Bőrkeményedés, tyúkszem a talpon - ilyen, amikor cukorbetegség okozza az elváltozást
Sokan észre sem veszik, pedig nagyon is fontos intő jele a diabétesznek.
A cukorbetegség sajnos igen sok szövődményt vonhat maga után, hiszen a tartósan magas glükózszint az egész szervezetre komoly hatással van. Ilyen például a diabétesz neuropátia, mely az agyon és a gerincvelőn kívüli idegek zavarát jelenti. A probléma egyik jellemző tünete a fájdalom, később a csökkent érzékelés, érzékkiesés, bizsergés, hangyamászásszerű érzés, zsibbadás.
Akár amputációhoz is vezethet
Bár a diabétesszel küzdők számára a betegség nem ismeretlen, ennek ellenére sokan nem tulajdonítanak annak nagy jelentőséget, ha úgy szereztek sérülést, hogy nem is tűnt fel nekik, azaz érzéketlenek voltak a sérüléssel kapcsolatban. Pedig már az első panaszok megjelenésekor érdemes orvoshoz fordulni, ugyanis kezeletlen esetben akár fekélyhez, illetve diabétesz lábhoz is vezethet a zavar. Ez utóbbi a diabétesz komplex szövődményei miatt alakul ki, és rossz esetben akár az adott végtag amputálását vonhatja maga után.
Diabéteszes láb tünetei
- csökkent fájdalomérzés
- csökkent hőérzet
- láb kiszárazása, hámlása
- nehezen gyógyuló sebek
- láb ízületei deformálódnak
- bőrkeményedés/tyúkszem
- bizonytalan járás
Ilyen vizsgálatokra számítson
Amennyiben azt tapasztalja, hogy érzéketlen a sérüléseire, úgy nagyon fontos, hogy mihamarabb forduljon orvoshoz! A vizsgálat során a lábak alapos átnézése történik, sebek, elváltozások után kutatva (ezt a betegnek otthon is rendszeresen el kell végeznie!), majd különböző tesztek segítségével ellenőrzésre kerül többek között a reflex, a verejték elválasztás, a vibrációérzet, a tapintó funkciók, a perifériás pulzus, valamint a hőérzet is - mondja Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
Amennyiben bebizonyosodik az állapot megléte, úgy megfelelő terápiával elkerülhető a betegség romlása. Ennek keretein belül a legfontosabb a vércukorszint beállítása, a fájdalomcsillapítás, speciális cipő, talpbetét viselése, hidratálás, valamint a rendszeres otthoni önellenőrzés. Amennyiben már fekély is kialakult, úgy csakis komplex terápia vezethet eredményre, sebész, diabetológus, dietetikus, angiológus ortopéd orvos, bőrgyógyász bevonásával.
Olvasta már?
- Ez az 5 leggyakoribb kérdés a cukorbetegségről - itt az orvos válasza rá
- Miért okozhat a cukorbetegség zsibbadást? Az orvos elmondja
- Cukor helyett melyek a legjobb édesítőszerek? Itt a lista!
- IR étrend: joghurtot, kefírt, túrót lehet enni? A dietetikus válaszol
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!