Pattanásszerű tünetek a hajlatokban - 7 év is eltelhet, mire helyesen diagnosztizálják
Visszatérő pattanásokkal, szőrtüszőgyulladással küzd a hajlatokban? Ez az autoimmun betegség okozhatja
Igen ritkán ismerik fel a hajlatokba visszatérő, fájdalmas pattanásokat okozó bőrbetegséget - átlagosan 7 év is eltelhet a tünetek megjelenése és a helyes diagnózis között.
Pattanásszerű tünetek
A visszatérő pattanások igencsak meg tudják keseríteni az emberek mindennapjait, hiszen nem csak fájdalmasak lehetnek, de az illető közérzetére, önbecsülésére is komoly hatással vannak.
Pattanások a hajlatokban
Az úgynevezett hidradenitis suppurativa gyakori oka a visszatérő pattanásoknak. Ez egy olyan állapot, melynek során apró, fájdalmas csomók, aknék képződnek a bőr alatt. Pontos oka nem ismert, ám a csomók a szőrtüszők elzáródása miatt keletkeznek. Provokáló faktora a dohányzás és a túlsúly.
Általában olyan területeken alakulnak ki a panaszok, ahol a bőr összedörzsölődik - például a hónaljban, az ágyékban, a farpofáknál és a mellek alatt. A pattanások lassan gyógyulnak, majd ismét kiújulnak és bőr alatti alagutakhoz, hegesedéshez vezethetnek. A probléma általában a 40 éves kornál fiatalabb nőket sújtja és pubertáskor tájékán jelentkezik.
Tünetek
- mitesszerek
- csomók
- pattanások
- hegesedés
- bőr alatti alagutak, melyek a pattanásokat kötik össze
Nézze meg közelebbről a tüneteket galériánkban
Galéria
Az állapot általában mitesszerekkel, gennyel teli foltokkal és borsó nagyságú csomókkal kezdődik, amelyek egy helyen (jellemzően hajlatokban) alakulnak ki. A csomók vagy eltűnnek, vagy kifakadnak, melyből genny szivároghat.
Ezután gyakran új csomók alakulnak ki egy közeli területen. Ha ezeket nem kezelik, még nagyobb csomók keletkezhetnek, szétterjedhetnek és szűk csatornák, úgynevezett sinus traktusok alakulhatnak ki a bőr alatt.
Ahogy telik az idő, a probléma egyre fájdalmasabb lehet.
Kezelése és diagnosztizálása sem egyszerű
A hidradenitis suppurativa egy egész életen át tartó, visszatérő állapot, amelyet gyakran nehéz kezelni. Fontos, hogy idejében felismerjék és diagnosztizálják az állapotot a korai szakaszában, hogy megelőzhető legyen annak súlyosbodása. A betegség lefolyása progresszív, tehát az ismételten kiújuló tünetek egyre súlyosabb formában térnek vissza megfelelő kezelés hiányában. A legrosszabb állapotban a beteg átlagosan 6 évvel a betegség jelentkezése után van.
A korai terápiát azonban megnehezíti, hogy igen nehéz diagnosztizálni, hiszen igen könnyű más bőrbetegségekkel összekeverni. A szakorvos a klinikai kép és a jellegzetes kórlefolyás alapján ismeri föl.
Enyhe esetben gyógyszeres kezeléssel lehet kezelni, ám sokat segíthetnek különböző speciális krémek és a lézeres szőrtelenítés is. Súlyos esetben műtétre lehet szükség.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!
Nem pattanás, ez ciszta! A farpofáknál jelenik meg, és így néz ki
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!