Bűzös vizelet - most megtudhatja, mi minden állhat a kellemetlen panasz hátterében
Bár előfordulhat, hogy csupán az étrendje okozza a panaszt, ám komolyabb betegségek is állhatnak a hátterében, melyek kezelést igényelnek.
A legtöbben alig fordítunk figyelmet a vizeletünkre és annak szagára - kivéve akkor, ha furcsa, szokatlan illata lesz. A problémát több tényező is okozhatja, többek között az, mit ettünk vagy ittunk, a hormonszintek természetes változása, gyógyszerek, de valamilyen egészségügyi probléma is.
Dehidratáció
A kiszáradás nemcsak a vizelet színét befolyásolhatja (hiszen ekkor sötétebbé válik), hanem annak illatát is, hiszen ekkor az ammóniához hasonló szagúvá válhat. Ilyenkor a vizelet túlságosan koncentrált, és több ammóniát, valamint kevesebb vizet tartalmaz.
További jelek, amelyek kiszáradásra utalhatnak:
- szájszárazság
- száraz bőr
- intenzív szomjúság
- fejfájás
- szédülés
Húgyúti fertőzés
A húgyúti fertőzések szintén (UTI) gyakran felelősek az erős szagú vizeletért. A probléma emellett gyakran intenzív, gyakori vizelési ingerrel, alhasi fájdalommal, valamint vizelés közben fellépő az égő érzéssel jár. Ilyen esetben antibiotikumra van szükség, hogy elpusztítsa a problémát okozó baktériumokat.
Vesebetegség
A vesebetegség következtében a vizeletben lévő vegyi anyagok koncentrálódnak, így ammóniához hasonló szagot okozhatnak. Főleg krónikus vesebetegség esetén gyakori az az ilyen vizelet, mivel a vesék nem képesek hatékonyan megszabadulni a felesleges anyagoktól.
Cukorbetegség
Az édes vagy gyümölcsös illatú vizelet cukorbetegségre is utalhat, amit a vizeletben található sok cukor okoz. Ilyenkor ugyanis a szervezet megpróbál megszabadulni a vérben lévő felesleges glükóztól.
Érdemes tudni, hogy a panasz ketoacidózisra is felhívhatja a figyelmet, ami a cukorbetegség egy súlyos szövődménye, amely akkor alakul ki, amikor a vérben túl sok keton gyűlik össze. Ez az állapot olyan tüneteket okozhat, mint a gyümölcsös illatú lehelet, édes szagú vizelet, fokozott szomjúság, hányinger, hányás, zavartság, szapora szívverés. Kezelés nélkül az állapot halálos is lehet, így fontos komolyan venni!
Intim fertőzések
Mind a szexuális úton terjedő fertőzések, mind a "sima" fertőzések okozhatnak megváltozott szagú vizeletet. Ilyenkor nemcsak a vizelet szaga változik meg, de az intim folyásé is. Tünetek esetén mihamarabb forduljon orvoshoz, aki az adott kórokozóra megfelelő készítményt javasol.
Májbetegség
Májbetegség esetén a vizelet szaga gyakran megváltozik: jellemzően erős, ammóniás szagúvá válik. Ennek oka az anyagcsere-hulladékok felhalmozódása, mivel a máj nem tudja hatékonyan feldolgozni és eltávolítani ezeket az anyagokat a szervezetből. Emellett a vizelet színe sötétebb is lehet. Ha ilyen tüneteket észlel, fontos, hogy forduljon orvoshoz a megfelelő diagnózis és kezelés érdekében.
Sötétebb, bűzös vizelet: ezek a betegségek okozhatják
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!