Ezeket látta már?

Tegyünk a Nemzeti Diabetes Programért!

Még nincs késő, hogy változtassunk: Magyarországnak sürgetően szüksége van a Nemzeti Diabetes Programra! A Changing Diabetes Parlamenti fórum a cukorbetegekért rendezvényen magas rangú politikusok, elismert hazai és külföldi szakemberek, valamint a magyarországi betegszervezetek együtt szólítottak fel és adtak javaslatokat a cukorbetegség népegészségügyi problémájának egyre sürgetőbb megoldására.

Az Országház Felsőházi termében, a Magyar Diabetes Társaság szervezésében került megrendezésre a Changing Diabetes Parlamenti fórum a cukorbetegekért című konferencia. Itt vezető szakemberek, betegszervezetek képviselői és a döntéshozók közösen tettek javaslatot arra, hogy mit kell tenni ahhoz, hogy Magyarországon hatásosan fellépjük a cukorbetegség ellen.

Tegyünk a Nemzeti Diabetes Programért!

Az esemény fővédnökei Prof. dr. Réthelyi Miklós, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium minisztere és a budapesti Dán Királyi Nagykövetség voltak, díszvendégei Dr. Schmittné Makray Katalin és Őfelsége Benedikte dán hercegnő. Az eseményen részt vett Dr. Kövér László, az Országgyűlés elnöke és Dr. Szócska Miklós a NEFMI egészségügyért felelős államtitkára.

A magyarországi cukorbetegségben szenvedő betegek egészségügyi ellátásának költsége már napjainkban eléri az OEP természetbeni kiadásainak 13%-át. Jelenleg a gyógyszeres kezelést kapó betegek kezelése a hazai GDP 0,65%-át teszi ki és ez a hányad évről évre emelkedik.

Az eseményen vezető szakemberek mutatták be a magyarországi megoldandó feladatokat, a szövődmények gyakran visszafordíthatatlan következményeit, a gyermekkori cukorbetegség terjedését és tendenciáit, a megelőzés lehetőségeit. Emellett ismertetik a cukorbetegség gazdasági terheit és a Nemzeti Diabetes Programot, amelyben alapvető változásokat javasoltak a következő négy területen:

  • Nagyfokú kockázattal rendelkező egyének felismerése, körükben a cukorbetegség és a szív- és érrendszeri kockázat csökkentésének elérése;
  • a cukorbetegség és kockázati tényezőinek tudatosítása a lakosság körében;
  • korai, megfelelő terápia biztosítása, az önellenőrzés és az önmenedzselés feltételeinek biztosítása, edukációja és népszerűsítése a szűrés során diabéteszesnek bizonyult betegek számára;
  • a cukorbeteg-gondozás szakmai és szervezeti színvonalának erősítése.

a cukorbeteg-gondozás szakmai és szervezeti színvonalának erősítése.

A diabetes népegészségügyi jelentőségű kórkép

Magyarországon a lakosság 7,6%-a cukorbeteg és ugyanennyire tehető azok száma, akik cukorbetegek, de nem tudnak állapotukról. Ez azt jelenti, hogy országunkban legalább 1,5 millió cukorbeteg él és még kétszer ennyire tehető azok száma, akik a betegség "előszobájában" vannak, mivel már károsodott szénhidrát-anyagcseréjük,

A következő 15 évben az öt évnél fiatalabb diabeteses gyerekek száma hazánkban várhatóan megduplázódik, a 15 év alatti cukorbetegek száma 70 százalékkal fog nőni.

Az 1-es típusú cukorbetegek már kezdettől fogva inzulinterápiában részesülnek. A 2-es típusú cukorbetegek kezelését általában tablettás formában kezdik, de idővel szükség van az inzulin pótlására is. Az inzulin bevezetése a 2-es típusú cukorbetegségben általában késik.

A cukorbetegség jelentős terhet ró a társadalomra: a cukorbetegség teljes kezelési költsége (beleértve a szövődmények kezelését is) eléri az OEP természetbeni kiadásainak 13 százalékát és meghaladja Magyarország teljes GDP-jének 0,65 százalékát.

A cukorbetegség, valamint annak szövődményeinek kezelésére Magyarországon évente 174,6 milliárd forintot költünk.

A cukorbetegséggel kapcsolatos költségek csak kis része a gyógyszeres terápia (inzulinok esetében a teljes összeg csupán 16,7%, tablettás kezelés esetében 9,5 %), a legnagyobb költségek a szövődmények kezelése során keletkeznek.

A cukorbetegség leggyakoribb szövődményei:

Nagyér problémák (korai érelmeszesedés: szívinfarktus, stroke, végtagi erek szűkülete), kisér zavarok (szem: látásromlás, vakság, vese: a kiválasztó működés károsodása, veseelégtelenség különböző súlyosságú formája, idegrendszer: perifériás és autonóm idegrendszeri károsodások) Ma a cukorbetegség minden formájában a keringési szövődmények szerepelnek vezető halálokként.

Magyarországon

évente 2500 amputációt végeznek cukorbetegeknél

naponta 2 cukorbeteg veszíti el a látását

Kulcsfontosságú a cukorbetegség idejében történő felismerése

Az 1-es típusú diabétesz 1-es típus: oka az inzulint termelő ún. béta-sejtek autoimmun mechanizmusú pusztulása, az inzulinhiány általában abszolút mértékű. Csak inzulinnal kezelhető, megelőzése jelenleg nem lehetséges.

A 2-es típusú cukorbetegség a diabétesz gyakoribb formája, a betegek 90 százaléka ide tartozik, általában túlsúlyhoz párosul (a hazai felnőtt lakosság 79 százaléka túlsúlyos). A betegeknél gyakori a magas vérzsírszint és a magas vérnyomás is. Oka az inzulinhatás csökkenése és az inzulin-elválasztás károsodása. E két utóbbi ok általában egyszerre, de esetenként más-más mértékben van jelen. Az inzulinhiány hosszú időn keresztül csak relatív.

Mindkét forma bármely életkorban előfordulhat. Az 1-es típus jellemzően inkább gyermek és fiatal felnőtt korban jelentkezik, a 2-es típus általában 35 év felett.

Mindkét típusnál alapvető fontosságú a betegség felismerése. Az 1-es típusú cukorbetegek általában komoly tünetekkel jelentkeznek. A 2-es típusú cukorbetegeknél gyakran csak későn ismerik fel a betegséget – akkor, amikor az már visszafordíthatatlan szövődményeket okozott. Alapvető fontosságú, hogy minden frissen diagnosztizált cukorbeteg esetében szakellátóhelyen történő konzílium történjen. Az alapellátás és a szakellátás kölcsönös egyeztetése, tájékoztatása kiemelt jelentőségű.

Szükség van államilag finanszírozott szűrővizsgálatokra!

A cukorbetegség terjedésének megállítására szükség van széles körben végzett, államilag finanszírozott szűrővizsgálatokra. Az időben megkezdett terápiával számos szövődmény megelőzhető, vagy késleltethető, jobb életminőséget adva a betegeknek és csökkentve az ország egészségügyi kiadásait.

A prevenció jelentősége

Ma csak a 2-es típusú cukorbetegség megelőzésére kínálkozik reális esély, éppen azért, mert e forma általában lassan alakul ki. A jelenleg folyó szűrővizsgálatok is e forma megelőzésére irányulnak.

  • A betegség kialakulásának patofiziológiai háttere ismert, előrehaladása jól mérhető
  • A betegség kialakulását megelőző állapot könnyen felismerhető, a módszer biztonságos, általánosan elfogadott és prediktív
  • Van biztonságos, hatékony módszer a betegség kialakulásának megállítására, vagy legalább a progresszió lassítására
  • A nagy kockázattal rendelkező személyek felderítésére fordított költség kisebb, mint a betegség (és szövődményei) kezelésére fordítandó kiadás.

A nagy kockázattal rendelkező személyek felderítésére fordított költség kisebb, mint a betegség (és szövődményei) kezelésére fordítandó kiadás.

Szükség van Nemzeti Diabetes Programra!

Magyarországon a Magyar Diabetes Társaság 1991 óta törekszik arra, hogy egy egységes, Nemzeti Diabetes Programot hozzon létre. 2006-ban a munka félbeszakadt. Két alkalommal történt kísérlet elfogadtatására, de a megbeszélés mindkét esetben - források hiányában - zsákutcába torkollott. A most megrendezendő konferencián bemutatják a Magyar Diabetes Társaság által a Nemzeti Diabetes Program megújítására készített tervet, amelynek célkitűzése nem kevesebb, mint érezhető, kézzelfogható változásokat eszközölni a betegség hazai megelőzése, korai felismerése, korszerű kezelése és a szövődmények megelőzése területén.

Alapvető fontosságú, hogy a Nemzeti Diabetes Programot a kormányzat is elismerje és befogadja, valamint annak alkalmazásához forrásokat rendeljen.

A Magyar Diabetes Társaságról

A Magyar Diabetes Társaság (MDT) 1970-ben alakult. Korábban a Magyar Endokrinológiai és Anyagcsere Társaság diabetes és anyagcsere szekciójaként működött. Ma -a Magyar Kardiológusok Társasága után- a második legnagyobb taglétszámú hazai orvos-szakmai szervezete, tagjainak száma 2800 fő.

Működését 24 tagú vezetőség irányítja, amelynek munkáját 5 tagú döntés-előkészítő bizottság segíti. Székhelye Budapest 1013 Budapest, Feszty Á. u. 4., ahol napi 4 órában a tagság rendelkezésére álló önálló irodát működtet.

Tevékenysége kiterjed a hazai cukorbeteg-ellátás irányelveinek kidolgozására, a gondozás hatékonyságának felmérésére és javítását szolgáló útmutatások elkészítésére, koordinálja a szakterülettel kapcsolatos kutatási-tudományos tevékenységet, szoros kapcsolatot tart fenn a szakmai döntéshozókkal (OEP, OGYI, NEFMI), szakmai kollégiumokkal, társ szakmai- és a betegszervezetekkel (MACOSZ).

A Társaságon belül több bejegyzett munkacsoport/szekció működik (Gyermekdiabetes-, Szakdolgozói szekció, Metabolikus-, Genetikai-, Terhesdiabetológiai-, Inzulinpumpa munkacsoport), amelyek évente a Közgyűlés előtt adnak számot tevékenységükről. Az MDT szakmai folyóirata az évente négy rendes, 1-2 különszámmal megjelenő Diabetologia Hungarica, önálló honlapja a www.diabet.hu.

A Magyar Diabetes Társaság elnöke: Prof. dr. Winkler Gábor, alelnökei: Prof. dr. Jermendy György, Prof. dr. Barkai László, főtitkára: Dr. Hidvégi Tibor, pénztárosa Dr. Blatniczky László.

A Changing Diabetes programról

2003-ban indult útjára az Egyesült Államokból a Changing Diabetes (változtassunk együtt a cukorbetegségen) kezdeményezés, ami a diabetes világméretű terjedésének megállítását / lassítását, az érintettek gondozásának hatékonyabbá tételét tűzte ki elsődleges célul.

A dán Novo Nordisk A/S cég e kezdeményezés mögé állt, úgy gondolva, hogy ez a jelmondat -megfelelő mögöttes tartalommal- segíthet a cukorbetegség fontosságának felismerésében, a kedvezőtlen folyamatok visszafordításában, és hozzájárulhat a gondozás minőségének javításához. . E célokkal egyetértve és azokat támogatva a Magyar Diabetes Társaság 2008-ban csatlakozott a Changing Diabetes programhoz.

A program keretében, 2008-ban vezető szakemberek segítségével, számos kutatás és vizsgálat eredményeit felhasználva bemutatásra kerültek a cukorbetegség nemzetközi és magyarországi statisztikái, a diabétesz jellemzői és azokat a kiemelten fontos terülteket, ahol lényeges változásokra van szükség. A megállapításokat a Diabétesz: a rejtőzködő népbetegség és hatása Magyarországon című kiadványban foglalták össze.

A Magyar Diabetes Társaság szakmai szervezésben 2009-ben került sor a Changing Diabetes Fórumra a Magyar Tudományos Akadémián. A rendezvényen Magyarország vezető szakemberei, politikusai és a betegszervezetek vezetői hazánk egyik legfenyegetőbb népegészségügyi problémájának enyhítésére változásokat sürgettek a cukorbetegség megítélésének, szűrésének, ellátásának és a finanszírozásának területén.

Forrás: Sajtóközlemény
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához