Ezeket látta már?

A legtöbb cukorbeteg nem mozog rendszeresen

2009.01.01. Módosítva: 2015.11.04.

A testmozgás a legjobb módja annak, hogy a cukorbeteg emberek kordában tudják tartani a betegségüket.

A legtöbb cukorbeteg nem mozog rendszeresen

A testmozgás a legjobb módja annak, hogy a cukorbeteg emberek kordában tudják tartani a betegségüket. Sajnos sokan vagy nincsenek ezzel tisztában, vagy nem vesznek erről tudomást. A Diabetes Care című lap februári számában megjelent tanulmány szerint csupán a cukorbetegek 39%-a végez aktív sporttevékenységet szemben a nem cukorbetegek 58%-ával. A kevés testmozgás a 2-es típusú, inkább idősebb korban jelentkező cukorbetegség kialakulásának rizikóját is emeli.

A több mint 23.000 főre kitrejdeő (cukorbetegek, magas rizikócsoportba tartozó és nem cukorbeteg felnőttek) felmérést a Coloradoi Egyetem Egészségtudományi Központjának munkatársai végezték. Elaine Morrato vezető kutató elmondása szerint azon nem lepődött meg, hogy a cukorbetegek között kevesebben folytatnak aktív életmódot, viszont az, hogy a magas rizikójú csoport tagjai között is sokan inkább otthonülős típusok, az már őt is gondolkodóba ejtette.

Számos korábbi tanulmány megerősítette már, hogy a rendszeres testmozgás, kombinálva az egészséges diétával, az optimális testsúly elérése és megtartása segítenek elkerülni a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását, a már meglévő betegség esetén pedig javítják az életminőséget. A tanulmányokból az is kiderült, hogy a fent említett életvitel sokkal jobb hatású a 2-es típusú cukorbetegség megelőzésében mint bizonyos széles körben alkalmazott gyógyszerek.

Az Amerikai Diabétesz Társaság napi 30 perc aerobic-ot javasol cukorbetegeknek, legalább 5 alkalommal hetente, a magas rizikócsoportba tartozóknak pedig még ennél is több aktív testmozgást kellene végezniük.

A Morrato és kollégái által 2003-ban vizsgálni kezdett 23,283 felnőtt közül a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása szempontjából a legalacsonyabb rizikócsoportban lévők voltak a legaktívabbak, a legmagasabb rizikócsoportba tartozók pedig a legkevésbé aktívak. A tény, hogy a cukorbetegek kevesebb mint 40%-a végzett rendszeres testmozgást, különösen aggasztó. Morrato szerint a kihívás kettős: motiválni a mozgásra azokat, akik talán egész életükben passzívak voltak, és kidolgozni a hátrányos helyzetű vagy valamiért akadályoztatott betegek számára a megfelelő testmozgáshoz való lehetőséget.

Dr Mark Molitch, egy cukorbetegség megelőzésével foglalkozó specialista véleménye szerint is nagyobb hangsúlyt kellene fordítani a fizikai aktivitásra. A szakember szerint világunk jelenleg rossz irányba halad, hiszen már az elemi- és középiskolákban sem úgy szervezik a testnevelésórákat mint régebben. Molitch szerint alapvető probléma, hogy folyamatosan a sportra buzdítjuk a gyermekeinket, de a lehetőséget és feltételeket nem adjuk meg nekik.

medipress.hu

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához