Ezeket látta már?

A diabéteszes lábfekélyek lehetséges okai

2009.01.01. Módosítva: 2015.11.04.

Közismert tény, hogy a cukorbetegség egyik szövődménye a láb fekélyesedése, amely gyakran részleges vagy teljes amputációhoz vezet.

A diabéteszes lábfekélyek lehetséges okai

Közismert tény, hogy a cukorbetegség egyik szövődménye a láb fekélyesedése, amely gyakran részleges vagy teljes amputációhoz vezet. A Kaliforniai Állami Egyetem kutatói vizsgálataikkal árnyalták a képet a fekélyekről.

A diabéteszes lábfekélyek lehetséges okai

Mivel az egyik leggyakoribb hely a fekélyekre a talp, a legtöbb tanulmány az itt fellelhető fekélyek gyakoriságát és kockázati tényezőit elemzi. (A fekély oka lehet például keringési probléma, nem megfelelően beállított vércukorszint vagy a helyi idegek károsodása). Azt azonban már kevesen elemzik, hogy a talp melyik részén (pl. sarok vagy lábujjak) jelentkezik a fekély, és miért éppen ott. A Karen L. Perell vezette munkacsoport éppen erre a kérdésre kereste a választ, elsősorban azt kutatták, milyen gyakori a fekély a sarkon és mi okozza azt. Kutatásaikba az egyetem lábápolással foglalkozó belgyógyászati osztályának cukorbeteg, lábfekélyes betegeit vonták be.

Az eredmények azt mutatták, hogy a fekélyek között a sarokfekély relatíve ritka (11%), szemben a talp középső részén kialakuló (53,6%) és a lábujjakon megjelenő fekéllyel (28,8%). A részletes elemzés azonban kimutatta, azok között a betegek közt, akiknek rossz a talp és alsó végtagi keringése, a sarokfekély kialakulásának valószínűsége ötszöröse azokhoz képest, akiknek jó a keringése. A szakemberek - figyelembe véve azt, hogy a fekélyek kezelése igen költséges - azt javasolják a szakorvosoknak (és a cukorbetegeknek), hogy ellenőrizzék a láb keringési helyzetét is, mert az időben felismert problémákkal a diabéteszes sarokfekély is megelőzhető.

medipress.hu

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához