Cukorbeteg? Erre a 6 dologra figyeljen az év végi ünnepek során!
A cukorbetegek számára az év egyik legnehezebb időszaka a karácsony. Hogy mikre fontos odafigyelniük?
Az év végi ünnepi időszak közeledtével még nehezebb eligazodniuk a diabéteszeseknek a kalóriák és szénhidrátértékek útvesztőjében, nem is beszélve a bőséges karácsonyi fogásokról, meg az egymást követő rokonlátogatásokról.
A karácsonyi időszakban különösen fontos a helyes étrend követése, és a megfelelő mennyiségű testmozgás, mellyel a kisebb "táplálkozási bűnök" orvosolhatók.
Fontos az önellenőrzés
"A kontroll nélküli étkezések, esetleg alkoholos italok fogyasztása nemcsak a vércukorszint emelkedését eredményezhetik, hanem ronthatják egyéb anyagcsere-mutatók értékét is. A cukorbetegek számára viszont ez azért veszélyes, mert a vércukorérték ingadozása gyakran semmilyen érzékelhető tünettel nem jár, így a napi többszöri önellenőrzés szerepe az ünnepi időszakban még fontosabb.
A nagyobb energia bevitel természetesen kompenzálható több mozgással bizonyos mértékig, azonban 15 mmol/l feletti érték esetén már egyáltalán nem javasolt a sportolás. Alapvetően mindent lehet fogyasztani, csak arra kell ügyelni, hogy mit mivel kombinálunk, hogyan készítjük el a fogásokat, illetve miből mennyit eszünk"- mondta el Gyurcsáné Kondrát Ilona, dietetikus.
A következőkben összeszedtünk néhány hasznos tanácsot, ami megkönnyítheti a cukorbetegek ünnepi készülődését, és azt, hogy a karácsony, valamint az újév valóban jó egészségben teljen.
A karácsonyi fogásokra már hetekkel korábban készüljön receptekkel
Ma már számos olyan gasztronómiai magazin létezik, melyek speciális, diabéteszesek számára is elkészíthető, ehető ételeket gyűjtenek, gyakran tápanyag-számítással is kiegészítve.
A kifejezetten ünnepi ételekről is tájékozódjon
A halászlé például önmagában alig tartalmaz szénhidrátot, azonban természetesen nem mindegy, hogy mennyi kenyeret, tésztát eszünk hozzá. A rántott hal fogyasztható alacsony szénhidráttartalmú salátával, a pulykasült pedig változatos köretekkel, rostonsült zöldségekkel. A savanyú káposztából készült ételek – ahol szükséges, kevesebb rizzsel – szintén bátran fogyaszthatók.
Óvatosan az édességekkel
A bejgliből, süteményekből még cukor nélkül is csak egy-egy szeletet lehet enni az étkezés végén vagy közben. Még a diétás édességeknél is fontos ellenőrizni a vércukorszintet étkezés előtt és után is!
Csínján az alkohollal
Ha nincs egészségügyi állapothoz kapcsolódó kizáró ok, akkor a férfiak naponta 2-3 dl, a nők 1-2 dl száraz bort vagy pezsgőt is elfogyaszthatnak. A sörrel már óvatosabbnak kell lenni, hiszen magasabb a szénhidráttartalma.
Vegye figyelembe a cukorbeteg gyerekeket
Nem könnyű megérteniük, nekik miért nem hoz olyan édességeket a Mikulás, mint egészséges társaiknak. Mivel az étkezési szokások gyermekkorban alakíthatók leginkább, sokat segíthet, ha nem tradicionális ételek készülnek minden évben, hanem szénhidráttartalom alapján válogatott újdonságok. Ha a család is ezeket eszi, akkor a gyermekek számára is ez lesz a természetes.
Ünnepek idején is mozogjon
A mozgás mellett azonban lényeges a rendszeres vércukorszint-ellenőrzés, bizonyos értékeknél pedig a hideg levegőn sem ajánlott túl sokáig sportolni, sétálni. Arra is figyelni kell, hogy a vércukormérőt működési tartományának megfelelő hőmérsékleten tárolják.
+ 1 Ajándékok zokni, sapka és sál helyett
A cukorbetegeknek pedig mindig szükségük lehet egy-egy újabb, az állapotuk karbantartásához nélkülözhetetlen eszközre. A kiválasztásánál például számos praktikus szempontot kell mérlegelni, így például az eszköz vércseppigényét, a mérési időt, de a legfontosabb minden esetben a készülék pontossága és megbízható származási helye legyen.
Összegezve
- Karácsonykor nehéz a cukorbetegeknek odafigyelni a kalóriákra és szénhidrátértékekre.
- Fontos a helyes étrend és megfelelő testmozgás karácsonykor is.
- Számos gasztronómiai magazin kínál diabéteszeseknek is elkészíthető ételeket.
- Ügyelni kell a cukorbetegeknek arra, hogy mit mivel kombinálnak és bizonyos ételekből mennyit esznek.
- Érdemes új ételekkel is kísérletezni.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Inzulinrezisztensként sem kell lemondania a finom süteményekről, ha ezt tudja!