Fehéres, opálos körmök: ilyen jelekből sejthető, ha bajban van a máj
Körmünk alakjának, színének és állagának megváltozása jelzés lehet nem csak önmagának, de az orvos számára is.
A köröm állapota a sérülésektől a betegségeken át a fertőzésekig számos bajra hívja fel a figyelmet.
A bőrből kialakuló elszarusodott köröm nemcsak védi az ujjvéget, hanem részt vesz a tapintásérzésben és a tárgyak megragadásában is. Havonta átlagosan három millimétert nő a köröm, de a növekedés sebessége függ a helyétől, a nap- és évszaktól, s attól is, hogy egészséges-e az ember. A sérülés és a vágás-rágás fokozza, míg a betegségek általában lassítják a körmöt növesztő sejtek osztódási ütemét.
A köröm felülete
Fejlődési rendellenesség részeként előfordul, hogy csak egyik-másik ujjról hiányzik a köröm, vagy csupán részlegesen fejlődik ki. Ennek ellenkezője, amikor a körömlemez megvastagszik, s esetenként el is görbül. Ezt gombás fertőzés ugyanúgy okozhatja, mint az A-vitamin-hiány miatti fokozott szarusodás pl. pikkelysömör.
Gyakran előfordul, hogy a köröm lemeze felrostozódik, főleg sérülések után; vagy leválik a körömágy kisebb-nagyobb részéről, elsősorban különféle bőrgyulladások, vérkeringési elégtelenség és mechanikai hatások idézhetik elő.
A körmön tűszúrásnyi gödröcskék, valamint hosszanti és harántbarázdák is előfordulhatnak, melyek pikkelysömörrel, foltos hajhullással és bőrgyulladással társulhatnak, vérkeringési vagy fejlődési rendellenességre, a helytelen körömápolástól a bőr és körömágygyulladáson, ekcémán és fertőző betegségeken át az érelzáródásig többféle bajt jelezhetnek.
A köröm színe
Sok mindenről árulkodik a köröm színe is. A teljesen fehér, opálos köröm májbetegséggel szokott együtt járni.
A különböző festékek és gyógyszerek, így az antibiotikumok és daganatellenes szerek a legkülönfélébb színűre varázsolhatják a körmöket. A pikkelysömör és a foltos hajhullás sárgás-barnás, a baktériumos fertőzések általában sárga, a gombák pedig fehér, sárga, barna vagy fekete körömszínt idéznek elő.
A hosszanti barna-barnásfekete csíkok azonban anyajegy és rosszindulatú festékes daganat miatt is kialakulhatnak. S ne felejtsük el a dohányzást sem, amely sárgássá-barnássá teszi a körmöt.
A durva, repedezett szürke színű körmök többnyire vitamin-, cink- és vashiány jelei.
A köröm formája
A körömlemez alakja is lehet kórjelző. Dobverőujj és óraüvegköröm jónéhány örökletes és szerzett betegségre jellemző, pl. légúti, szív- és keringési betegségek.
A köröm fertőzései
A fertőzések közül a gombák okozzák a legtöbb körömelváltozást. Az igen gyakori lábgombásodás ugyanis nemcsak a lábujjak között alakul ki, hanem előbb-utóbb ráterjed a körmökre is. Gombatenyésztés alapján célzottan kell kezelni a kórokozót, tekintettel a hosszantartó gyógyszerszedésre, a mellékhatásokra és költségekre.
A vírusos szemölcsök ugyan nem a körömlemezt, hanem a környező lágyrészeket érinthetik nyomást és kifejezett fájdalmat okozva. Hasonló fájdalommal járhat a benőtt köröm, mely főleg a nagylábujj körmével fordul elő, ha a körmöt nem megfelelően vágják és a szűk cipő valósággal rányomja az ujjvég szomszédos lágy részét. Ekkor sokszor csak a műtét jelenti a megoldást.
Összegezve
- A köröm állapota jelezhet sérüléseket, betegségeket vagy fertőzéseket.
- Az elszarusodott vagy megvastagodott köröm gombás fertőzésre vagy vitaminhiányra utalhat.
- Különféle színváltozások és alakbeli eltérések is jelzése lehetnek egészségügyi problémáknak.
- Gombás fertőzések és vírusos szemölcsök is befolyásolhatják a köröm állapotát, küllemét.
Olvasta már?
- Beau-féle vonalak kialakulásának oka, tünetei és kezelése - olvasson tovább!
- Így betegíti meg a hormonrendszerét a stressz az endokrinológus szerint
- Tudjon meg még többet a köröm betegségeiről, ide kattintva olvashat tovább!
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Ránézésre látható a körömágyról, ha cinkhiánya van - erre figyeljen oda!