Hiába pihen, mégis kimerült? Ez az alattomos betegség állhat a háttérben
A cukorbetegség gyakran lappangva alakul ki. Előfordulhat, hogy hétköznapi tünetek jelzik a bajt, csak sokan nem vesznek róluk tudomást.
Ilyen például a fokozott fáradékonyság, melyet igen sok cukorbeteg tapasztal (még a diagnózis felállítása előtt is), így érdemes rá odafigyelni, és nem feltétlen a jól ismert tavaszi fáradtságnak betudni. Hogy miért okoz ilyen tünetet a diabétesz, és hogy miként lehet energikusabbá válni, azt dr. Porochnavecz Mariettától, a Cukorbetegközpont diabetológusától kérdeztük meg.
Fáradtság vagy cukorbetegség?
Tél közepére már sokan fáradékonyak vagyunk, aminek oka főleg az, hogy kiürülnek a raktáraink, főleg a D-vitamin szintünk csökken le (kiváltképp akkor, ha a téli hónapok során nem szedtünk D-vitamint), és ez fáradtságot, kimerültséget okoz.
Azonban ez csupán időszakos, ám ha hosszú hónapokon keresztül fennáll, akkor azt általában valamilyen betegség, kóros állapot okozza, pl. vashiány, vérszegénység, depresszió, pajzsmirigy-alulműködés, szívbetegség, májproblémák, cukorbetegség.
A 2-es típusú cukorbetegség igen alattomos kór, ugyanis gyakran tünetek nélkül, lappangva alakul ki, és csak hosszú évek után derül rá fény, ám ez idő alatt is már nagy károkat okoz, akár szövődményeket generál. A fáradtság azonban egy olyan jel, ami már korán, akár inzulinrezisztens, prediabéteszes állapotban is megmutatkozik, ám csak kevesen figyelnek fel rá és gondolnak mögötte betegséget, mert a stressznek, a túlhajszolt életmódnak tudják be általában. Pedig nem ritkán ez az első tünet, ami megmutatkozik, még mielőtt olyan állapotba kerülne az illető, hogy már szövődmények is fellépnének
- mondja a diabetológus.
Miért okoz fáradtságot a cukorbetegség?
Ahhoz, hogy megértsük, miért okoz a magas vércukorszint, illetve az IR, inzulinhiány fáradékonyságot, ahhoz tudni kell, mi is az inzulin, glükóz szerepe. Az inzulin egy olyan hormon, mely segíti a glükóz a sejtekbe való beépülését. A glükóz (azaz a vércukor) pedig egyfajta energiaforrás. Ha a glükóz nem tud beépülni a sejtekbe, akkor azok éheznek, és az energiaszint lecsökken. Röviden tehát, inzulinrezisztens állapotban -ami a 2-es cukorbetegség előszobája, annak alapja-, illetve, ha kevés az inzulin, akkor a szervezet nem jut elegendő energiához, és ez pedig fáradtságot okozhat.
Ezek okozhatnak fáradtságot cukorbetegség esetén
- a vércukorszint ingadozása/magas vércukorszint
- egyéb cukorbetegség okozta szövődmények (pl. vesebetegség)
- gyógyszerek mellékhatása
- a cukorbetegség okozta mentális panaszok
- súlyfelesleg
Hipoglikémia tünete is lehet, a fáradtság, akár kezelés mellett is
Előfordulhat olyan is, hogy az illető már tud a cukorbetegségéről, alkalmaz is valamilyen kezelést, és ennek ellenére tapasztalja a problémát. Enyhébb hipoglikémia esetén előfordulhat, hogy az illető hirtelen fáradtságot tapasztal (súlyosabb esetben általában szapora pulzus, verejtékezés, rossz közérzet kíséri): ilyenkor az ok, hogy a vércukorszint túl alacsonnyá válik, így a szervezet nem jut elegendő energiához. Ilyen esetben gyorsan kekszet, üdítőt kell fogyasztani, hogy mihamarabb fel lehessen tornázni a vércukorszintet (súlyos esetben glukagon injekció szükséges).
Amennyiben gyakran előfordul hipoglikémia, érdemes megvizsgálni dietetikussal az étrendet, a CH- bevitelt, valamint orvossal a gyógyszer/inzulin dózisát, mivel könnyen lehet, hogy kevesebbre van szükség- mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
Ha a fáradtság mögött magas vércukorszint áll
Amennyiben kiderül, hogy a nagyfokú fáradtág mögött cukorbetegség áll, akkor azt mindenképp kezelni szükséges. A 2-es típusú cukorbetegség fő terápiája az életmódterápia (diéta+mozgás), és ha az orvos indokoltnak látja, akkor azt gyógyszerrel és/vagy inzulinnal kell kiegészíteni. (1-es típusú cukorbetegség esetén csakis az inzulinterápia vezet eredményre). Megfelelő, személyre szabott terápiával a fáradtság nagyban csökkenhet, megszűnhet.
További tanácsok a fáradtság kezelésére:
- Adja le a súlyfeleslegét
- Mozogjon (ez az életmódterápia miatt is fontos)
- Legyen rendszer az életében
- Sajátítsa el a megfelelő stresszkezelést
- Elegendő, jó minőségű alvás legyen az életében
- Legyen sokat szabad levegőn
Összegezve
- A cukorbetegség lappangva alakul ki, és a fokozott fáradékonyság lehet az első jel.
- A tél végére sokaknál csökken a D-vitamin szint, ami fáradtságot okozhat.
- A 2-es típusú cukorbetegség gyakran tünetmentesen alakul ki, de komoly szövődményeket okozhat.
- Az inzulinrezisztencia és az inzulinhiány fáradtságot okozhatnak cukorbetegség esetén.
- A megfelelő életmódterápia és gyógyszeres kezelés csökkentheti vagy megszüntetheti a fáradtságot.
Olvasta már?
- Cukorbetegség: ez az 5 korai jel utalhat diabéteszre, a gyakori vizelés az egyik
- Miért kell éjjel gyakran wc-re mennem?
- Vöröshagyma - filléres házi praktika vérrögképződés ellen
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Cukorbetegség és szövődményei: a rák is benne van a pakliban