Hajnali jelenség betegség: így kerülje el, hogy nagyobb baj legyen
A kora reggeli hormonfelszabadulás a cukorbetegek vércukorszintjének emelkedését okozhatja.
Hajnali jelenségnek (dawn phenomenon) a hajnalban bekövetkező vércukorszint-emelkedést hívjuk. Diagnózisa nem egyszerű, gyakran csak ismételt vércukorszint-méréssel, vagy folyamatos vércukorszint monitorozással lehetséges. Ez a jelenség különösen intenzív lehet cukorbetegeknél és gyermekeknél.
A hajnali jelenség nem egy esetileg előforduló emelkedett vércukorszintet takar, hanem egy minden nap előforduló hormonális okokra visszavezethető vércukorszint emelkedést a hajnali órákban. A jelenség nem érint minden cukorbeteget, de az 1-es típusú cukorbetegeknél gyakori.
Mi okozza?
A hajnali jelenség a szervezet természetes reakciója a hormonok (kortizol, növekedési hormon és katekolamin) hatására, amelyek a reggel közeledtével szabadulnak fel. Ezek hatására felszabadulnak a májban tárolt cukortartalékok, és a sejtek kevésbé reagálnak az inzulinra. Ennek következtében hajnalban a vércukorszint meredeken emelkedik. Hajnali jelenség esetén az inzulinbevitel növelése, vagy más típusú bázis inzulin választása hozhat javulást. Ennek hatásaként a vércukorszint emelkedik. Egészséges szervezet több inzulint bocsát ki természetes ellenreakcióként, hogy kompenzálja a növekedést, tehát náluk nem jelentkezik ez a jelenség.
A magas reggeli cukorszint egyéb okai
A hajnali jelenség hátterében nem mindig a magas cukorszint áll, lehet az éjszakai hipoglikémia is az ok. A szervezet erre egy ellenszabályozással reagál, amelynek következtében az értékek meredeken emelkednek. Ezt a folyamatos Somogyi-effektusnak hívják, de viszonylag ritkán fordul elő. (A Somogyi-effektust egy magyar biokémikusról, Somogyi Mihályról nevezték el, aki először ismerte fel, hogy mi okozza a reggeli hiperglikémiát.)
Hogy lehet elkerülni a hajnali jelenséget?
Ha észleli, hogy reggelente gyakran magas a vércukorszintje, végezzen több éjszakás vizsgálati rutint. Ellenőrizze vércukorszintjét a következő időpontokban:
- közvetlenül lefekvés előtt
- a hajnali órákban, például 2:00 és 4:00 óra között
- reggel, ébredés után.
Ha reggel emelkedik a vércukorszint, akkor mindenféleképpen orvoshoz kell fordulni. Az éjszakai mérésekkel kideríthetők az okok, számos módja van a hajnali jelenség elkerülésének. Az érintettek kérjék ki diabetológus tanácsát, aki segíteni fog abban, hogy a legjobb megoldást személyre szabottan megtalálják.
A szakorvos személyre szabottan segít
A diabetológus szakorvos tájékozódik a páciens kórelőzményéről, életmódjáról, étrendjéről. Kitér az esetleges szövődményekre, ha szükséges, további vizsgálatokat javasol. A fizikális vizsgálatot követheti a kezelési lehetőségek megbeszélése.
Hajnali jelenség esetén az inzulinbevitel precíz növelése, vagy más típusú bázis inzulin választása hozhat javulást. Ha a probléma ilyen terápiamódosításokkal nem kezelhető, megfontolhatja az inzulinpumpára való átállást. Kiegyensúlyozottabb vércukorszintet tesz lehetővé, és beállítható úgy, hogy a reggeli órákban több inzulint bocsásson ki.
Ha a cukorbeteg korán beadja a hosszú hatástartamú inzulint, előfordulhat, hogy a vér inzulinszintje csak reggelig tart. Vagy ha inzulinpumpát használ, az éjszaka beadott inzulin mennyisége túl alacsony lehet ahhoz, hogy ellensúlyozza a hajnali jelenséget.
Olvasta már?
- Inzulin pumpa, glucagon injekció, CGM, inzulin pen: melyik, mire való?
- Elhagyhatom az inzulint egy idő után? Itt a válasz!
- Állandóan fáradt? Ilyen, amikor cukorbetegség áll a háttérben
- Figyelmeztetnek a hatóságok: halált okozhat a népszerű étvágycsökkentő hamisított változata
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!