Az orvoshoz sem kell elmennie a cukorbetegnek: itt a telediabetológia
A cukorbetegség kezelésének alapja a megfelelő vércukorszint beállítása, mely gyakori ellenőrzést kíván. A telediabetológia segítségével mindez már akkor sem jelenthet gondot, ha a betegnek nincs ideje vagy lehetősége a személyes konzultációra.
Akár 1-es, akár 2-es típusú cukorbetegségről beszélünk, a terápia kulcsmozzanata a vércukorszint normalizálása, ugyanis a tartósan magas glükózszint nagyban hozzájárul az olyan súlyos szövődmények kialakulásához, mint a szívinfarktus vagy a lábszárfekély. A diabetes kezelése történhet inzulin injekció alkalmazásával, illetve gyógyszeresen is, melyet kiegészít a dietetikus által összeállított, személyre szabott diéta és a rendszeres mozgásprogram.
A vércukor szintjének beállítása olykor időigényes, ráadásul a már régóta kezelt cukorbetegek esetében is szükség lehet bizonyos esetekben fokozott kontrollra, ellenőrzésre. Hiszen a terápiát több tényező is befolyásolhatja, pl. a beteg súlyváltozása, mozgása, évszakváltás, stb. Ezért bizonyos időközönként szükség van orvos-páciens találkozóra, ahol a szakember ellenőrzi az aktuális vércukorszintet, valamint átnézi a beteg által vezetett vércukor naplót. Sajnos vannak esetek, amikor az értékeket kórházi tartózkodás során lehet csak beállítani, de sokszor elég a járó beteg ellátás és a rendszeres orvos-beteg konzultáció- mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
Sokat utazom, nem tudok elmenni orvoshoz!
A telediabetológia óriási segítséget jelent a betegeknek, hiszen az illető ezzel időt és utazást takarít meg. Ugyanis a páciens a vércukormérő készülékkel mért eredményeket megoszthatja a kezelőorvosával, ráadásul emellett lehetőség van felvinni az aznapi szénhidrát fogyasztást, inzulinbevitelt, a testmozgást és egyéb fizikai aktivitást, az esetleges rosszulléteket, hipoglikémiás tüneteket, betegségeket stb. Jó oldala továbbá, hogy a rendszer a mért adatokból grafikonokat is készít, mellyel azok különböző témákra szedve, könnyen áttekinthetőek. Orvosa ezek birtokában elemezheti az adatokat, információkat, és ezek alapján tanácsokkal szolgálhat, beállíthatja a terápiát, valamint dózismódosítást javasolhat- magyarázza dr. Porochnavecz Marietta.
A cukorbetegségnek egészen meglepő tünetei is lehetnek, kattintson!
A szakértő azonban hozzátette, hogy korrekt terápiához először ismerni kell a beteget, az anamnézist, a fizikális állapotát, valamint egyszeri személyes találkozásra is szükség van. Ha ez már megtörtént, akkor van lehetőség a telediabetológia használatára.
A telediabetológia választ adhatdietetikai kérdésekre is
Telediabetológia segítségével nem csupán kezelőorvosával tud kapcsolatban lenni, de a dietetikusával is, hiszen rögzítésre kerülhetnek a bevitt táplálékok is. A dietetikus az adatokat átnézve választ adhat a kérdésekre, táplálkozási tervet állíthat össze az újonnan felfedezett cukorbetegeknek, valamint hasznos tanácsokkal is szolgálhat, és magyarázatot adhat az étkezés okozta esetleges vércukor kilengésekre is.
Forrás: Cukorbeteg Központ