévő fölös folyadékmennyiséget, a vizeletkiválasztás útján. A kiválasztó rendszer alapja a nefron nevű egység a vesében, amely kapilláris-erekből és apró csövecskékből épül fel. A nefron jellemző szerkezeti egysége a glomerulus, érgomoly, ami felépítése révén szűrőként működik.
Mi történik a vesében cukorbetegség esetén?
A diabétesz károsítja a glomerulusok működését. Ha több érgomoly is érintett ebben, akkor kialakul a veseelégtelenség. Igen sok cukorbeteg szenved a veseelégtelenség valamelyik súlyossági stádiumában, mivel a vesék szűrőfunkciója károsodott, ezért is választódik ki – hibásan – a fehérje a vizeletbe.
Az orvos cukorbetegség esetén erre kér vizsgálatot, tehát a fehérje jelenlétének kimutatására a vizeletben. Ha a glomerularis szűrőfunkció már károsodott, igen kismennyiségű fehérje visszaszivároghat a vérből a vizeletbe. Ez az albumin nevű fehérje, a jelenség pedig a mikroalbuminuria nevet viseli.
Bizonyos esetekben a károsodás súlyossága elérheti azt a fokot, hogy a vese már nem képes kiválasztani, ekkor a beteget dializálni kell, ill. esetleg felmerül a veseátültetés szükségessége is.
A daibéteszes nefropátia tünetei
Előfordulhat, hogy a beteg évekig tünetmentes, egészen addig, amíg már jelentős vesekárosodás észlelhető. A kezdetektől számítva akár 10-20 év is eltelhet az első apró tünetektől a végstádiumú veseelégtelenségig.
Egyes tünetek és jelek utalnak a veseelégtelenség, a károsodott veseműködés fennállására, ilyen pl. a nefropátia fejlődését jelző mikroalbuminuria, amely laboratóriumi vizsgálattal nyomon követhető.
Proteinuria
Diagnosztizált diabéteszes nefropátia esetén a betegek nagymennyiségű fehérjét ürítenek (proteinuria), amely vizelet-tesztcsíkkal jól kimutatható. E betegeknek alacsony fehérjetartalmú diétát kell előírni. Természetesen nem minden cukorbetegen alakul ki a veseelégtelenség!
Magas vérnyomás
A diabéteszes nefropátiával "rokon" másik betegség a magas vérnyomás (hipertónia). A magas vérnyomás-betegség megléte felgyorsítja a vesebetegség kifejlődését is, ezért már az enyhe hipertónia is kezelendő, ha egyidejű cukorbetegség is fennáll a betegen. Mivel a vesefunkció romlik, és fehérjevesztés történik, a szövetekben duzzadás, ödémás jelenségek alakulnak ki, kifejezett lehet ez pl. a lábakban. Ez az ún. nefrózis-szindróma.
Az orvos előírhat célzott kezelést a hipertóniára, és ez segíthet abban, hogy a diabéteszes nefropátia csak később alakuljon ki.
Kinél alakul ki a diabéteszes nefropátia?
Általában középkorú, vagy idősebb korú betegeken, akiknél legalább 10 éve felismerték a cukorbetegség jelenlétét. A diabéteszes betegek mintegy 20-30%-ánál fog nefropátia is kialakulni.
A nefropátiás betegekben más cukorbetegséggel kapcsolatos szövődmény is jelentkezhet, mint pl. a retinopátia (szemfenéki károsodás), valamint különböző típusú keringési zavarok.
Mi a teendő?
Ahogy korábban említettük, az orvos felírhat gyógyszereket a magas vérnyomás kezelésére, amelyek javítják a diabétesszel kapcsolatos állapotot is (a veséket illetően.)
Javasolhatja azt is, hogy a beteg tartson csökkentett mennyiségű fehérjét tartalmazó diétát.
Klinikai vizsgálatok szerint, főleg a diabéteszes nefropátia korai stádiumában a szigorú vércukorszint-ellenőrzés igen fontos és hasznos. Az orvos előírhat olyan programot, amelyben gyakori a vércukormérés, szigorú diétát kell tartani, és rendszeres fizikai aktivitást folytatni, valamint pontosan naplózni mindezeket.
A betegség kilátásai
A diabéteszes nefropátia a végstádiumú veseelégtelenség leggyakoribb kiváltó okaként szerepel, a cukorbetegségben elhalt egyének mintegy 25%-ában jellemző. Vannak természetesen új terápiás eljárások, lehetőségek, ilyen pl. a veseátültetés is.
A kutatási eredmények szerint a diabéteszes nefropátia kockázati tényezőinek szigorú ellenőrzése (és karbantartása) – mint amilyen a magas vérnyomás és a magas vércukorszint – nem tudja megállítani ugyan a diabéteszes beteg vesebetegségének kialakulását, de kellően korai felismerés, és korai stádiumok esetén meg tudja fordítani azt.