5 gyakori ok a tenyéren megjelenő kiütések, hámló foltok hátterében
Nem biztos, hogy magától elmúlik majd a panasz.
A tenyereken jelentkező kiütések gyakori problémának számítanak, amelyeket leggyakrabban irritáló anyagok vagy allergiák okoznak. Az esetek többségében a panaszok nem súlyosak, és a kiváltó okok megszűnésével a panasz magától is elmúlhat. Azonban előfordulhat, hogy ez nem történik meg.
Lássuk, mi minden állhat a hátterében!
Száraz bőr
Az időjárás hűvösebbé válása kiszáríthatja bőrt - ez a tenyereket fokozottan érintheti, viszketést és hámlást okozva. A vakarás csak súlyosbíthatja a panaszokat, ám egy jó minőségű hidratáló krém nagyban enyhítheti a tüneteket. Olykor azonban a száraz bőr hátterében komolyabb problémák is állhatnak, például bőrbetegségek vagy gyógyszerek. Ilyenkor érdemes orvoshoz fordulni, aki segíthet kideríteni a kiváltó okokat és megfelelő kezelést javasolhat.
Kontakt dermatitisz
A tenyéren megjelenő kiütések leggyakoribb oka a kontakt dermatitisz, ami egy olyan bőrgyulladás, amely valamilyen irritáló anyaggal vagy allergénnel való érintkezés hatására alakul ki. Két fő típusa létezik: irritatív és allergiás kontakt dermatitisz. Ez előbbi csak ott alakul ki, ahol az adott irritáló anyag a bőrhöz ér (pl. vegyszer, szappan, bőrápoló termék). Utóbbinál valamilyen allergén váltja ki a panaszt, amelyek nemcsak a kézen, hanem a test más területein is megjelenhet. A tünetek általában az érintkezés után 48-72 órával lépnek fel.
Ekcéma
Az ekcéma vörössé, viszketővé és hámlóvá teheti a bőrt. A kezeket főleg az dyshidrotikus ekcéma nevű formája érinti, ami apró, viszkető hólyagokat okoz a kezeken, ujjakon és a tenyerén. A hólyagoknak 3 héten belül megszáradnak és lehámlanak.
Általánosságban az ekcéma kezelése az állapot súlyosságától függően változhat: enyhébb esetekben számos vény nélkül kapható hidratáló készítmény is elegendő lehet, ám előfordulhat, hogy kortikoszteroidokra van szükség.
Kéz, láb, száj betegség
Ez egy fertőző vírusos megbetegedés, melyet leggyakrabban a coxsackie vírus okoz. A betegség főleg a csecsemőket és a kisgyermekeket érint, ám ritkábban felnőtteknél is előfordulhat (főleg úgy, hogy a gyerektől kapják el). Nevét onnan kapta, hogy jellemző tünete a lázon kívül az, hogy apró, vörös kiütések és fájdalmas hólyagok jelennek meg a kezeken, lábakon és a szájban. Bár igen fertőző, ám szerencsére legtöbbször nem súlyos, és kezelés nélkül 7-10 napon belül megszűnik.
Pikkelysömör
Ez egy krónikus autoimmun bőrbetegség, amelynek következtében a bőrsejtek rendkívül gyorsan növekednek és halmozódnak fel a bőr felszínén, ami vörös, viszkető, pikkelyes elváltozásokhoz vezet. A betegség leggyakrabban a könyökhajlatokban, térdeken, fejbőrön jelenik meg, bár a test bármely részén előfordulhat. Ha a tenyereket érinti, akkor palmoplantáris pikkelysömörnek nevezik.
A pikkelysömör kezelésének egyik legelterjedtebb formája a helyi terápia, amely különösen hatékony a betegség enyhe vagy közepesen súlyos eseteiben. Ez a kezelési mód általában kortikoszteroidokat és szalicilsavat tartalmazó kenőcsöket és krémeket használ. Ezek az összetevők csökkentik a gyulladást, lassítják a bőrsejtek túlzott növekedését, hidratálják a bőrt és enyhítik a viszketést.
Súlyosabb pikkelysömör esetekben a szisztémás terápia kerülhet előtérbe, amely orálisan szedett vagy injekció formájában alkalmazott gyógyszereket foglal magában. Bár ezek a gyógyszerek hatékonyan képesek enyhíteni a tüneteket, mellékhatásaik is lehetnek, ezért a szisztémás terápiát csak a betegség súlyos formáinál javasolják.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Ezt figyelje meg: a tenyeréből is "megjósolható" a pajzsmirigyprobléma