Szemölcs ellen házilag: ezek a legjobb otthoni módszerek, amik segíthetnek
A szemölcs az egyik leggyakoribb bőrgyógyászati probléma, de mit tehetünk, ha mi is érintettek vagyunk?
A fagyasztáson kívül az alábbi házi módszereket is kipróbálhatjuk. Annak ellenére, hogy számos lehetőség áll a rendelkezésünkre a szemölcsök ellen, van, amikor a türelmes várakozás a legjobb módszer: a szemölcsök 50-60 százaléka két éven belül magától is elmúlik. Természetesen, ezt csak akkor várjuk ki, ha a szemölcs nem zavaró, nem fájdalmas, nem okoz fizikai vagy lelki kényelmetlenséget, és kicsi az esély arra, hogy tovább terjedjen, illetve arra, hogy megfertőzzünk vele másokat.
Szemölcs kezelése
Érdemes alaposan megfontolni a szemölcsök kezelését, ha gyenge az immunrendszerünk, ha gyakran járunk fürdőbe, uszodába vagy edzőterembe, ha ekcémával küzdünk, vagy ha napi kapcsolatban vagyunk kisgyermekekkel. Azoknál is nagyobb az esélye a szemölcs tovább terjedésének, akik bőrén gyakoriak az apró sérülések (pl. azért, mert rágják a körmüket, a köröm melletti bőrt).
Az, hogy milyen módszert használunk a szemölcs ellen, függ annak helyétől és nagyságától is! Ne feledjük: a szemölcs gyógyítása hosszadalmas folyamat, ne várjuk teljes gyógyulást egy-két alkalom után. Ehhez valószínűleg 6-8 hétre is szükség lesz, ez idő alatt rendszeresen kell alkalmaznunk a szemölcs elleni szereket.
Természetes módszerek a szemölcsök ellen
Számos gyógynövényről állítják a tapasztalatok, hogy hatékonyan lehet szemölcsre. Az egyik legelterjedtebb a vérehulló fecskefű, aminek a leve állítólag eltávolítja a szemölcsöt, ha naponta többször bekenjük vele az érintett területet. Hasonlóan hatékony a gyermekláncfű, aminek nedvével szintén kezelésbe lehet venni a szemölcsöt. A természetgyógyászok sok esetben a teafaolaj vírusellenes erejében is bíznak. Azt higított formában kell felkenni a szemölcsre, méghozzá naponta többször.
Fokhagymás borogatás
A fokhagymának többek között vírusellenes hatásai is vannak, ezért a szemölcs kezelésére is kipróbálhatjuk. Egyszerűen zúzzunk szét egy-két fokhagymagerezdet, majd tegyük a szemölcsre, és rögzítsük. Húsz perc után alaposan mossuk le az érintett területet. Naponta kétszer érdemes elvégezni a fokhagymás „borogatást”, legalább három héten keresztül. A fokhagymás kezelést kiegészíthetjük egy-egy csepp teafaolajjal is – ezt közvetlenül a szemölcsre tegyük, majd erre helyezzük az összezúzott fokhagymát!
Vérehulló fecskefüves tinktúra
A népi gyógyászat szerint a szemölcsök ellen kiváló a vérehulló fecskefű, pontosabban annak tejnedve (az eltört szárából kinyomott folyadék), illetve a belőle készült tinktúra vagy ecsetelő. Naponta 2-3 alkalommal kenjük be a szemölcsöt, de vigyázzunk, hogy az egészséges bőrre ne kerüljön a vérehulló fecskefű, mert irritációt okozhat!
Szemölcsök: így szabadulhatunk meg tőlük - olvasson tovább!
Szemölcs elleni étrend?
A szemölcsöt vírusok okozzák, melyek ellen a szervezetünk saját maga is képes felvenni a harcot. Ehhez azonban erős és jól működő immunrendszer kell! Nem csoda, ha a szemölcs gyakoribb például a tavaszi időszakban, vagy azoknál, akik hosszasan betegeskednek! Érdemes olyan ételeket fogyasztani, amelyek serkentik az immunrendszer működését. Ezek közé tartoznak például a C-vitaminban gazdag zöldségek és gyümölcsök, a probiotikumokat tartalmazó élelmiszerek (pl. a savanyú káposzta vagy a joghurt), vagy a sötétzöld leveles zöldségek. A szelén, a cink és a D-vitamin hiánya is fogékonyabbá teheti a szervezetünket a szemölcsökre!
Összegezve
- A szemölcs az egyik leggyakoribb bőrgyógyászati probléma.
- A szemölcsök 50-60 százaléka két éven belül magától is elmúlik.
- Különböző házi módszerek is alkalmazhatók a szemölcs kezelésére.
- Gyenge immunitás, gyakori fürdőzés, ekcéma vagy gyermekkel való napi kapcsolat esetén érdemes figyelni a szemölcsök kezelésére.
- A fokhagymának és teafaolajnak is lehetnek vírusellenes hatásai.
- A szervezetünket erősíthetjük C-vitaminban gazdag ételek, probiotikumok, sötétzöld leveles zöldségek, szelén, cink és D-vitamin bevitelével.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Tyúkszem vagy szemölcs? Így lehet megkülönböztetni őket