Ezeket látta már?

Ártalmas-e az egészségre az otthoni medencék klórozása?

Hogyan hat az egészségre otthoni medencék klórozása

Sokan ódzkodnak a vegyszerezéstől, azt gondolva, hogy a medence vegyszer ártalmas lehet ránk és a környezetre nézve.

Ki ne mártózna meg szívesen a nyári kánikulában egy kerti medence vagy egy jacuzzi vizében? A megmártózás azonban általában klóros fertőtlenítőszerekkel kezelt vízben való fürdést jelent. A klórnak és a vegyületeinek nem csak a szaga kellemetlen, de a bőrre, szemre és légutakra is irritálóan hathat. Mutatjuk, hogy miként minimalizálható a klórszármazékok jelentette kockázat.

Biztonságos-e az algaölő, a klórtabletta, és a többi medence vegyszer?

A medence tisztántartására hivatott adalékanyagok biztonságosak, amennyiben az előírt mennyiséget alkalmazzuk. Nagy koncentrációban ugyanakkor a medence vegyszer a környezetre ártalmasak lehet, ezért otthoni raktározásukat tekintve bánjuk körültekintően. Aki ettől mégis ódzkodik, alkalmazzon sóbontó kezelést, amely a vegyszerezés 95%-át kiváltja, tehát nincs szükség mesterséges klórozásra, algaölő folyadékokra. Ezzel nem csak pénzt, de időt is megspórolhat, hiszen nem kell állandóan ellenőrizni a medence vízminőségét és pótolni a kemikáliákat, egyedül a pH szintet kell megvizsgálni rendszeresen.

Számolja ki, hogy mekkora térfogatú a fertőtlenítendő víztérfogat, és annak megfelelően adagolja a fertőtlenítőszert!

A kerti medencék vizét kezelni kell, ami magában foglalja azok fertőtlenítését, pH-beállítását, algaölő alkalmazását stb. Noha már léteznek klórmentes fertőtlenítési lehetőségek is, a legtöbben a klóros megoldást választják: ők speciális fertőtlenítő hatású klórvegyületekkel pl. nátrium-hipoklorittal (továbbiakban összefoglaló néven klórként említve) fertőtlenítik a medencék vizet, hogy abban ne szaporodjanak el a baktériumok és egyéb élőlények.

Ha túl sok klór kerül a medencék vizébe, akár tabletta, granulátum vagy folyadék formájában, a víz kellemetlenül klórszagú lesz. Sok esetben nem szükséges nagy érzékenységű analitikai műszer annak a megállapítására, hogy a víz klóros. A levegőben érezhető lehet a klóros - tisztítószerekre emlékeztető - szag.

Logikus, hogy a klórt mindig a lehető legkisebb, szükséges mennyiségben ajánlott alkalmazni.

A medence vizében lévő klór belélegezhető és a szemre, bőrre is irritálóan hathat

A különféle klórvegyületek a kémiai szerkezetüktől függően többé-kevésbé képesek belélegzéssel vagy a bőrön át a szervezetbe jutni, és ott károsító hatásaikat kifejteni.

A klórozási melléktermékek közül a sokat vizsgált és kutatott trihalometánok a bőrön át vagy a belégzést követően a tüdő mintegy 200 négyzetméteres felszívó felületén át juthatnak be a szervezetbe. Megállapították, hogy az említett vegyületeknél a bőrön keresztül szervezetbe jutott mennyiség elhanyagolhatóan kevés a belégzéssel a szervezetbe jutó mennyiséghez képest.

Mennyi klór a káros? Hol a határ? Szakirodalmak alapján durva szabályként állítható, hogy: amennyiben érezhető a klórszag a medencében tartózkodva, akkor az már káros hatású lehet.

Mielőtt csobbanna a medencében, zuhanyozzon le!

Tudni kell, hogy az uszodai, strandi és az otthoni medencék vizébe kerülő nyál, izzadság, vizelet és egyéb biológiai eredetű anyagok komponensei – kémiai reakciópartnerként - jelentős szerepet játszanak abban, hogy a vízhez adott klóros fertőtlenítőszerből nagy változatosságban keletkezzenek fertőtlenítési melléktermékek, például klóraminok. Vagyis, minél inkább emberi eredetű szennyeződésekkel terhelt a víz, annál nagyobb mennyiségben keletkeznek potenciálisan káros klórszármazékok is. Ez még egy érvet jelent amellett, hogy minden esetben zuhanyzást követően, a testről az izzadságot és a kozmetikumokat is eltávolítva kezdje csak meg a kerti medencében való fürdést.

A bőrre és a hajra szárítóan hat a klór

Többen tapasztalhatják azt, hogy a klóros vizű medencében való fürdés után a bőrük annyira kiszárad, hogy az feszülővé, viszketővé válik, kipirosodik. Vagyis egyfajta ekcémával reagálhat a bőr az őt érő klórra. Aki pedig egyébként ekcémás vagy pszoriázisos, annál fellángolhatnak a bőrpanaszok a klóros víz hatására.

A klóros víz a hajat szárazzá, töredezővé, élettelen tapintásúvá teheti. Érdemes úszósapkával védeni a hajat klóros vízben fürdéskor!

Légúti panaszok széles skálája függhet össze a klóros vízben való pancsolással

A csecsemőknél a klórozott víz növeli a későbbi allergiás, asztmás megbetegedések kialakulásának a kockázatát. A Leuven-i Katolikus Egyetem kutatói 847 fiatalt (15 éves) vontak be a vizsgálatukba, amely keretén belül az allergiás/asztmás megbetegedések előfordulása és a klórozott vizű uszodák vizében való úszás közötti kapcsolatot vizsgálták. Azok a gyermekek, akik életük során 10 éven keresztül átlagosan heti legalább egy órát eltöltöttek az uszodában, ötször gyakrabban tüsszentettek, mutattak allergiás tüneteket, mint társaik. Az is igazolható, hogy nem az úszás ténye okozza a gyakoribb allergiás, asztmás megbetegedéseket, hanem a medencék klórozott vize: ugyanis a klórmentes módszerrel fertőtlenített (réz- és ezüst elektródokkal) medencékben való sporttevékenység nem emeli a légúti allergiás eredetű megbetegedések kockázatát.

Egy másik vizsgálat szerint azok a gyermekek, akik két éves korukig 20 vagy több órát töltöttek el klórozott vizű medencében, kétszer gyakrabban betegedtek meg alsó légúti gyulladásban, mint a társaik. Bár a légúti gyulladást vírus váltja ki, úgy vélik, hogy a medence vizében lévő klórozási melléktermékek irritálják és gyengítik a gyermekek még fejlődésben lévő tüdejét, ami hozzájárulhat a különféle vírus okozta fertőzések kialakulásához.

Felnőttkorban sem veszélytelen a klór: a belélegzett klór miatti légúti panaszok, így köhögés, tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás léphet fel és az asztmás betegek állapota romolhat.

Hüvelygomba és szemirritáció is lehet a következmény

A nőknél a klóros víz hüvelygomba kialakulásához járul hozzá. Többen talán elgondolkodnak rajta, hogy miként kaphat valaki gombás fertőzést, miközben fertőtlenített vízben fürdik. A magyarázat ismert: a klóros víz által megzavart hüvelyflóra teret enged az egyébként is a hüvelyben élő kórokozó gombák elszaporodásának. A hüvelygombára hajlamos nőknél a gombás fertőzés kivédésében a hüvelyflóra megerősítése, hüvelyi probiotikumok alkalmazásával való támogatása segíthet (a tejfölös tampon és egyéb házi praktikák kerülendők!).

A klórnak és a klórszármazékoknak kiemelt szerepük lehet a szemirritáció, szemkönnyezés és a szemkivörösödéssel járó kötőhártyagyulladás kialakulásában is.

Medencében fürdés után is érdemes zuhanyozni

Amennyiben csökkenteni szeretnénk a klór szervezetre kifejtett hatását, javasolt a kerti medencés fürdés után langyos/meleg vízzel lezuhanyozni és az arcot, szemeket is alaposan lemosni tiszta vízzel. Akinek a bőre érzékeny, annak zuhanyzást követően hidratáló krém használata javasolható.

Összegzés

  • Az otthoni medencék vizét kezelni kell, ami magában foglalja azok fertőtlenítését, pH-beállítását, algaölő alkalmazását stb.
  • A klórvegyületek a kémiai szerkezetüktől függően többé-kevésbé képesek belélegzéssel vagy a bőrön át a szervezetbe jutni, és ott károsító hatásaikat kifejteni.
  • A klóros víz a hajat szárazzá, töredezővé, élettelen tapintásúvá teheti. Érdemes úszósapkával védeni a hajat klóros vízben fürdéskor!
  • A csecsemőknél a klórozott víz növeli a későbbi allergiás, asztmás megbetegedések kialakulásának a kockázatát.

Dr. Budai Marianna PhD. szakgyógyszerész

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Nyilvános medencék: ezekről a veszélyekről tudnia kell!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

strandolás

Irodalom:

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához