Diabéteszes láb szindróma: ilyen tünetekkel jár, ha a vércukor miatt károsodnak az erek
A cukorbetegek bőre gyakran száraz, és hajlamos a sérülésekre.
A száraz, fénytelen bőr néha a korai cukorbetegség első jele. A szervezet megpróbálja eltávolítani a felesleges cukrot a vizelettel, amely hatására folyadékot veszít a bőr és kiszárad. Sok év cukorbetegség után a bőr száraz és érzékeny lesz, ennek hatására a fertőzésekkel szemben is kevésbé lesz ellenálló. A beteg az ajkak kicserepesedése, a bőr gyakran piros, hámló foltjaira és viszketésre is panaszkodhat.
A lábak különösen veszélyeztettek, kialakulhat a diabéteszes láb szindróma. A magas vércukorszint miatt károsodnak az erek. Emiatt a sejtek nem jutnak elegendő oxigénhez, így fekélyes elváltozások alakulnak ki a lábon.
Fontos a cukorbeteg láb kezelésének mielőbbi megkezdése, mivel a fekély talaján vérmérgezés, csonthártyagyulladás is kialakulhat, és legrosszabb esetben a végtag amputációjára is sor kerülhet. Az időben megkezdett kezeléssel és a páciensek közreműködésével azonban sikeresen kezelhetők a cukorbeteg láb fekélyei!
A bőr kiszáradásának okai
Számos oka lehet annak, hogy a cukorbetegek hajlamosabbak a bőrproblémákra:
- A verejték- és faggyúmirigyek gyakran nem működnek megfelelően, mert az őket irányító idegek károsodnak a megnövekedett cukorszint következtében.
- A bőr véráramlása csökkenhet, mivel az erek beszűkülnek.
Diabéteszes dermopátia esetén vörösesbarna pikkelyes foltok, kis kerek vagy ovális alakú fekélyek jelennek meg. Előfordul, hogy hegesedve gyógyul.
A necrobiosis lipoidica diabeticorum (NLD) általában a sípcsont felett indul néhány pirosas és kiálló pöttyel, amelyek növekedni kezdenek. A szélei kiemelkedővé válnak és lilává színeződnek, a közepük pedig fényes sárga lesz. A kis fekélyek vékony bőrén át gyakran átlátszanak az erek. Ha ezek a fekélyek felnyílnak, gyakran fájdalmasak.
Acanthosis nigricans esetén sötétbarna kiemelkedő elváltozások vannak a bőrön, különösen a nyak hátulsó részén. Túlsúlyos embereknél gyakrabban előfordul.
A granuloma annulare a bőrön kiemelkedő területként jelenik meg, lehet bőrszínű, vörös vagy vörösesbarna. Az elváltozás gyűrű- vagy ív alakú.
A diabéteszes hólyagok (bullosis diabeticorum) az égési hólyagokhoz hasonlóak. Nem okoznak fájdalmat és általában hegesedés nélkül gyógyulnak.
A jó cukorszint fenntartása a legjobb a megelőzés és ápolás a cukorbetegség okozta bőrproblémák ellen.
Igyon sok folyadékot!
Sok folyadék fogyasztásával megőrizheti a bőr hidratáltságát és egészségét, igyon naponta legalább 6-8 pohár vizet. Sportolás, testmozgás közben szintén fontos a folyadékpótlás. Szükségletei megváltozhatnak akkor is, ha veseproblémái alakulnak ki és emiatt fokozott a vízvisszatartása.
A karcolásokat azonnal kezelni kell!
A bőrön minden repedés lehetséges bemeneti út a fertőzések számára, ezért a legrövidebb időn belül kezelje a vágás okozta sebeket. Mossa ki szappanos vízzel, és fedje steril kötéssel. Ha fertőzés jelét észleli - például bőrpírt, duzzanatot, fájdalmat vagy égő érzést -, hívja az orvosát!
Óvatosan a zuhannyal!
A legjobb, ha csak rövid ideig és langyos vízben tusol. Szappan helyett használjon enyhe tisztítószereket, amelyek a bőr pH-értékének megtartásában támogatják bőre egészségét, hidratáló anyagokat - például karbamidot - tartalmaznak.
Óvatosan, puha törölközővel szárítsa meg bőrét, különösen a hajlatokban és ahol összeérnek a testrészek, pl. lábujjak között, mellek alatt, könyökhajlatban. Ezek a meleg és a nedves helyek ideális fészkelőhelyet biztosítanak a kórokozóknak.
Hidratáljuk, krémezzük a bőrt!
Zuhanyzás után kenje be bőrét hidratáló krémmel, vagy balzsammal. Különösen alkalmasak a karbimodot, irritációgátló dexpanthenolt, E-vitamint, jojoba- vagy ligetszépe olajat, glicerint és tejsavat tartalmazó termékek. Kerülje a tiszta zsírkészítményeket (pl. vazelin).
A kezek ápolása
Minden kézmosás után hidratálja a bőrét egy pH-egyensúlyú termékkel, amely tápláló.. A karbamidot és glicerint tartalmazó speciális kézkrémek például táplálják és kisimítják még a nagyon száraz és igénybevett kezeket is, és így is gyorsan felszívódnak.
Lábmosás: naponta, de nem túl melegen
A lábfürdő legfeljebb öt percig tarthat, nem lehet több 35 Celsius-foknál (legjobb fürdőhőmérővel ellenőrizni), és nem tartalmazhat illatanyagot vagy szagtalanító adalékot. A lábujjak közötti réseket jól meg kell szárítani. Ezután kenje be a lábát krémmel, krémhabbal.
Téli bőrápolás
A téli hideg a bőrre is hatással van, ugyanez vonatkozik a helyiségek száraz levegőjére is, többször szellőztessen. Mindennap gondosan kenje be bőrét, ma már kaphatók nagyon jó termékek, megnövelt zsírtartalommal, magas hidratáló faktorokkal, például hialuronsavval. A méhviaszos kenőcsök a hideg ellen is védelmet nyújtanak a hűvös időben. Télen is elengedhetetlen az UV-védelem, különösen a téli sportoknál, például a síelésnél.
Olvasta már?
- Ez a rosszul kezelt cukorbetegség 8 jele - a zsibbadás az egyik
- Cukorbetegség, IBS, skizofrénia: a megváltozott bélflóra is kiválthatja
- Látványos változásokat hozhat a cukorfogyasztás minimalizálása
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!