Ezeket látta már?

Cukorbetegség: a születési súlyunk előre jelezheti a diabéteszt

diabétesz, cukorbetegség, inzulin, születés

Már a születésünkkor eldől, hogy cukorbetegek leszünk vagy sem?

Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt arról, hogy az alacsony születéskori testtömeg esetén évtizedekkel később nagyobb a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata és a betegség is súlyosabb:

"A Diabetologia folyóiratban megjelent két dániai tanulmány azt mutatja, hogy az alacsonyabb születési testtömeg a 2-es típusú cukorbetegség (T2D) független kockázati tényezője, és összefüggésben áll a T2D szokásostól eltérő jellemzőivel a diagnózis idején, ideértve a fiatalabb életkort, a túlsúly/elhízás alacsonyabb előfordulását és a kisebb családi előfordulást (családi anamnézist). Megjegyzendő, hogy Dániában az átlagos születési testtömeg körülbelül 3,4 kg.

Az alacsonyabb születési testtömegű T2D-betegek több cukorbetegség-elleni gyógyszert használnak, mint a normál születési testtömegűek, és a diagnózis időpontjában nagyobb számú társbetegség, köztük a magas vérnyomás áll fenn náluk.

Az első vizsgálat eredményei azt mutatják, hogy a születési testtömeg hatása a 2-es típusú diabétesz kockázatára egyértelmű és független a T2D-vel kapcsolatos genetikai hajlamtól, a felnőttkori elhízástól, és hogy az alacsony születési testtömeg, mint a kedvezőtlen magzati környezet mutatója (proxija), hasonló kóroki fontosságú, mint a genetikai jellemzők.

A második tanulmány azt találta, hogy a születési testtömeg minden 1 kg-os csökkenése a cukorbetegség 3,3 évvel korábbi kialakulásával, 1,5 kg/m2-rel alacsonyabb testtömeg indexszel és 3,9 cm-rel kisebb derékkörfogattal jár.

A referencia születési testtömeggel összehasonlítva a 3000 g alatti születési testtömeg több társbetegséggel járt; 36%-kal nagyobb eséllyel 3 vagy több társbetegség, illetve 26%-kal nagyobb eséllyel 155 Hgmm feletti szisztolés vérnyomás (súlyos hipertónia) állt fenn. A szerzők megállapították, hogy az alacsony születési testtömegűeknél 28%-kal nagyobb a kockázata annak, hogy 45 év alatti korban diagnosztizálják a T2D-t (nagyobb valószínűséggel fiatalabbaknál), és 30%-kal alacsonyabb a kockázata annak, hogy 75 év feletti korban diagnosztizálják őket."

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Hogyan fordítható vissza a prediabétesz? Az orvosok elmagyarázzák

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ez a különbség az 1-es és a 2-es típusú diabétesz között

Tünetkereső: nézze meg, milyen betegségre utalhatnak a tünetei



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#Cukorbetegség

Forrás: Egészségügyi szakirodalmi tallózó
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához