1-es típusú cukorbetegség - Mikre figyeljenek a betegek?
Bár az 1-es típusú cukorbetegséget gyakran gyerekkori diabetesnek is nevezik, az igazság az, hogy sokszor felnőtteknél diagnosztizálják ezt a - többnyire- autoimmun betegséget.
Sokan rémülten fogadják a hírt, mikor kiderül a kórkép fennállása, ezért dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa megosztotta, mi mindenre szükséges ügyelniük az érintetteknek.
Csakis inzulinnal kezelhető
Mivel az 1-es típusú cukorbetegség során a szervezet megtámadja a hasnyálmirigy inzulint termelő béta-sejtjeit, ezért a hasnyálmirigy nem képes inzulint előállítani - vagy csak nagyon kis mennyiségben-így a betegség kezelése minden esetben inzulinnal történik. A 2-es típusban, a kezelés orális készítmények adásával is lehetséges, illetve életmód terápiával.
Nagyobb a hipoglikémia veszélye
A cukorbetegek – legyen az 1-es vagy 2–es típus- nagy félelme a hipoglikémia, mely remegéssel, rossz közérzettel, izzadással, szapora pulzussal jár. Ekkor a vércukorszint 3.5 mmol/l alá esik. Ezt az értéket azonnal meg kell emelni a súlyosabb tünetek elkerülése érdekében (eszköze pl. keksz, szőlőcukor, súlyos esetben glukagon injekció). A“hipózás” esélye az 1-es típusú cukorbetegeknél nagyobb az inzulinkezelés miatt. Fontos, hogy a beteg mindig fogyassza el az előírt CH mennyiséget és kellő dózisú inzulint adjon be magának. Az edzések alkalmával, mindig vegye tekintetbe a mozgás megkezdése előtti vércukor értékeket, az edzés tartamát és intenzitását. A testmozgás még a következő órákban is csökkentheti a vércukor értékeket. Társult betegségek esetén különösen, ha hányással, hasmenéssel jár, egyeztesse orvosával az inzulinadagolást
Biztonságos vezetés
A diabeteses betegek ugyanúgy vezethetnek, mint bárki más, viszont a jogosítványban szerepel a betegség fennállása. Vezetés során a fő veszélyt a hipoglikémia jelenti, ezért indulás előtt mérje meg vércukorszintjét, illetve hosszú út esetén 2 óránként tartson újabb ellenőrzést. Az autóban mindig tartson „hipózás” esetére kekszet vagy szőlőcukrot! Amennyiben mégis leesne vezetés közben a vércukor szintje, álljon félre, egyen szőlőcukrot, vagy más szénhidrátot, ezután mérje meg a vércukorszintjét! Miután jobban lett, ne azonnal induljon tovább még egy kis időt várjon az út folytatásáig - tanácsolja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
6 mítosz a diabéteszről - nézze meg videónkat!
Terhesség 1-es típusú diabetes esetén
Természetesen a terhes nő 1-es típusú cukorbetegségben is életet adhat egészséges gyermeknek, ám szoros megfigyelést igényel a terhessége. Fontos, hogy már a családtervezéskor konzultáljon szakemberrel, hogy gyermeket szeretne. A terhesség okozta hormonális változások miatt ingadozhat a vércukorszintje, ezért gyakoribb vércukor ellenőrzésre van szükség. A várandósoknál egyes esetekben javasolt az inzulin pumpa használata, mivel a terhesség folyamán gyakran dózist kell módosítani. (Tovább nehezítheti a normál vércukorszint elérést az, ha reggeli rosszullétek gyötrik). Várandósság során az egészséges nőknek is érdemes folsavat szedniük, ám ez diabetes esetén még nagyobb jelentőséggel bír, és gyakran az orvos ír fel receptre folsav készítményt (számukra általában 5 mg folsav javasolt). Bár lehetséges a cukorbeteg anyukák esetén a természetes szülés is, különösen, ha a baba nagyobb súlyú indokolt lehet császármetszés is.
Társuló betegség esetén
Amennyiben valaki 1-es típusú cukorbetegséggel küzd, ez magasabb vércukorszintet eredményezhet. Sajnos egy-egy társuló betegség már önmagában is igen kellemetlen állapot, hát még akkor, ha mellette az illető diabeteses. Fontos, hogy ekkor gyakrabban mérje vércukorszintjét (éjjel is), valamint, ha szükséges, kérje ki orvosa javaslatát az inzulin dózisát illetően! Ügyeljen a megfelelő hidratálásra, folyadékfogyasztásra. Ha nem tud enni, gyakrabban mérje a vércukorszintjét és az értékeknek megfelelően, csökkentse az inzulin adagot. Társuló betegségnél gyakrabban ellenőrizze vizeletében a keton szintet- amennyiben magasabb értéket mutat, azonnal jelezze orvosának!
Mi ehet és mit nem, aki cukorbeteg? A dietetikus válaszol - kattintson tovább!
Bizonyos szabályok betartásával teljes életet élhetnek
Bár a cukorbetegség nem fordítható vissza, vagyis nem gyógyítható, ám megfelelő terápiával a betegek teljes életet élhetnek. Ehhez viszont fontos a normál vércukorszint elérése inzulinnal, diétával, mozgással, valamint az orvos egyéb utasításainak betartásával (pl. fekély-prevenció, szövődmények szűrése). Amennyiben valaki frissen diagnosztizált cukorbeteg, feltétlenül forduljon diabetológushoz a terápia beállítása céljából. Manapság több fórum és csoport is létezik, ahol támogathatják egymást a betegek és tanácsokat, tapasztalatokat oszthatnak meg egymással.
Forrás: Cukorbetegközpont