Áttörés: szív- és vesebetegségre is jó a diabétesz egyik gyógyszere
A 2-es típusú diabétesz mellékhatásai, szövődményei miatt került a középpontba, de a kezelésére adott gyógyszer nem várt pozitív hatásokkal jár. Örülhetnek a szív- és a vesebetegek?
Napjainkban az egyik legsúlyosabb egészségügyi probléma a II-es típusú diabétesz terjedése. Ez a krónikus betegség egyre több és több embert érint, és számos mellékhatása, szövődménye lehet. Egy nemrég publikált kutatásból azonban kiderült, hogy a cukorbetegség kezelésére alkalmazott egyik gyógyszer a szív- és veseproblémák kialakulásának rizikóját is csökkenti.
Diabétesz gyógyszert kerestek plusz hozadékkal
Ausztrál kutatók szerint a canagliflozin tartalmú gyógyszerek nemcsak a vércukorszintet csökkentik – így alkalmasak a diabétesz kezelésére –, de a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a vesebetegségek rizikóját is. Ezen betegségek kezelése vagy megelőzése különösen fontos lehet a cukorbetegek esetében, a becslések szerint ugyanis az idősebb korosztályba tartozó diabéteszesek 70 százalékánál a szívelégtelenség (vagy valamely más, kardiovaszkuláris probléma) a halál oka.
Olyan gyógyszerekre van szükségünk, melyek nemcsak a vércukorszintet szabályozzák, hanem más szervrendszerekre is jótékony hatással vannak
- mondta Bruce Neal professzor, a George Institute for Global Health kutatója, a tanulmány egyik vezető szerzője, aki hozzátette, egy-egy ilyen gyógyszer cukorbetegek millióinál csökkenthetné az agyvérzés és a szívroham rizikóját.
Vércukorszint csökkentővel a szív- és érrendszeri betegségek ellen
A kutatás során 30 ország közel 10 000 betegéről gyűjtöttek adatokat, és az eredmények megerősítették azt a korábbi feltételezést, hogy a vércukorszint-csökkentő gyógyszerek szedése a szív- és érrendszeri betegségek alacsonyabb rizikójával jár együtt. A canagliflozin tartalmú gyógyszereket szedőknél 33 százalékkal csökkent annak esélye, hogy a szívproblémák miatt kórházba kerülnek; 14 százalékkal csökkent annak az esélye, hogy szív- és érrendszeri betegség alakuljon ki náluk, a súlyos veseelégtelenség rizikója pedig 40 százalékkal csökkent.
A canagliflozin az úgynevezett SGLT2-gátlók csoportjába tartozó hatóanyag, mely megakadályozza, hogy a szervezetünk "visszaszívja" a glükózt a véráramba, így a felesleges glükóz a vizelettel kikerül a szervezetből. A cukorbetegség kezelésére alkalmazott más gyógyszerek általában nem a glükózanyagcserére, hanem az inzulin nevű hormonra hatnak.
A szakemberek szerint ez az új eredmény igazi áttörést jelenthet a cukorbetegség, illetve az ahhoz kapcsolódó egyéb egészségügyi problémák kezelésében. Azonban a gyógyszerrel kapcsolatban egy igen komoly kockázatra is fény derült: a canagliflozint szedőknél sokkal nagyobb volt az amputációk aránya, mint azoknál a cukorbetegeknél, akik más típusú gyógyszereket szedtek. Neal professzor és társai azt még nem tudták kideríteni, hogy pontosan mi lehet az összefüggés az amputációk megnövekedett száma és a gyógyszer szedése között, de azt javasolják a szakorvosoknak, hogy körültekintően vizsgálják meg, hogy kinek írják fel ezt a típusú gyógyszert.
A kutatás eredményeiről a The New England Journal of Medicine című szaklapban számoltak be.