5 tünet, ami már korán jelzi a cukorbetegséget - a fáradékonyság az egyik
A cukorbetegség eleinte csak enyhe, nehezen észrevehető tünetekkel jár. Ezekre figyeljen!
A cukorbetegségnek sajnos rendkívül súlyos szövődményei is lehetnek: a szív- és érrendszeri problémáktól a veseelégtelenségen keresztül az idegkárosodásokig. A szövődményeknek olyan visszafordíthatatlan következményei is lehetnek, mint az amputáció vagy a látás elveszítése. Éppen ezért rendkívül fontos a cukorbetegség időben történő felfedezése, és a diabétesz megfelelő kezelése.
Nagyon gyakori azonban, hogy a cukorbetegek a betegség első éveiben nem tapasztalnak magukon tüneteket – vagy egyszerűen figyelmen kívül hagyják ezeket –, és a betegséget csak rutinszerű vérvizsgálat során fedezik fel. Bizonyos jelek azonban utalhatnak a cukorbetegségre is, éppen ezért érdemes ezekre figyelni, és ha többet is észreveszünk magunkon, minél gyorsabban forduljunk orvoshoz!
1. Gyakori vizelés
A diabétesz egyik korai jele a gyakori, fokozott mennyiségű vizeletürítés. A vesék feladata a glükóz "visszaszűrése" a véráramba, de ha túl sok a glükóz, akkor a vesék erre nem képesek, és a felesleg a vizeletbe kerül. A glükóz távozásával a szervezetünkből folyadék is távozik, ez pedig enyhébb mértékű dehidratáltsággal is együtt járhat.
Ennek következménye a fokozott szomjúság is – ugyanakkor, ha a megnövekedett vércukorszint áll a szomjúság hátterében, akkor azt a folyadékbevitel nem képes kielégíteni. Érdemes felkeresni az orvosunkat, ha a sokat járunk vécére, éjjel is többször felkelünk emiatt, illetve, ha állandóan szomjasak vagyunk, még akkor is, ha sok folyadékot, vizet fogyasztunk.
2. Állandó éhségérzet
Az állandó éhségérzet, vagy a hirtelen jelentkező, nehezen kielégíthető farkaséhség is lehet a cukorbetegség tünete, mint ahogyan az is, ha rendszeresen túlesszük magunkat. Bár elég táplálék jut a szervezetünkbe, a sejtjeink mégsem képesek azt "hasznosítani", vagy annak ellenére érzékelheti úgy a testünk, hogy nem biztosítunk a számára elegendő energiát (vagyis glükózt), hogy valójában túl sok is van belőle.
Erre pedig tulajdonképpen egyetlen lehetséges választ adhat a szervezetünk: újra megjelenik az éhségérzet, hogy a szükséges energiát mégis megkapjuk. Ráadásul, az evés nem elégíti ki ezt az éhségérzetet, még akkor sem, ha az elfogyasztott étel mennyisége és tápanyagtartalma is megfelelő.
3. Nehezen gyógyuló sebek
A magas vércukorszint hatására a vérerek elveszíthetik a rugalmasságukat, és a normálisnál szűkebbé válhatnak. Ennek egyik következménye, hogy kevesebb oxigénben, tápanyagokban gazdag vér jut el a sejtekig – így azokra a területekre is, melyek megsérültek. A sebek, sérülések emiatt sokkal lassabban és nehezebben gyógyulnak, különösen a végtagokon, a kézen vagy a lábfejen.
A lassabb gyógyulás mellett az is előfordulhat, hogy a sebek elfertőződnek, fekélyessé válnak. A cukorbetegek egyébként is hajlamosabbak lehetnek a fertőző betegségekre, többek között azért, mert az immunrendszerük is le van gyengülve. A leggyakoribb fertőzések a bőrt, a húgyutakat, a hölgyek esetében a hüvelyt érinthetik. A fertőzések nemcsak nehezen, lassan gyógyulnak, de gyakran vissza is térhetnek.
4. Fáradékonyság
A cukorbetegség következményeként a sejtekhez nem jut sem elegendő tápanyag, sem oxigén, az energiát biztosító glükózból is hiányt szenvedhetnek (annak ellenére, hogy a vér glükózszintje magas), így akkor is fáradtnak, kimerültnek, gyengének érezhetjük magunkat, ha eleget alszunk és igyekszünk egészségesen táplálkozni.
5. Végtagok zsibbadása
A végtagokban érezhető bizsergés, vagy éppen a kezek, ujjak, lábfej és lábujjak zsibbadása is utalhat cukorbetegségre. Ez a korábban már említett romló vérkeringésre, illetve az ennek következményeként megjelenő idegkárosodásokra vezethető vissza. Ezek a tünetek lehetnek viszonylag enyhék, "csak" bosszantóak, de olyan erőteljesek is, hogy azok a mindennapi tevékenységeinket vagy éppen az éjszakai pihenésünket is befolyásolhatják.
A keringési zavarok a bőrre is hatással lehetnek, így az szárazzá, viszketővé válhat. A különböző, a bőrünket érintő fertőzések, például a gombásodás is gyakoribb lehet, ami csak tovább fokozhatja a viszketést.
Olvasta már?
- Ez az 5 leggyakoribb kérdés a cukorbetegségről - itt az orvos válasza rá
- Miért okozhat a cukorbetegség zsibbadást? Az orvos elmondja
- Cukor helyett melyek a legjobb édesítőszerek? Itt a lista!
- IR étrend: joghurtot, kefírt, túrót lehet enni? A dietetikus válaszol
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!