Ezeket látta már?

Ezek miatt öregszik gyorsabban a nyak, mint az arc bőre

nyak bőr öregszik gyors arc

Az idő múlása testünk minden részét érinti, azonban észrevehette, hogy a nyak bőre gyorsabban öregszik, mint az arcon lévő. Hogy miért?

"Nézd meg a nyakát, onnan megtudhatod a valós korát" - hangzik el gyakran a tanács, hiszen a smink és a plasztikai beavatkozások miatt sokszor nem lehet eldönteni, ki hány éves lehet.

A nyak valóban sokszor árulkodó, hiszen ott kevésbé tudjuk elfedni az idő múlásának jeleit, ám azt azért érdemes megemlíteni, hogy ez a terület gyorsabban öregszik, mint az arc. Sokan a 20-as és 30-as éveiben nagy figyelmet fordítanak a bőrápolásra, de gyakran megfeledkeznek testük egy kulcsfontosságú részéről: a nyakukról. Pedig ennek ápolása és védelme igencsak fontos, hiszen már igen hamar megmutatkozhatnak rajta az öregedés jelei.

A nyak bőre eltér az arcon lévőtől

- Először is, a nyak bőre vékonyabb, mint az arcbőr, ezért a nyak rugalmassága előbb csökken. A nyaknak ráadásul eltérő az érrendszeri és az idegi felépítése, és általában kevésbé védett, mint az arc – magyarázta Dr. Doris Day, bőrgyógyász a Huffington Post-nak.

Az idő múlásával a test egyre érzékenyebben reagál a gravitációra. Az olyan anyagok, mint a kollagén, az elasztin és a hialuronsav - melyek a bőr rugalmasságához - mennyisége az öregedéssel csökken. Ez pedig ráncokhoz és a bőr megereszkedéséhez vezet, ami már a 20-as évek végén és a 30-as évei elején megjelenhet, bár leginkább a 40-es és 50-es években válik látványossá.

Emellett a nyak izmai is gyengülnek az életkorral, így az itt lévő függőleges és vízszintes vonalak jobban láthatóvá válnak. Ráadásul, mivel az izmok veszítenek a tónusukból (platysma izom), és az állkapocs is megereszkedhet, kialakulhat a toka, illetve a "pulykanyak".

Kevesebb faggyúmirigy átka

Ön is örül neki, hogy a nyakán alig jelenik meg pattanás? Ennek az az oka, hogy ezen a területen kevés faggyúmirigy található. Ennek azonban negatív oldala is van, méghozzá az, hogy ez kiszáradáshoz vezethet, és felgyorsíthatja az öregedési folyamatot.

Elhanyagolt napvédelem

Bizony, a nem megfelelő fényvédelem a nyakon is meglátszik. Ez a rész gyakran igencsak ki van téve a káros napsugárzásnak és a környezeti hatásoknak, ezért gyorsabban öregszik és hamar veszít a rugalmasságából.

Sajnos a nyakukat sokan elfelejtik bekenni naptejjel, valamint az arclemosás, arcápolás során is gyakran kihagyják, ami egy idő után bizony megbosszulja magát. A napozás, a kevés fényvédő krém használata, valamint a nyak gyakori mozgatása és hajlítása miatt az emberek már a 30-as éveik közepén észrevehetik, hogy a nyakuk megereszkedik.

- Ezért szoktam mondani a fiatalabb pácienseimnek, hogy ha az 50-es éveikben szép nyakat szeretnének, már a 20-as éveikben fontos odafigyelniük a fényvédelemre - mondta Dr. Doris Day.

Így csökkentheti a rugalmasság elvesztésének ütemét

A boltok polcai roskadásik tele van már-már csodákat ígérő szépségápolási termékekkel, amelyek segíthetnek feszesebbé tenni a bőrt és hozzájárulhatnak a megereszkedés ütemének csökkentéséhez. Ezek hatékonysága persze attól függ, milyen összetevőket tartalmaznak, és mennyire rendszeresen használja őket. A szakemberek erre a célra retinoidokat, peptideket és hialuronsavat tartalmazó készítményeket ajánlanak, valamint nem győzik felhívni a figyelmet a fényvédők rendszeres használatára a nap okozta károsodások elkerülése érdekében.

Bár ezek a termékek és tanácsok nem képesek megállítani a rugalmasság elvesztését, ám mindenképpen segíthetnek a bőr állapotának javításában azáltal, hogy megakadályozzák a kollagén és elasztin mennyiségének csökkenését.

Viszont fontos tudni, hogy csodát ne várjon ezektől, mivel nem helyettesítik a komolyabb kezeléseket vagy az orvosi beavatkozásokat.

Mit lehet tenni, ha már megereszkedett és ráncossá vált a nyak?

  • Lézeres kezelések: a lézerek, mint például a frakcionált CO2, serkenthetik a kollagéntermelést, feszesítik a bőrt és javítják annak rugalmasságát, így ez az egyik legjobb módszer a bőr állapotának javítására. A beavatkozással apró sérüléseket okoznak a bőrben, ami arra készteti a bőrt, hogy a regeneráció miatt több kollagént és elasztint termeljen.
  • Invazív eljárások: amennyiben nagymértékű és látványos a ráncosodás és a megereszkedés, úgy erre a célra léteznek már különféle sebészeti és nem műtéti eljárások is: ilyen például a nyak emelése, a rádiófrekvenciás kezelés, illetve az ultrahangterápia, melyek igen hatékonyan feszesítik és emelik meg a bőrt.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Ettől alakulhat ki bőrpír és kiütés a nyakon, dekoltázson, csuklón

Ettől alakulhat ki bőrpír és kiütés a nyakon, dekoltázson, csuklón

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

bőröregedés

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához