Pattanások a hátsóján – így szabadulhat meg tőlük
Először is, ezek valószínűleg nem pattanások.
Bár pattanások a fenekén is megjelenhetnek, ez azonban nagyon ritka. Hiszen a klasszikus aknék inkább a test más részein, például az arcon, a mellkason és a hát felső részén fordulhatnak elő, melynek oka a túl sok faggyú miatt eltömődött pórusok.
A hátsón lévő kiütések, kis dudorok tehát a legtöbbször nem pattanások, hanem jóval gyakoribb az, hogy folliculitis, keratosis pilaris, illetve karbunkulus okozza a kellemetlen problémát.
Kialakulásuk hátterében gyakran a túlságosan testhezálló ruházat és a bőr közti súrlódás áll, melyen csak ront a bőrön lévő túl sok verejték.
Folliculitis
A hátsón lévő pattanásszerű dudorok általában folliculitis-ek, vagyis begyulladt szőrtüszők. Ezek igen hasonlítanak az aknékhoz, hiszen vörösek, gyulladtak, tetejükön fehér fejjel.
Szőrtüszők bizony a fenekünkön is vannak, és ha ezek irritálódnak (pl. túl szoros ruha miatt), úgy begyulladhatnak. A kialakult dudorok, göbök fájdalmasak és viszketőek is lehetnek (de nem mindig).
Keratosis pilaris
Míg a folliculitis bárhol a testen felléphet, addig a keratosis pilaris általában az alábbi területeken jelenthet meg:
- karok hátsó része
- comb külső része
- comb hátsó része
- fenék
A keratosis pilarist tyúkbőrnek is nevezik, de sokan apró pattanásokként ,libabőrös területként írják le. Az állapot akkor lép fel, amikor a keratin – a bőrön lévő fehérje – felhalmozódik a szőrtüszőkben. Főleg a fiatalabbaknál fordul elő és a legtöbbször kinőhető.
Karbunkulus
Karbunkulusok akkor fordulhatnak elő, amikor a folliculitis kikerül az irányítás alól, és mélyebb fertőzéssé kezd válni. Ekkor több szőrtüsző is begyullad és egyetlen, nagyobb tályogot vagy több, egymáshoz közeli tályogcsoportot képez. A fertőzést leggyakrabban a Staphylococcus aureus baktérium okozza.
Így szabadulhat meg a fenekén lévő bőrproblémáktól, kiütésektől
A fenéken jelentkező bőrproblémák kezelési lehetőségei attól függenek, hogy mi is okozza őket, ám van néhány módszer, melyeket bevethet:
- Megfelelő higiénia betartása.
- Viseljen pamut fehérneműt.
- Kerülje a túl szűk ruhákat – főleg sportoláshoz
- Használjon benzoil-peroxidot vagy szalicilsavat tartalmazó készítményeket, lemosókat.
- Vásároljon antimikrobiális lemosót a bőrére.
- Alkalmazzon meleg borogatást – ez elősegíti a genny kiürülését a fehér fejekből. Ezt használja naponta legalább háromszor 15 percig.
- Használjon bőrradírt a szőrtüszők eltömődése ellen.
- Karbunkulus esetén antibiotikumra van szükség.
Összegezve
- A fenéken lévő kiütések nagyon ritkán pattanások, inkább folliculitis, keratosis pilaris vagy karbunkulus okozza őket.
- A túl szoros ruházat és bőr közti súrlódás is hozzájárulhat a probléma kialakulásához.
- A keratosis pilaris gyakran jelentkezik a combon is.
- Karbunkulusok akkor alakulnak ki, ha a folliculitis mélyebb fertőzéssé alakul át.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!